Malowanie tarasów i pergoli

Do tarasów, pergoli i pomostów, które przez cały rok są narażone na działanie czynników atmosferycznych, należy stosować olej do drewna, np. Tikkurila Valtti Plus Wood Oil lub Tikkurila Valtti Plus Terrace Oil.
taras-i-szklanka-wody-z-cytryną
 1. Taras-czyszczenie

  1. Oczyścić powierzchnię drewna z brudu, kurzu oraz luźnego materiału.

  2. Usunąć wszelkie plamy z oleju, itp. powstałe podczas obróbki drewna.

 2. Taras-szorowanie

  1. W razie potrzeby umyć z użyciem odpowiedniego środka zgodnie z instrukcją stosowania.

  2. Jeżeli na powierzchni pozostaje przezroczysty film należy go usunąć przed olejowaniem.

 3. Taras-aplikacja-oleju

  1. Dokładnie wymieszać olej przed użyciem oraz okresowo powtarzać mieszanie podczas aplikacji.

  2. Nakładać jedną lub dwie warstwy za pomocą pędzla lub gąbki. Rozprowadzając równomiernie, unikając powtórnych pociągnięć pędzla w tym samym miejscu. Druga warstwa oleju może być nakładana po wchłonięciu pierwszej. Usunąć nadmiar niewchłoniętego oleju.

  3. Olejowanie powoduje przyciemnienie koloru drewna, szczególnie gdy jego podstawowa barwa jest szara lub drewno jest spatynowane.

  4. Dla uzyskania intensywniejszej barwy lub lepszej ochrony przed promieniami UV, zaleca się nałożenie dwóch warstw oleju. Rekomendowane produkty: Tikkurila Valtti Plus Wood Oil, Tikkurila Valtti Plus Terrace Oil.

  5. Narzędzia czyścić zgodnie z wytycznymi na etykiecie lub w karcie technicznej produktu.

 4. taras

  Dodatkowe wskazówki

  • Wszystkie powierzchnie przeznaczone do malowania muszą być suche, wilgotność drewna nie powinna przekraczać 20%.

  • Aplikację produktów do zabezpieczenia drewna należy przeprowadzać w zakresie temperatur od +5°C do +25°C, przy wilgotności względnej powietrza poniżej 80%.

  • W przypadku olejowania powierzchni drewnianych, ostateczny kolor drewna będzie zależał od rodzaju drewna, barwy i twardości  oraz od liczby nałożonych warstw. Zaleca się, aby przed malowaniem wykonać próbę kolorystyczną na niewielkiej powierzchni.

  • Olej do drewna można stosować tylko na surowe drewno, niczym wcześniej nieimpregnowane.

  • Przy malowaniu powierzchni drewnianych istotne jest bardzo dokładne zabezpieczenie krawędzi ciętych np. desek, co zapobiegnie przedostawaniu się wilgoci do wnętrza.

  • Oleje  najlepiej nakładać pędzlem, cienkimi warstwami dobrze wcierając i rozprowadzając produkt.

  • W celu lepszego uwidocznienie usłojenia drewna, po krótkim czasie (10-20 min) od naniesienia produktu można usunąć jego nadmiar przy pomocy szmatki, czyściwa lub suchego pędzla.

  • Deski malujemy zawsze pojedynczo wzdłuż słojów drewna.

  UWAGA!

  Ryzyko samozapłonu zużytych czyściw, papierowych ręczników itp. Zanieczyszczone materiały mogą po kilku godzinach wywołać pożar, dlatego należy przed usunięciem namoczyć je w wodzie i przechowywać w zamkniętym, metalowym pojemniku.

   

dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl