mural
Sztuka w mieście
Miejska przestrzeń daje możliwość wielu różnych doświadczeń. Pojawiająca się w niej sztuka pozwala na odkrycie nowego oblicza miasta. Farba to materiał, który stanowi kluczowy element w wielkoformatowej twórczości artystycznej.

Sztuka w przestrzeni miejskiej przeżywa swój renesans.   Początkowo kojarzona tylko z graffiti w przejściach podziemnych przybrała formę murali, rzeźb lub oświetlenia dekorującego miasta i fasady budynków.  Również radykalnie zmieniło się nastawienie społeczeństwa do tego rodzaju twórczości.   Wcześniej postrzegano ją jako akt wandalizmu, dzisiaj wzbudza zachwyt.

„Tikkurila uczestniczyła w tworzeniu sztuki w przestrzeni miejskiej  w 14 krajach.  Dziesiątki murali zostało pomalowanych farbami Tikkurila” – mówi Päivi Kivilä, Tikkurila Senior Manager odpowiedzialna za komunikację i zrównoważony rozwój.

W ramach programu „Sustainable Beauty”, Tikkurila  miała zaszczyt być współpartnerem festiwalu sztuki miejskiej, Upea Festival w Finlandii.  Wydarzeniem od 4 lat kieruje Jorgos Fanaris, dyrektor kreatywny festiwalu. 

„Wsparcie technologiczne Tikkurila odgrywa ogromną rolę w tworzeniu murali i obrazów.  W tym roku 18 dzieł zaprezentowanych na festiwalu to przykłady sztuki miejskiej,” – mówi Fanaris.

W roku 2018 na Upea Festival swoje prace zaprezentowali tacy artyści jak Fabio Petan, Adrew Hem i Case Maclaim.

Miasta przyjazne mieszkańcom

Według Fanarisa sztuka postrzegana jest jako tymczasowa, jeżeli trwa krócej niż 25 lat.  Zgodnie z tą myślą, dzieła w przestrzeni miejskiej tworzone przy użyciu farb, nie stanowią sztuki permanentnej, jednak w czasie swojego istnienia niezaprzeczalnie odgrywają ogromne znaczenie w życiu miasta.

Sztuka miejska ma na celu wprowadzić więcej życia w urbanistyczną przestrzeń, wzbudzić emocje, zmusić ludzi do przemyśleń.  Sztuka ma wzbogacać życie.

Tworzenie pełnej życia przestrzeni miejskiej to również cel planowania urbanistycznego.  Kivilä i Fanaris chcieliby, aby w najbliższej przyszłości sztuka miejska stała się nieodzowną częścią planowania architektonicznego i przestrzennego miast.  

Trwałe i piękne dekoracje na fasadach budynków kształtują atmosferę  przestrzeni miejskiej - dobroczynnie wpływają na samopoczucie mieszkańców i zwiększają poczucie bezpieczeństwa.

Betonowe otoczenie też może się pięknie prezentować – twierdzi Fanaris.   Sztuka w mieście pozwala na  tworzenie przestrzeni przyjaznej każdemu mieszkańcowi.

dodano do zapisanych.
has been removed from saved.