Trendy wnętrzarskie w 2023 roku

W 2023 roku trendy w designie są silnie ukierunkowane na personalizację domowego wnętrza poprzez zastosowanie w wystroju miękkich form i kształtów, przydymionych kolorów oraz zestawianiu starych i nowych mebli

Trendy wnętrzarskie w 2023 roku to pochwała indywidualności

Laura Ratia, projektantka wnętrz z Helsinek, jest założycielką firmy Ratia Stories oferującej projekty wnętrz mieszkalnych i przestrzeni publicznych.

Rozmawialiśmy z nią o trendach wnętrzarskich w 2023 roku. „Projektowanie przestrzeni to traktowanie każdego projektu w sposób wyjątkowy. Moją pasją jest tworzenie domów, w których ludzie są zrelaksowani i czują się swobodnie. Bycie na bieżąco z trendami, to bycie na bieżąco z ludźmi”.

Ratia zwraca uwagę na fakt, że kształtowanie się trendów wnętrzarskich jest silnie związane z tym co dzieje się na świecie. Zmiany klimatu zmuszają klientów do myślenia ekologicznego, a pandemia zwiększyła znaczenie domu. Mając to uwadze, Ratia przedstawia trendy 2023 roku w aranżacji wnętrz.

Organiczne i miękkie kształty

W 2023 roku we wnętrzach królować będą sofy w kształcie fasoli i okrągłe dywany. Coraz bardziej widoczne będą miękkie i organiczne formy oraz naturalne materiały, takie jak wełna, len i kamienie naturalne. W tym roku drewno, a zwłaszcza sosna, powróci do łask. Organiczne formy widoczne będą także w projektach architektonicznych, np. w zaokrągleniach ścian lub otworów drzwiowych.

wnętrze w stylu eklektycznym

Zróżnicowane struktury

Odważne wykorzystanie powierzchni jest w modzie. Ratia zachęca nas do zwrócenia uwagi na powierzchnie, które często traktowane są w projektowaniu wnętrz drugorzędnie.  

Na przykład pomalowanie sufitu lub drzwi może wykreować zupełnie inną atmosferę w pokoju. Można również stworzyć nowe formy i linie w obrębie ściany, aby z odrobiną farby odświeżyć przestrzeń. Spróbuj na przykład pomalować połowę ściany, tak jak na tym zdjęciu, w kolorze H353 Forget me not.

wnętrze w pastelowych kolorach

Nastrojowe wnętrza wypełnione przedmiotami z drugiej ręki

Meble z odzysku i w stylu vintage są teraz bardziej modne niż kiedykolwiek. Zestawianie uważnie wyselekcjonowanych przedmiotów z drugiej ręki z nowoczesnymi elementami nada przestrzeni bardzo indywidualny charakter. Taki trend wymaga cierpliwości i często długiego procesu wyszukiwania odpowiednich mebli, które będą nam służyć na lata.
 

Kolory, które przyciągają uwagę

We wnętrzach jasne kolory zagoszczą w detalach.  Może to być mały element, który wprowadzi kontrast do przestrzeni. Dywany coraz częściej wracają do wystroju wnętrz i mogą stanowić element, dzięki któremu dodasz odważnego koloru do swojego domu. Wypróbuj na przykład kobaltowy błękit, taki jak  M354 Ara lub żywy, świeży żółty, jak F392 Cocoa butter, który jest nowością w palecie kolorów w 2023 roku.

geometryczne wzory na ścianie

Czas na zabawę kolorami

Ratia zachęca, aby projektowania nie traktować za poważnie i dać sobie w tym przestrzeń na zabawę. W tym roku nie chodzi o tworzenie idealnego wnętrza, ale o przyjemność w kreowaniu i dowolne zestawianie ulubionych elementów, aby w ten sposób wyrazić swoją osobowość i nadać wnętrzom swój indywidualny charakter. Obrazy na ścianach to łatwy sposób na wprowadzenie do wnętrza ostatecznego szlifu.

pokój dla dzieci

Prognozowane trendy wnętrzarskie w skrócie

- Uporządkowana przestrzeń. To coś więcej niż tylko miejsce bez bałaganu, to spokój umysłu, usuwanie zbędnych rzeczy, ponowne użycie i recykling oraz produkty wytworzone ze zdrowych składników.

- Dom jako ewoluująca przestrzeń. Dom spełnia wiele funkcji i powinien być przekształcany zgodnie z naszymi potrzebami – może służyć np. jako miejsce do pracy lub jako siłownia.

- Pobudzenie zmysłów. Każdy pobudzający zmysły element w Twoim domu staje się coraz ważniejszy. Na przykład zauważamy we wnętrzach o wiele więcej świec zapachowych, elementów oświetlenia i rozwiązań kolorystycznych.

- Łatwe projekty DIY. Ponieważ sytuacja ekonomiczna jest coraz trudniejsza, o wiele więcej osób chce ożywić swoje przestrzenie za pomocą łatwych i niedrogich projektów typu „zrób to sam”, takich jak malowanie ścian lub mebli.

Żródło: WGSN Home Lifestyles 2025

colour master app

Testuj modne kolory ścian z aplikacją Tikkurila Color Master

Dowiedz się, jak nasze kolory wyglądałyby na Twoich ścianach dzięki funkcji rozszerzonej rzeczywistości. Zainspiruj się aktualnymi trendami kolorystycznymi lub twórz palety kolorów swoich ulubionych przestrzeni. Aplikacja Tikkurila Color Master to wszystko, czego potrzebujesz, aby przygotować się do projektu malowania. Pobierz teraz i uwolnij swoją kreatywność!

dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl