na tarasie

Na tarasie i w ogrodzie - jakie produkty do drewna?

Zainspiruj się naturą i stwórz własną oazę spokoju.

Jak zadbać o drewno na zewnątrz?

Przydomowa enklawa na świeżym powietrzu to idealne miejsce, aby w ciepłe, słoneczne dni opuścić cztery ściany i odprężyć się po pracowitym dniu przebywając bliżej natury. Bez względu na to, czy jesteśmy posiadaczami ogródka, tarasu lub balkonu w mieście zawsze warto zadbać o tę przestrzeń, która stanowi integralną część naszego domostwa. Taras, meble ogrodowe, ogrodzenie to elementy, które warto poddać corocznej renowacji, aby cieszyły oko i służyły nam jak najdłużej.

Ochroną drewna zajmujemy się od ponad 160 lat. Wiemy, jak troszczyć się o naturalne powierzchnie, które stanowią ważną część naszego codziennego życia. Nasze preparaty chronią drewno przed pękaniem, odpychają wilgoć i tworzą ekstremalnie trwałe powłoki, dzięki głębokiej impregnacji i zdolności wiązania się z podłożem. Posiadają także podwyższoną odporność na zarysowania i ścieranie.

taras w słoneczny dzień
Deski tarasowe: olej Tikkurila Valtti Plus Terrace Oil, kolor Tuohi 5062
Meble: lakierobejca Tikkurila Valtti Plus Complete, kolor Pihka 5051
Konstrukcja w ciemniejszym kolorze: lakierobejca Tikkurila Valtti Plus Complete, kolor Tatti 5071
Konstrukcja w jaśniejszym kolorze: lakierobejca Tikkurila Valtti Plus Complete, kolor Vasa 5080

Mała architektura ogrodowa - drewniane pergole, meble ogrodowe, donice

Ogród coraz częściej staje się dodatkowym pomieszczeniem życia codziennego, strefą rozrywkową i towarzyską. Aranżacja jego zakątków zaczyna przypominać pomieszczenia domowe, np. salon, jadalnię.  A  to  w  dużej mierze  za  sprawą  drewnianych elementów,  takich jak pergole, altany, meble, donice, płotki, kładki, mostki, które zupełnie zmieniają charakter ogrodu. Dodają ciepła, a co więcej pasują zarówno do tradycyjnej, jak i nowoczesnej architektury. 

Ładnie komponują się z roślinami i nadają zielonym zakątkom przytulny charakter. Drewno jako surowiec naturalny daje nam również odczucie bliskości z naturą. Trzeba jednak pamiętać o jego skutecznym zabezpieczeniu. Impregnacja to zabieg, który jednocześnie upiększa i chroni drewno. Niezwykłe jest to, w jaki sposób impregnaty współgrają z różnymi rodzajami drewna, jak pięknie różnić się będzie ciemne i jasne drewno zabezpieczone tym samym kolorem.

Do impregnacji małej architektury ogrodowej polecamy lakierobejcę o satynowym wykończeniu Tikkurila Valtti Plus Complete, która ochroni drewno przed wilgocią, zmniejszając w ten sposób pękanie drewna. Może być stosowana do malowania gładkich i piłowanych zewnętrznych powierzchni drewnianych z twardych i miękkich gatunków drewna, drewna impregnowanego metodami przemysłowymi, Thermowood, drewna egzotycznego.

Tikkurila Valtti Plus Complete pozwoli z łatwością dobrać kolor, który wpisze się w koncepcję naszego ogrodu, ponieważ dostępna jest w 12 gotowych odcieniach oraz w ponad 40 wariantach kolorystycznych uzyskanych w systemie barwienia.

O trwałość drewnianych powierzchni nie musimy się martwić – gwarantuje to podwójny system ochrony przed promieniowaniem UV.

kobieta podlewa rośliny na pergoli
Ściana: lakierobejca Tikkurila Valtti Plus Complete, kolor Tatti 5071
Meble: lakierobejca Tikkurila Valtti Plus Complete, kolor Pihka 5051
produkty do drewna Tikkurila Valtti
Drewniane doniczki: lakierobecja Tikkurila Valtti Plus Complete, kolor Siimes 5069
Ściana: impregnat Tikkurila Valtti Plus Color, kolor Piki 5089

Na surowe lub wcześniej olejowane powierzchnie drewniane możemy zastosować olej, który pięknie podkreśli naturalny rysunek drewna: Tikkurila Valtti Plus Terrace Oil. 

Produkt ten pozwala utrwalić estetykę drewnianych elementów wokół domu, utrzymując ich aksamitną, przyjemną strukturę i naturalne usłojenie, które czyni każdy drewniany przedmiot niepowtarzalnym. Dodatkowo ochroni drewno przed wilgocią i zanieczyszczeniami oraz ogranicza pękanie powierzchni.  

Szeroka gama kolorystyczna oleju do drewna pozwala na kreatywne łączenie barw. Nie musimy się ograniczać do wykorzystania jednego koloru. Ciekawy efekt można uzyskać zestawiając np. kolor biały z szarym lub brązowy z czarnym.

Jeżeli zależy nam na bardziej zdecydowanej zmianie koloru naturalnego drewna możemy zastosować farbę kryjącą Tikkurila Valtti Opaque, która dostępna jest w bardzo bogatej kolorystyce.

pergola
Taras: Tikkurila Valtti Plus Terrace Oil, kolor 5153
Ławka: Tikkurila Valtti Plus Complete, kolor 5077
Biała ażurowa konstrukcja: Tikkurila Valtti Opaque, kolor white
taras pokryty preparatem do drewna
Tarasowe deski: olej Tikkurila Valtti Plus Terrace Oil, kolor 5153.
Meble: lakierobejca Tikkurila Valtti Plus Complete, kolor 5149.

Tarasy

Deski tarasowe wymagają regularnej pielęgnacji. Najlepiej zabezpieczyć je olejem do drewna. Dzięki takiemu zabiegowi uzyskają naturalny wygląd i trwałą ochronę. Malowanie mebli ogrodowych i olejowanie tarasów można wykonać samodzielnie, jeżeli dysponujemy odpowiednimi produktami, narzędziami i instrukcjami. Pamiętajmy, że oleje mogą być stosowane tylko na powierzchnie z surowego lub wcześniej olejowanego drewna. 

Nasz olej Tikkurila Valtti Plus Terrace Oil podkreśli naturalny rysunek drewna. Chroni drewno przed wilgocią i zanieczyszczeniami oraz ogranicza pękanie powierzchni. Ponieważ jest przyjazne dla zdrowia i środowiska, unikamy uciążliwego zapachu w trakcie i po malowaniu. Szybko schnie, a więc skraca się również czas pracy i szybciej możemy cieszyć się z efektu finalnego.

Olej Tikkurila Valtti Plus Terrace Oil może być stosowany do każdego rodzaju drewna, zarówno krajowego modrzewia, jak i egzotycznego Cumaru, trzeba tylko pamiętać, że ostateczny odcień zależy właśnie od gatunku drewna. 

Olej dostępny jest zarówno w systemie barwienia Tikkurila, jak i w gotowych kolorach.

Elewacje, ogrodzenia i inne powierzchnie pionowe

Do ochrony i dekoracji drewnianych elewacji świetnie sprawdzi się impregnat Tikkurila Valtti Plus Color, który skutecznie przedłuża żywotność naturalnych powierzchni.

Tikkurila Valtti Plus Color głęboko wnika w drewno, dokładnie zabezpieczając je przed wilgocią i promieniami UV. Naturalny, matowy efekt i wyraźnie wyczuwalna struktura podkreślają jego piękno. Impregnat dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej w systemie barwienia Tikkurila oraz w 6 gotowych kolorach.

Część składników w recepturze Tikkurila Valtti Plus Color zostało zastąpione składnikami pochodzenia roślinnego, dzięki czemu formuła impregnatu stała jeszcze bardziej przyjazna dla zdrowia i środowiska.

Impregnat można zastosować na powierzchnie z drewna surowego lub wcześniej zaimpregnowanego.

 

 

ściany zabezpieczone impregnatem Tikkurila Valtti Plus Color
Ściany: impregnat Tikkurila Valtti Plus Color, kolor Piki 5089
trendy w aranżacji tarasów

Trendy w zabezpieczaniu i dekorowaniu tarasów i ogrodu 

Chcesz wiedzieć, jakie trendy obowiązują w tym roku w aranżacji tarasów i balkonów? Sprawdź najnowsze inspiracje na ten temat i przeczytaj porady ekspertów, którzy podpowiadają, jaki kolor najlepiej sprawdzi się na tarasie. 
 

Przeczytaj artykuł >>

aranżacja tarasu

6 wskazówek ułatwiających wybór koloru tarasu

Zmiana barwy desek tarasowych może całkowicie odmienić atmosferę i styl  tarasu, jednak wybór odcienia może być najtrudniejszym elementem całej metamorfozy. 
W tym artykule dzielimy się 6 poradami, które z pewnością pomogą w podjęciu odpowiedniej decyzji dotyczącej kolorystyki tarasu.

Przeczytaj artykuł >>
 

Czyszczenie, malowanie, olejowanie: instrukcje i porady, jak przeprowadzić renowację tarasu i mebli ogrodowych

Taras to element architektury, który wznoszony jest, aby służył nam na wiele lat, ale tylko regularna renowacja zagwarantuje jego nieustannie efektowny wygląd. Gdy deski tarasowe lub meble ogrodowe zaczynają wyglądać na zużyte lub wyblakłe, oznacza to, że powierzchnia potrzebuje odświeżenia przy użyciu oleju czy lakierobejcy. Jeżeli chciałabyś znacząco odmienić wygląd swoich mebli tarasowych, wówczas zamiast oleju możesz wykorzystać farbę w zupełnie nowym kolorze. Najlepszy czas na olejowanie tarasu to okres pomiędzy majem a wrześniem, kiedy jest ciepło. Pamiętajmy jednak, aby olejowanie wykonywać w odpowiednich warunkach pogodowych.  Nigdy nie pokrywamy powierzchni olejem w pełnym słońcu lub gdy spodziewane są opady deszczu.

Nasi eksperci zebrali wszystkie informacje, które pomogą Ci dobrze przygotować się do procesu renowacji tarasu lub mebli ogrodowych. W poniższych artykułach znajdziesz dokładną instrukcję olejowania tarasu oraz profesjonalne porady dotyczące odświeżania powierzchni drewnianych na zewnątrz.

dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl