otoczona zielenią pergola w jasnym kolorze

Jak zaaranżować pergolę? Porady designera

Pergola we własnym ogrodzie to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną delektować się letnim czasem w wyjątkowym otoczeniu. Kilka porad i trików sprawi, że to miejsce stanie się oazą komfortu i relaksu.

Projektując pergolę, która stanie się jednym z najważniejszych elementów aranżacji otoczenia wokół domu, musisz przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, jaką funkcję będzie spełniać to miejsce.

„Przede wszystkim powinniśmy pomyśleć o tym, kto będzie spędzał czas w otoczeniu pergoli. To jest podstawowa kwestia, którą musimy wziąć pod uwagę”, mówi projektantka i stylistka wnętrz Anna Pirkola z biura projektowego Studio Plenty. 

Preferujemy różne style życia: jedni marzą o dużym stole, aby biesiadować w otoczeniu licznych przyjaciół, inni, np. rodziny z dziećmi, woleliby aranżację z dużą przestrzenią do zabawy. Ogrodnicy-amatorzy chętnie otoczyliby się skrzyniami na rośliny lub donicami i z pewnością wygospodarowaliby miejsce na warzywny lub ziołowy ogródek.

otoczona zielenią pergola w jasnym kolorze
pergola ogrodowa w neutralnych kolorach

Dopasuj pergolę do swojego domu

Pirkola wskazuje również na inny aspekt związany z projektowaniem pergoli: często wybór kolorystyki pergoli dopasowany jest do wyglądu domu. Niektórzy chcieliby zachować w ogrodzie podobny styl aranżacyjny, jaki panuje we wnętrzach. 

Oczywiście każdy proces projektowania wymaga odpowiedniego przemyślenia, jednak Pirkola nie jest orędowniczką przestrzegania rygorystycznych zasad. „Szkoda, że czasami rezygnujemy z odważnych dekoratorskich rozwiązań obawiając się, że nie będą one w linii z naszym stylem lub nie będą pasować do naszego domu. Jeżeli szczególnie przypadł Ci do gustu jakiś pomysł aranżacyjny, zrealizuj go", twierdzi Pirkola. 

aranżacja ogrodowej pergoli

Przytulnie jak w domu

Jeżeli pergola nie jest duża, warto również wykorzystać powierzchnie pionowe. Zamontuj półki,  latarenki, zwisające makramy z doniczkami – w ten sposób przestrzeń stanie się bardziej przytulna. Dodatkowo, lampki i girlandy świetlne dodadzą jeszcze więcej magicznego uroku letnim wieczorom.

Dla niektórych najważniejszym elementem tarasowej pergoli jest wygodne miejsce do relaksującej drzemki i do leżakowania: sofa, fotel, ogrodowe łóżko. Najlepiej sprawdzą się lekkie meble, które można łatwo przestawiać w zależności od tego, czy mamy ochotę na więcej słońca, czy raczej wolimy odpoczywać w cieniu.

W kwestii mebli ogrodowych Pirkola radzi, aby najpierw sprawdzić, jakie wyposażenie już mamy. Jeżeli np. wiekowy, drewniany stół nie prezentuje się już tak dobrze jak za dawnych lat, warto go odświeżyć malując go lakierobejcą Tikkurila Valtti Plus Complete w wybranym kolorze. Stara ławka może posłużyć jako stojak dla kwiatów doniczkowych i ziół.

przytulna ogrodowa pergola z meblami z drewna

Wodoodporne materiały, które oszczędzą Ci kłopotów

Warto również wziąć pod uwagę kwestie praktyczne. Postaw  na wodoodporne materiały, które świetnie sprawdzą się w deszczowe dni. Elementy z drewna zawsze wymagają odpowiedniego zabezpieczenia i w tym przypadku doskonałym wyborem będzie olej do drewna Tikkurila Valtti Plus Wood Oil.

Wodoodporne poduszki i siedziska doskonale sprawdzą się na zewnątrz, dodadzą przestrzeni przytulności i jednocześnie nie będą wymagać chowania za każdym razem, kiedy spadnie deszcz.

Jeżeli pergola ma być naszą oazą spokoju, nie przesadzaj z jej aranżacją. Zbyt dużo czasu poświęconego pielęgnacji roślin, zbyt dużo sprzątania i prac renowacyjnych może spowodować, że projekt ‘Pergola’ okaże się źródłem stresu, a nie przyjemnością.

„Liczy się przede wszystkim czerpanie radości z przebywania blisko natury”, podsumowuje Pirkola.

dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl