kolorowy pokój dziecka

Jak wybrać kolory do pokoju dziecka?

Połącz kolorystyczne pragnienia dziecka ze swoimi ulubionymi odcieniami.

Wybór kolorystyki pokoju dziecka może być nie lada wyzwaniem. Jak dojść do porozumienia, kiedy dziecko lubi krzykliwe i żywe kolory, a dorośli preferują barwy delikatne i stonowane?

Zmiana wyglądu pokoju dziecka może być świetną zabawą, a znalezienie kolorów, które spodobają się dziecku i rodzicom, wcale nie jest zadaniem niemożliwym. Przygotowaliśmy kilka porad, które pomogą Ci zawęzić wybór i znaleźć idealne odcienie do pokoju dziecka.

kolorowy pokój dziecka

1. Nowe podejście do kolorów

Jeżeli raczej nie podobają Ci się wybory kolorystyczne Twojego dziecka, to zastanów się, co dla Ciebie oznacza „za dużo koloru”. Czy aby nie dążysz do stworzenia wystroju pokoju dziecka według takich samych zasad, zgodnie z którymi urządzone są pozostałe pomieszczenia w domu?

Oprócz klasycznych rozwiązań, jest jeszcze mnóstwo kolorowych kombinacji, które będą się świetnie prezentować. Jeśli dziecko chce mieć ściany pomalowane na kolor zielony albo niebieski, to daj się na to namówić! Każdy wyrazisty kolor można bowiem zrównoważyć innymi, spokojniejszymi barwami. Godząc się na intensywny kolor, zamiast bladych beżów, szarości i bieli, pokażesz dziecku, że szanujesz jego gust.

pokój dziecka
aplikacja Tikkurila Colour Master

2. Używaj testerów koloru

Dobrą zabawą przy wyborze kolorów będzie także skorzystanie z dedykowanej aplikacji Tikkurila Colour Master,, która daje możliwość obejrzenia w wirtualnej rzeczywistości odcieni na ścianach konkretnych pomieszczeń.

Razem z dzieckiem odwiedź sklep z farbami i zdecydujcie, które kolory Wam się podobają. Dużo łatwiej jest wybrać te naprawdę ulubione, kiedy paletę ograniczymy do kilku odcieni. Najważniejsze, żeby to był wspólny wybór. 

Aby potwierdzić, jak ostatecznie wytypowane ocienienie prezentują się na ścianach, najlepiej jest skorzystać z próbek kolorów. W tym celu idealnie sprawdzą się testery Tikkurila Optiva, które możesz zamówić w naszym sklepie online. Małe wymalowanie na ścianie pozwoli ocenić, jak dany odcień sprawdzi  się w konkretnym wnętrzu.

3. Poszukaj spokojniejszego odcienia

Twoje dziecko oznajmiło Ci, że chce mieć pokój pomalowany na wściekły róż lub szmaragdową zieleń? Spokojnie! Każdy kolor ma dziesiątki odcieni, więc sięgnij po nasz wzornik kolorów Tikkurila Feel the Color i poszukaj tych kolorów w spokojniejszych odcieniach… I przystąp do negocjacji. Zamiast wściekłego różu proponujemy na przykład H417 Mezeron albo J407 Siesta, zamiast wyrazistej zieleni spróbuj S451 Arbour, a w przypadku jasnego odcienia niebieskiego postaw na kolor H353 Forget me not.

Wybierając między różnymi odcieniami jednego koloru, warto wykorzystać testery kolorów. To jest najłatwiejszy sposób, aby zobaczyć różnicę w odcieniach.

 

4. Zestawiaj z neutralnymi odcieniami

Jeśli nie boisz się odważnych kolorów w pokoju dziecka, to świetnie! Czasami jaskrawe kolory dobrze jest jednak połączyć z odcieniami neutralnymi, które uspokoją wnętrze i wprowadzą równowagę. Ciepłe i żywe barwy możesz na przykład połączyć z kolorem F392 Cocoa butter. Dobrym pomysłem jest także zestawianie chłodnych odcieni z zimnymi barwami neutralnymi, takimi jak F428 Necklace.

Na powierzchni z boazerią do połowy ściany możesz połączyć ze sobą dwa kolory. Ale możesz też podzielić ścianę na pół i pomalować ją,używając dwóch odcieni. Boazerię pomaluj na przykład na kolor H353 Forget me not, który w połączeniu z odcieniem F428 Necklace pozwoli stonować wygląd wnętrza.

kolorowy pokój dziecka

5. Używaj intensywnych kolorów z umiarem

Nie musisz malować całego pokoju. Możesz wybrać jakiś element wystroju, na przykład stół, drzwi lub listwy przypodłogowe i wyróżnić go kolorem. Spróbuj pomalować stół na kolor S302 Grapefruit lub M449 Grotto, by stał się centralnym punktem pomieszczenia, albo pomaluj tylko jedną ścianę na kolor H417 Mezeron lub H353 Forget me not, aby stworzyć we wnętrzu przykuwający wzrok akcent. Decydując się na malowanie, nie musisz przestrzegać określonych zasad: pozwól dziecku wybrać motywy i kształty geometryczne, które chce mieć na ścianach pokoju. W rogu pomieszczenia możecie namalować trójkąt, a prostokąt może wyznaczać miejsce, w którym stoi łóżko albo biurko.

6. Ściany można łatwo przemalować

Ściany w domu od czasu do czasu wymagają odświeżenia, więc nawet jeśli wybrany kolor okaże się zbyt odważny, zawsze można wybrać inny i przemalować. Pamiętaj, że wszyscy domownicy powinni czuć się w swoim domu dobrze, więc jeśli dziecko chce mieć pokój pomalowany na jaskrawe kolory, nie sprzeciwiaj się.

kolorowy pokój dziecka
Odkryj więcej pomysłów na pokój dziecięcy!
ZAINSPIRUJ SIĘ
dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl