Wybór kolorów do wymalowań zewnętrznych

Wybór kolorów do wymalowań zewnętrznych

Dla wielu osób bardzo trudnym zadaniem jest wybór koloru do powierzchni zewnętrznej, głównie dlatego, że niezwykle trudno wyobrazić sobie, jak będzie wyglądała w danym kolorze cała, duża powierzchnia, bazując jedynie na malutkiej próbce koloru. 

Dlatego też zawsze warto przyjrzeć się wymalowaniom w sklepie, a już po wybraniu farby zrobić próbne wymalowanie i sprawdzić, jak kolor wygląda po wyschnięcie w jego docelowym, naturalnym otoczeniu.

Przy wyborze kolorów do wymalowań zewnętrznych próbki kolorów powinny być oceniane przy udziale naturalnego światła słonecznego w pionowej pozycji. Zaleca się próbne pomalowanie jednego metra kwadratowego powierzchni, często bowiem zdarza się, że próbki kolorów wydają się na zewnątrz nieco niebieskawe i jaśniejsze niż we wnętrzu. Farby do wymalowań zewnętrznych wyglądają na ciemniejsze niż w rzeczywistości, w szczególności w zestawieniu z białym tłem karty kolorów.

Ciemne kolory znacznie łatwiej niż jasne „wtapiają się” w naturalne otoczenie. Na otwartych i słonecznych przestrzeniach lepiej sprawdzą się jaśniejsze odcienie, podczas gdy ciemniejsze pasują bardziej np. na terenach w pobliżu lasu. Pora dnia czy nawet pora roku również wpływa na postrzeganie koloru na zewnątrz, tak więc fasada może wyglądać kompletnie inaczej o zmierzchu a inaczej o poranku. Podobnie, czarno-biały krajobraz zimy czy zieleń lata mogą w znacznym stopniu zmienić odbiór danego koloru.

Zanim przystąpi się do malowania budynku drewnianego, powinno się sprawdzić swój wybór kolorystyczny na oddzielnym kawałku drewna, aby upewnić się co do barwy. W przypadku aplikowania przezroczystych powłok na ostateczny efekt mają wpływ poprzednie warstwy koloru oraz rodzaj i stan drewna.

dodano do zapisanych.
has been removed from saved.