Odważna aranżacja wnętrza

Jak kolorami wykreować we wnętrzu odpowiedni nastrój?

 

Wybór koloru do wnętrz może być nie lada wyzwaniem. Design Manager marki Tikkurila Marike Raike podpowiada, jak poradzić sobie z tym zadaniem.

Gdy planujemy aranżację naszych wnętrz, zwykle pierwszym krokiem jest oddanie się marzeniom o idealnie pięknych przestrzeniach, które planujemy stworzyć. Ten etap jest zwykle bardzo przyjemny i inspirujący. Jednak gdy nadejdzie moment wyboru konkretnego koloru, może okazać się, że to zadanie nas przerasta. Marika Raike podpowiada nam, jak w pięciu, prostych krokach wybrać najbardziej odpowiedni odcień z szerokiej palety propozycji kolorystycznych.

1. Przygotuj moodboard

Zanim zaczniesz wybierać konkretne kolory, przygotuj moodboard. Skorzystaj z inspiracji np. na Pintereście lub w czasopismach wnętrzarskich, aby w jednym miejscu zebrać wizualizacje pomieszczeń lub stylów, które Ci się podobają. Następnie przyjrzyj się stworzonemu przez Ciebie moodboardowi. Jaka atmosfera panuje w wybranych pomieszczeniach? Jaki kolor i styl dominuje na moodboardzie? Przygotowana przez Ciebie praca pomoże zwizualizować Twoje preferencje związane z aranżacją wnętrz. Zobaczysz, jakie kolory najbardziej Ci odpowiadają.

2. Wybierz kolor

Na podstawie stworzonego przez Ciebie moodboardu, wybierz kolor. Skup się na podstawowym kolorze, nie myśl jeszcze o jego odcieniach ani o tym, czy kolor ma być jasny czy ciemny.

3. Obejrzyj wzornik kolorów

Gdy dokonałeś już wyboru koloru, weź do ręki wzornik kolorów i skup swoją uwagę już tylko na tym kolorze. Zwróć uwagę na jego odcienie, czy bardziej odpowiadają Ci jego jasne czy ciemne, chłodne czy ciepłe tonacje. Obejrzyj próbki kolorów w różnym oświetleniu. Barwy mogą  wyglądać inaczej w zależności od rodzaju oświetlenia i to jest zupełnie naturalne zjawisko. Skup się na swoich odczuciach, zaufaj swojej intuicji.

4. Wybierz odpowiedni odcień

Gdy pozostanie już tylko kilka opcji kolorystycznych do wyboru, wybierz odcień. Najlepiej wybrać kolor troszkę jaśniejszy i bardziej przytłumiony od naszego oryginalnego wyboru, bowiem kolor na dużej ścianie sprawia wrażenie bardziej sugestywnego niż na małej próbce.

5. Wykonaj próbne wymalowanie

Aby mieć absolutną pewność, że wybrałeś odpowiedni odcień lub nadal wahasz się pomiędzy dwoma wariantami kolorystycznymi, proponuję przetestowanie kolorów bezpośrednio na ścianie. Wykonaj próbne wymalowanie w wybranym odcieniu i przyjrzyj się efektowi wymalowania w różnym oświetleniu. Wybierz odcień, który najbardziej przypadnie Ci do gustu. Pamiętaj, nie ma złych wyborów, są tylko różne style i gusta.

Odważna aranżacja wnętrza
Wnętrze w jasnych odcieniach
dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl