Wybierz produkt
- Do malowania elewacji mineralnych budynków lub wykonanych na bazie tynków cienkowarstwowych polecamy: Tikkurila Finngard Silicone Protect.
- Kolejnym ważnym elementem jest dobór właściwej farby podkładowej. Również informacje na ten temat zawarte są w opisach poszczególnych produktów.
Przed malowaniem
- Przed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić panujące warunki atmosferyczne, upewnić się, czy w danym dniu nie są spodziewane opady atmosferyczne, mogące spowodować m. in. powstanie zacieków, ani silny wiatr gdyż może on nanieść zanieczyszczenia na świeżą powłokę farby. Silne nasłonecznienie w czasie malowania też nie jest wskazane, gdyż farba będzie szybciej wysychała, co utrudni łączenie malowanych kolejno fragmentów i w konsekwencji może prowadzić do powstawania widocznych smug.
- Powierzchnia elewacji przeznaczonej do malowania musi być sucha, świeże podłoża powinny być wysezonowane, a wilgotność malowanej powierzchni nie powinna przekraczać wskazanych w kartach technicznych wartości.
- Temperatura podłoża i powietrza nie może być niższa niż +5°C. Idealne warunki do malowania to: temperatura 15°C - 20°C, wilgotność względna ok 50%.
- Przed użyciem należy zapoznać się z zaleceniami zawartymi w kartach technicznych produktu i na etykiecie.
- Dla uniknięcia różnic kolorystycznych istotne jest sprawdzenie, czy dysponuje się ilością farby z tej samej partii produkcyjnej, która wystarczy na pomalowanie całej powierzchni. Jeżeli posiadamy farby z różnych partii produkcyjnych zaleca się wymieszanie ich przed przystąpieniem do malowania.
- Przed rozpoczęciem malowania należy zabezpieczyć wszystkie powierzchnie nieprzeznaczone do malowania przed zachlapaniem. Ewentualne plamy trzeba natychmiast usunąć używając czystej wody. Jest to szczególnie ważne w przypadku farb silikatowych, których usunięcie z zachlapanych miejsc jest wyjątkowo trudne, bowiem nieusunięta farba wchodzi w trwałe reakcje np. ze szkłem.
- Malowanie elewacji należy zaplanować w taki sposób, aby uniknąć ekspozycji malowanej powierzchni na silne oddziaływanie promieni słonecznych. Dlatego warto ustalić, które ściany o w jakiej porze dnia podlegają najsilniejszemu nasłonecznieniu. Można też zastosować siatki ochronne na rusztowaniach.
- Prace malarskie wykonywane w danym dniu należy zakończyć odpowiednio wcześnie, tak by uniknąć osiadania rosy na świeżo pomalowanej powłoce.
- Pracę należy zaplanować tak, aby jednocześnie (bez robienia przerw) móc pomalować powierzchnię ograniczoną naturalnymi liniami np. krawędzie ściany, gzymsy, pilastry.
- Wybór farby powinien być dostosowany do podłoża jakie chcemy pomalować. Wszystkie pomocne informacje na temat produktów do elewacji można znaleźć tutaj.
- PAMIĘTAJ: po wyborze produktu zwróć uwagę na rekomendowany przez producenta podkład. Stosowanie kompatybilnych produktów ma duży wpływ na trwałość wykonanego malowania.
Podczas malowania
- Dokładnie wymieszaj produkt zarówno przed użyciem, jak i w trakcie malowania. W przypadku gdy posiadana farba pochodzi z różnych partii produkcyjnych zaleca się wymieszanie ich ze sobą – pozwoli to na wyeliminowanie możliwości powstania różnic kolorystycznych.
- Nie nakładać farby na powierzchnie silnie nasłonecznione. Nie malować w czasie opadów atmosferycznych.
- Malowanie elewacji powinno być wykonywane przy użyciu odpowiednich narzędzi. Elewacje można również malować agregatami malarskimi.
- Malowaną powierzchnię należy chronić przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, których występowanie może spowodować różnice w odcieniu farby naniesionej na podłoże.
- Rozprowadzać równomiernie farbę, a następnie "wyprowadzać ją" w jednym kierunku, aby nie było widać śladów od użytego narzędzia malarskiego.
- Duże powierzchnie należy malować zespołowo wykorzystując zasady pracy równomiernej. Pozwoli to na uniknięcie widocznych łączeń poszczególnych fragmentów.
- Wałek czy pędzel należy bezwzględnie umyć po zakończonym dniu pracy. Do mycia narzędzi używa się specjalnych produktów ułatwiających pozbycie się resztek farby.
Po malowaniu
- Należy pamiętać, iż na czas schnięcia wpływają temperatura i wilgotność powietrza. Duże wahania temperatury i wilgotność mogą wpływać na połysk i ostateczny kolor farby.
- Pomalowaną elewację należy chronić przed opadami atmosferycznymi odpowiednio planując pracę uwzględniając prognozy pogody i/lub stosując siatki zabezpieczające.
- Narzędzia należy bezwzględnie umyć po zakończonym dniu pracy.
- Jeżeli pozostanie niewielka ilość farby lub lakieru, trzeba dokładnie zamknąć puszkę i odwróć ją do góry dnem, aby ją uszczelnić. Otwarty i/lub barwiony produkt nie może być długo przechowywany. Przechowywanie farby w nieszczelnym opakowaniu, w krótkim czasie prowadzi do zniszczenia produktu.
- Płynnych pozostałości nie wlewać do kanalizacji. Należy je przekazać firmom specjalistycznym, posiadającym stosowne zezwolenie w celu utylizacji. Puste opakowania należy przekazać do recyklingu. Informacje o firmach zajmujących się utylizacją opakowań w danym regionie można znaleźć w lokalnym Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Gminy. Z reguły w każdym mieście działa kilka takich punktów odpowiedzialnych za zbiórkę materiałów przeznaczonych do utylizacji.