drewniane skrzynie ogrodowe

Tarasowo-ogrodowe renowacje Uli Pedantuli

Znana ekspertka od spraw domowych, Ula Pedantula, rozpoczęła cykl poradnikowy nt. zmian dekoracyjnych i renowacji w przydomowej przestrzeni, w których wykorzystuje produkty do drewna Tikkurila.

 

 

Warzywnik w wersji mini

Ula Pedantula w odcinku „Jak założyć ogród w skrzynce”  prezentuje garść praktycznych porad na temat organizacji własnego, przydomowego miniogródka. Poznajemy  wszystkie etapy tworzenia warzywnika, w tym m. in.  jak samodzielnie skutecznie, zabezpieczyć i udekorować drewniane inspekty na rośliny z wykorzystaniem lakierobejcy Tikkurila Valtti Plus Complete

 

Ula Pedantula przygotowuje skrzynki do malowania
Źródło: Ula Pedantula
Ula Pedantula maluje lakierobejcą Tikkurila Valtti Plus Complete
Źródło: Ula Pedantula
malowanie drewnianej skrzynki ogrodowej Tikkurila Valtti Plus Complete
Źródło: Ula Pedantula

Ula Pedantula demonstruje, jak oczyścić, a następnie skutecznie zabezpieczyć drewniany inspekt przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi i mikroorganizmami, zachowując jego piękny wygląd przez wiele lat.

Wykorzystuje w tym celu lakierobejcę Tikkurila Valtti Plus Complete w oryginalnym odcieniu niebieskiego 5085 Ilta z kolekcji Tikkurila Valtti, Semi Transparent Wood Finishes która – dzięki innowacyjnej technologii wykorzystującej trzy żywice – zapewnia pełną ochronę przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, jak wilgoć, słońce, zmienna temperatura oraz odporność na działanie grzybów pleśniowych.

Tworzy przy tym niezwykle trwałą powłokę, która wzmacnia drewno, a przy tym nie traci koloru i połysku nawet w pełnym słońcu, zachowując gładką, niepopękaną strukturę nawet przez 12 lat.

Jak pokazuje Ula, renowacja drewnianej skrzynki z użyciem lakierobejcy Tikkurila jest szybka i nie wymaga specjalnych umiejętności, gdyż produkt się łatwo rozprowadza, nie kapie i nie tworzy zacieków, a kolejną warstwę można nakładać już po 2 godzinach. 

Zapraszamy do obejrzenia całego filmu!

Renowacja mebli ogrodowych w duchu „less waste"

W filmie „Drugie życie drewna" Ula Pedantula przekonuje, że do aranżacji przestrzeni na zewnątrz warto podejść z rozsądkiem, w nurcie „less waste”: wykorzystać to co już mamy, np. ogrodowe krzesła lub fotele, które pamiętają lepsze czasy lub zaopatrzyć się w meble używane, z drugiej ręki.

W obu przypadkach, po odświeżeniu i odpowiednim zabezpieczeniu, meble zyskają niepowtarzalny charakter i ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. 

malowanie krzesła ogrodowego lakierobejcą Tikkurila
Źródło: Ula Pedantula
malowanie krzesła ogrodowego Ula Pedantula
Źródło: Ula Pedantula

Do renowacji mebli ogrodowych Ula Pedantula wybrała ten sam produkt, którym zabezpieczyła inspekty - lakierobejcę Tikkurila Valtti Plus Complete, tym razem  w gotowym kolorze Off-white/Złamana biel. Nie tylko nada ona meblom kolor, ale też zapewni ochronę przed niekorzystnym działaniem warunków zewnętrznych na wiele letnich sezonów.

Ula pokazuje krok po kroku cały proces renowacji, począwszy od przygotowania powierzchni, poprzez wybór narzędzi aż po samo malowanie.

Dodatkowo udziela wskazówek, na co zwrócić uwagę przy zakupie drewnianych mebli z drugiej ręki. 

Zapraszamy do obejrzenia filmu!

Zabezpieczenie drewnianego mostka przy oczku wodnym

W trzecim filmie z cyklu ogrodowych metamorfoz Ula Pedantula prezentuje, w jaki sposób zabezpieczyć drewnianą konstrukcję mostka w otoczeniu oczka wodnego, a więc szczególnie narażoną na działanie wody.

Aby jak najdłużej cieszyć się trwałością materiału i pięknym wyglądem mostka, Ula zdecydowała się na jego profesjonalne i dokładne zabezpieczenie. W tym celu użyła oleju do drewna Tikkurila Valtti Plus Wood Oil, który zapobiega pękaniu drewna i zapewnia ochronę przed wilgocią, dzięki czemu powierzchnia jest odporna na warunki atmosferyczne.

Olej dostępny jest w 55 kolorach z palety Tikkurila Semi-Transparent Wood Finishes i oraz Tikkurila Deco Grey (odcienie szarości). Do malowania Ula wybrała jasny, naturalny odcień 5071 Tatti.

mostek przed renowacją
Źródło: Ula Pedantula
mostek zabezpieczony olejem Tikkurila Valtti Plus Wood Oil
Źródło: Ula Pedantula
malowanie drewna olejem Tikkurila Valtti Plus Wood Oil
Źródło: Ula Pedantula

Mostek w ogrodzie Uli jest częścią ekosystemu: wokół rozpościera się bujna roślinność, w oczku wodnym żyją ryby. Dlatego Uli zależało na tym, aby produkt, który będzie stosować był nie tylko bardzo skuteczny, ale również przyjazny dla otoczenia.

Olej Tikkurila Valtti Plus Wood Oil stanowił idealne rozwiązanie, ponieważ przy jego produkcji zastosowano formułę bio, dzięki której zamieniono składniki nieodnawialne i obciążające środowisko na składniki pochodzenia naturalnego.

Dodatkowo, olej jest bardzo łatwy w aplikacji i szybko schnie. Jak Ula sama przyznaje: „...malowanie tym olejem było jedną z najprzyjemniejszych czynności, jaką kiedykolwiek robiłam wokół domu”.

Zapraszamy do obejrzenia całego filmu!

Domek w ogrodzie – marzenie każdego dziecka

W kolejnym filmie z cyklu ogrodowych metamorfoz Ula Pedantula, z myślą o młodszym synku postanowiła odświeżyć strefę dziecięcą w ogrodzie. Dotychczas były w niej huśtawki, z których od dłuższego czasu nikt nie korzystał. Ula podjęła więc decyzję o ich zdemontowaniu, a w ich miejscu stanął domek ogrodowy, własnoręcznie przez Ulę pomalowany.

Ula zdecydowała się na domek z surowego drewna sosnowego i świerkowego. Dzięki temu zyskała możliwość dostosowania jego wyglądu do swojego gustu i do otaczającej przestrzeni. 

Decyzja o samodzielnym malowaniu domku była, zdaniem Uli, strzałem w dziesiątkę! Choć jego pomalowanie wymagało sporo pracy i czasu, to było także źródłem przyjemności, a wręcz i medytacji. 

malowanie domku ogrodowego Tikkurila Valtti Opaque - Ula Pedantula
Źródło: Ula Pedantula
domek ogrodowy Ula Pedantula Tikkurila Valtti Opaque
Źródło: Ula Pedantula
domek ogrodowy u Uli Pedantuli Tikkurila Valtti Opaque
Źródło: Ula Pedantula

Jak pomalować ogrodowy domek?

Aby cieszyć się kryjącym, kolorowym wykończeniem, do malowania domku Ula wybrała farbę akrylową Tikkurila Valtti Opaque.

Farba Tikkurila Valtti Opaque zabezpiecza drewno zewnętrzne przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych i promieni UV. Co ją wyróżnia?

  • Tworzy elastyczną i wyjątkowo trwałą powłokę, która dostosowuje się do podłoża i pory roku - nie kurczy się i nie pęka. Nie wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych.

  • Reguluje poziom wilgotności, czyli jest paroprzepuszczalna, dzięki czemu nie powstają na niej pęcherze, nie łuszczy się.

  • Jest odporna na grzyby pleśniowe.

  • Oferuje kryjące wykończenie, podkreślające jednocześnie strukturę drewna.

  • Kolor jest trwały i nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych. 

  • Niska emisja zapachu – zarówno w trakcie prac, jak i po wyschnięciu powierzchni.

Paleta kolorystyczna farby Tikkurila Valtti Opaque - Tikkurila Facade 760 – obejmuje kilkaset odcieni. Ula zdecydowała się na odcienie: 

- Q428 - na podłogę domku i daszek
- biel – na ściany, aby jak najbardziej przypominały ściany domu rodzinnego

Naturalną urodę drewna we framugach okien, balustradzie i dekoracjach Ula zdecydowała się podkreślić olejem, którego używała do dekoracji i ochrony mostka nad oczkiem wodnym, czyli  Tikkurila Valtti Plus Wood Oil w odcieniu 5071 Tatti z palety Tikkurila Valtti Semi-Transparent Wood Finishes.
 
 Zapraszamy do obejrzenia całego filmu!  

dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl