Drewniany taras z roślinnością

Jak malować odpowiedzialnie — poznaj 3 najważniejsze ekooznaczenia

Budownictwo odgrywa znaczącą rolę w rozwiązywaniu wyzwań klimatycznych. Mimo, że wpływ farb na środowisko jest stosunkowo niewielki, naszym celem jest systematyczne zmniejszanie udziału substancji szkodliwych i surowców nieodnawialnych bez uszczerbku dla właściwości ochronnych i wydajności farby. Wszystkie produkty opracowujemy zgodnie z odpowiednimi normami i wytycznymi ustalonymi dla branży budowlanej.

Pozyskiwanie certyfikatów i klasyfikacji środowiskowych dla produktów w branży budowlanej stało się w ciągu ostatnich pięciu lat coraz bardziej pożądane. Firma Tikkurila mocno angażuje się w rozwój zielonego budownictwa i dba o odpowiednie certyfikacje swoich produktów. Oznakowanie produktów jest dla klienta pomocą w odpowiedzialnym wyborze. Na przykład oznakowanie ekologiczne Ecolabel przyznawane jest tylko produktom spełniającym obowiązujące na terenie Unii Europejskiej, restrykcyjne kryteria związane z oddziaływaniem na środowisko.

Już ponad 300 produktów Tikkurila ma międzynarodowe lub krajowe oznakowania związane z bezpieczeństwem zdrowia i środowiska oraz klasyfikacji M1. Poniżej przedstawiamy najważniejsze oznaczenia, które przy następnym malowaniu pomogą Ci podjąć przyjazne dla środowiska decyzje.

oznaczenie Ecolabel

Oznakowanie EU ECOLABEL

EU Ecolabel to znak doskonałości środowiskowej stosowany w Unii Europejskiej. Przyznawany jest produktom lub usługom, które są wysokiej jakości i przyjazne dla środowiska. Dla jego uzyskania konieczne jest spełnienie najwyższych norm ekologicznych, obejmujących pełen cykl życia produktu: od zaopatrzenia w naturalne pigmenty, poprzez produkcję, dystrybucję i użytkowanie, aż po bezpieczną utylizację odpadów.

Zobacz listę farb z oznakowanime EU Ecolabel >>

Rekomendacja Polskiego Towarzystwa Alergologicznego

Korzystając z tego oznaczenia klienci mogą wybierać produkty, które zostały przebadane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) pod kątem zawartości substancji zakwalifikowanych jako uczulające. Pozytywny wynik tych badań był podstawą do udzielenia naszym produktom odpowiedniej rekomendacji PTA. Dzięki niej, klient poszukujący bezpiecznej farby dla alergików może mieć pewność właściwego wyboru.

Produkty z rekomendacją PTA dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej (ponad 13 tysięcy kolorów), co pozwala na wybór wymarzonego i pasującego do stylu wnętrza odcienia. 

Zobacz listę produktów z rekomendacją PTA >>

Polskie Towarzystwo Alergologiczne
Klasyfikacja M1

Klasyfikacja M1

Wszystkie materiały budowlane stosowane w pomieszczeniach, w tym farby, można sklasyfikować według poziomu emisyjności. Fińskie Towarzystwo Jakości Powietrza i Klimatu w Pomieszczeniach opublikowało klasyfikację, która dzieli produkty na trzy kategorie: M1, M2 i M3. Coraz więcej produktów Tikkurila posiada oznaczenie M1. Znak M1 przyznawany jest wyłącznie materiałom budowlanym o najniższej emisyjności. Fińska Fundacja Informacji Budowlanej przyznaje oznakowanie M1 produktom, które przeszły testy przeprowadzona przez autoryzowane laboratorium testowe i ocenę sensoryczną.

Zobacz listę produktów z klasyfikacją M1 >>

Przyjazność dla środowiska jest cenioną wartością dla firmy Tikkurila

Odpowiedzialna produkcja jest dla firmy Tikkurila jednym z priorytetów. Jesteśmy też niekwestionowanym pionierem w opracowywaniu przyjaznych dla środowiska farb wodorozcieńczalnych. Stanowią one już ponad 80 procent produkcji. Stosowanie wody jako rozcieńczalnika bez zmniejszania efektywności farb i powłok jest wynikiem naszego szeroko zakrojonego programu badawczo-rozwojowego. Ponadto przyczyniamy się do zrównoważonego rozwoju również poprzez stałe zwiększanie sprzedaży innych zrównoważonych produktów.

Tikkurila jest również członkiem stowarzyszenia Green Building Council Finland i zobowiązała się do realizacji celów międzynarodowego Green Building Council, które są opracowywane z myślą o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora nieruchomości i budownictwa. Wśród celów zrównoważonego rozwoju w sektorze nieruchomości i budownictwa znajdują się efektywność energetyczna i materiałowa, minimalne zużycie substancji niebezpiecznych i redukcja emisji. Green Building Council wprowadził również przydatne narzędzia oceny środowiskowej budynków, opracowując kilka poziomów klasyfikacji i kryteriów oceny.

dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl