Sztuka w mieście

Sztuka w przestrzeni miejskiej przeżywa swój renesans. Początkowo kojarzona tylko z graffiti w przejściach podziemnych przybrała formę murali, rzeźb lub oświetlenia dekorującego miasta i fasady budynków. Również radykalnie zmieniło się nastawienie społeczeństwa do tego rodzaju twórczości. Wcześniej postrzegano ją jako akt wandalizmu, dzisiaj wzbudza zachwyt.
„Tikkurila uczestniczyła w tworzeniu sztuki w przestrzeni miejskiej w 14 krajach. Dziesiątki murali zostało pomalowanych farbami Tikkurila” – mówi Päivi Kivilä, Tikkurila Senior Manager odpowiedzialna za komunikację i zrównoważony rozwój.
W ramach programu „Sustainable Beauty”, Tikkurila miała zaszczyt być współpartnerem festiwalu sztuki miejskiej, Upea Festival w Finlandii. Wydarzeniem od 4 lat kieruje Jorgos Fanaris, dyrektor kreatywny festiwalu.
„Wsparcie technologiczne Tikkurila odgrywa ogromną rolę w tworzeniu murali i obrazów. W tym roku 18 dzieł zaprezentowanych na festiwalu to przykłady sztuki miejskiej,” – mówi Fanaris.
W roku 2018 na Upea Festival swoje prace zaprezentowali tacy artyści jak Fabio Petan, Adrew Hem i Case Maclaim.
Według Fanarisa sztuka postrzegana jest jako tymczasowa, jeżeli trwa krócej niż 25 lat. Zgodnie z tą myślą, dzieła w przestrzeni miejskiej tworzone przy użyciu farb, nie stanowią sztuki permanentnej, jednak w czasie swojego istnienia niezaprzeczalnie odgrywają ogromne znaczenie w życiu miasta.
Sztuka miejska ma na celu wprowadzić więcej życia w urbanistyczną przestrzeń, wzbudzić emocje, zmusić ludzi do przemyśleń. Sztuka ma wzbogacać życie.
Tworzenie pełnej życia przestrzeni miejskiej to również cel planowania urbanistycznego. Kivilä i Fanaris chcieliby, aby w najbliższej przyszłości sztuka miejska stała się nieodzowną częścią planowania architektonicznego i przestrzennego miast.
Trwałe i piękne dekoracje na fasadach budynków kształtują atmosferę przestrzeni miejskiej - dobroczynnie wpływają na samopoczucie mieszkańców i zwiększają poczucie bezpieczeństwa.
Betonowe otoczenie też może się pięknie prezentować – twierdzi Fanaris. Sztuka w mieście pozwala na tworzenie przestrzeni przyjaznej każdemu mieszkańcowi.