domek-letniskowy

Wzorniki kolorów na zewnątrz

Kolory na zewnątrz - w jaki sposób dokonać najlepszego wyboru?

Kolory stanowią integralny element naszego otoczenia. Jednakże ich odbiór może być bardzo różny, bowiem uzależniony jest od tego w jaki sposób pada światło na pomalowaną powierzchnię oraz na jakiego rodzaju podłoże  - gładkie czy chropowate aplikowana jest farba.  Wybierając więc odpowiednie kolory należy mieć  na uwadze te właśnie czynniki.

Próbki kolorów odwzorowane są za pomocą specjalnej farby.  Zarówno kolory przedstawione w kartach jak i kolor farb w punkcie sprzedaży uzyskiwane są za pomocą tego samego systemu barwienia. Dzięki temu barwa próbki jest możliwie najbardziej zbliżona do koloru jaki zostanie ostatecznie uzyskany na pomalowanej powierzchni.

Rozwiązania kolorystyczne opracowane specjalnie dla wymalowań zewnętrznych

Kolory w paletach barw do produktów zewnętrznych zostały specjalnie zaprojektowane dla zapewnienia odporności kolorów na czynniki zewnętrzne tj. promieniowanie UV i warunki pogodowe. Dlatego tak istotnie jest, aby przy wyborze koloru na zewnątrz pomieszczeń używać wyłącznie wzorników i kart kolorów rekomendowanych do tego rodzaju produktów.

Naturalne światło słoneczne ma ogromny wpływ na postrzeganie barw

Przy wyborze kolorów do wymalowań zewnętrznych, próbki kolorów powinny być oceniane przy udziale naturalnego światła słonecznego w pozycji pionowej.  Zaleca się próbne pomalowanie jednego metra kwadratowego powierzchni, często bowiem zdarza się, że oceniane we wnętrzu próbki kolorów, na zewnątrz wydają się nieco niebieskawe i jaśniejsze.

Przy wyborze kolorów do wymalowań zewnętrznych próbki kolorów powinny być oceniane przy udziale naturalnego światła słonecznego w pionowej pozycji. Zaleca się próbne pomalowanie jednego metra kwadratowego powierzchni, często bowiem zdarza się oceniane we wnętrzu próbki kolorów, na zewnątrz wydają się nieco niebieskawe i jaśniejsze. Farby do wymalowań zewnętrznych wyglądają na ciemniejsze niż są w rzeczywistości, w szczególności w zestawieniu z białym tłem karty kolorów. Pora dnia czy nawet pora roku również wpływa na postrzeganie koloru na zewnątrz, tak więc fasada może wyglądać kompletnie inaczej o zmierzchu, a inaczej o poranku. Podobnie, czarno-biały krajobraz zimy czy zieleń lata mogą w znacznym stopniu zmienić odbiór danego koloru.

dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl