Wybierz produkt
- Malowanie mebli powinno rozpocząć się od wyboru produktu pod kątem przyszłego przeznaczenia i wykorzystania powierzchni. Produkty możliwe do wykorzystania to:
Emalie wodorozcieńczalne - Tikkurila Everal Aqua Matt 10, Tikkurila Everal Aqua Semi Matt 40, Tikkurila Everal Aqua Gloss 80
Lakiery - Tikkurila Helmi Furniture Lacquer 30
Oleje - Tikkurila Helmi Furniture Oil
Wosk - Tikkurila Helmi Furniture Wax
- Temperatura powietrza, powierzchni i farby lub lakieru nie może być niższa niż +10°C. Wilgotność względna powietrza nie może przekraczać 80%.
- Wybór produktu nawierzchniowego wiąże się również z wyborem odpowiedniego podkładu; zalecenia zawarte są w kartach technicznych produktów. Wybrany kolor podkładu powinien być zbliżony do koloru warstwy nawierzchniowej. W przypadku malowania powierzchni drewnianych produktami półprzezroczystymi, ostateczny kolor będzie zależał od rodzaju drewna, barwy i twardości oraz od liczby malowań. Najpierw należy wykonać próbę wymalowania na niewielkiej powierzchni.
- Stosując produkty półtransparentne zawsze należy nakładać je zgodnie z rysunkiem słojów drewna w celu uzyskania równego wykończenia produktu.
Podczas malowania
- Nakładane warstwy powinny być cienkie. Lepiej jest nałożyć więcej cienkich warstw niż mniej grubych.
Po malowaniu
- Narzędzia należy umyć bezpośrednio po zakończeniu prac w danym dniu. Odpowiednie dbanie o narzędzia zapewnia ich długą żywotność.
- Należy zapewnić odpowiednią wentylację i wietrzyć pomieszczenie do zaniku zapachu.
- Farba musi całkowicie wyschnąć. Wyschnięcie tylko warstwy zewnętrznej farby lub lakieru będzie skutkować możliwością łatwego uszkodzenia powierzchni. W zależności od produktu i grubości powłoki, schnięcie może trwać od kilku dni do czterech tygodni. Po tym okresie powierzchnie mogą być czyszczone i normalnie użytkowane.
- Jeżeli pozostanie niewielka ilość farby lub lakieru, puszkę należy dokładnie zamknąć i odwrócić ją do góry dnem, aby ją uszczelnić. Otwarty i/lub barwiony produkt nie może być długo przechowywany.
- Płynnych pozostałości nie wylewać do kanalizacji. Należy je przekazać firmom specjalistycznym, posiadającym stosowne zezwolenie w celu utylizacji. Puste opakowania należy oddać do odzysku. Informacje o firmach zajmujących się utylizacją opakowań w danym regionie można znaleźć w lokalnym Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Gminy. Z reguły w każdym mieście działa kilka takich punktów odpowiedzialnych za zbiórkę materiałów przeznaczonych do utylizacji.