jadalnia w stylu boho

Wnętrzarskie trendy na rok 2022 – porady designera

Minimalistyczny styl japandi, słonecznikowy żółty, autentyczne, jedyne w swoim rodzaju przestrzenie nawiązujące do historii domowników – oto trendy, które staną się bardzo popularne w 2022 roku.

Susanna Vento to projektantka wnętrz mieszkająca w Helsinkach. Oprócz tego, że zawodowo zajmuje się śledzeniem trendów w designie, to również wykłada tę tematykę na uczelni Helsinki Design School.

„Obserwacja kształtujących się w ostatnich latach trendów w designie stała się niezwykle ciekawe. Światowa pandemia przyczyniła się do zmiany naszych wartości i sposobu zaspokajania naszych potrzeb” – stwierdza Susanna.

Projektantka podkreśla, że widmo kryzysu klimatycznego powoduje, że coraz częściej rezygnujemy z pogoni za najnowszymi trendami. W zamian decydujemy się na rozwiązania w duchu zrównoważonego rozwoju, które jedocześnie spełnią nasze oczekiwania estetyczne. Unikając nieustannego kupowania nowych rzeczy, nadal możemy czerpać inspirację z najnowszych trendów, cieszyć się pięknymi wnętrzami i delektować się wizualnymi perełkami, na które natkniemy się przeglądając media społecznościowe. 

Susanna również zwraca uwagę na fakt, że konsumenci coraz częściej wymagają transparentności ze strony producentów. „Konsumenci chcą dobrze poznać markę, zanim staną się jej orędownikiem”.

Dowiedzcie się, jakie największe trendy we wnętrzarskim świecie designu prognozuje projektantka.

jasny salon

Minimalizm w klimacie Japonii

Japandi to niezwykle w tej chwili popularne połączenie stylu skandynawskiego i japońskiego. Pomimo znaczącej odległości geograficznej obie kultury wykazują wiele podobieństw w warstwie estetycznej. Skandynawsko-japoński design tworzy wyjątkową przestrzeń. Styl japandi charakteryzuje zestawienie jasnych odcieni z ciemnymi kontrastującymi tonacjami, powierzchnie z surowego drewna, proste linie i naturalne materiały. Styl jest niezwykle subtelny, ale jednocześnie zamierzony i dokładnie zaplanowany.

Minimalizm to trend, który stawał się w ostatnich latach coraz bardziej popularny i wygląda na to, że zagościł na dobre zarówno w naszym życiu, jak i we wnętrzach.

meble DIY

Odkryj piękno folkloru

Jedyne w swoim rodzaju, ręcznie wykonane naczynia, poduszki z haftem, etno-printy, pamiątki i dekoracje z historią – oto elementy typowe dla folkowego wnętrza. Styl ten uzupełniają drobne wzory kwiatowe, żywe kolory w duchu retro.  

salon w beżowej tonacji

Wystrój z historią w tle 

Spersonalizowane i autentyczne przestrzenie odzwierciedlające życie domowników to styl wnętrzarski, który cieszy się coraz większą popularnością. Nasze domy nie muszą być perfekcyjnie wystylizowane. Wręcz przeciwnie, wystrój wnętrza może być ściśle związany z historią jego mieszkańców poprzez np. dobór mebli i dekoracji z różnych etapów życia domowników i ich najbliższych, czy pamiątek z podróży. W takich wnętrzach może się znaleźć np. dywan z Maroka lub obraz z domu dziadków.
 

Susanna Vento dodaje: „To emocjonujący i  intrygujący trend, ponieważ pozwala na mieszanie różnych elementów bez specjalnego planowania. Wystrój wnętrza staje się kompozycją z historią domowników w tle”.

jasna, radosna kuchnia w żółtym kolorze

Słonecznikowy żółty

Słoneczne, nasycone żółcienie i pomarańcze to odcienie, które przeżywają swój renesans. Te ciepłe i przytulne kolory jak np. K396 Safari  widoczny na zdjęciu szczególnie ładnie będą prezentować się w kuchni, współgrając ze światłem promieni słonecznych. W roli akcentów kolorystycznych sprawdzą się oliwkowy z żółtą nutą (N388 Wasabi), jasny limonkowy (J383 Tinkerbell) i błękitny (S352 Bluewing).

salon w delikatnej tonacji różu i czarnymi drzwiami

Czarne akcenty

Pragniesz dodać przestrzeni intrygującej głębi?  Magiczny klimat zbudujesz dodając do wnętrza kilka drobnych akcentów w czarnym kolorze, jak np. lampy, doniczki, czy inne detale dekoracyjne. Czarne drzwi i listwy przypodłogowe to również ciekawy zabieg dekoracyjny – takie kontrastowe elementy wprowadzą do wnętrza styl z pazurem – podpowiada Susanna.

ściany salonu w delikatnej zieleni i fotel z lat 70.

Lata 70. i meble o zaokrąglonych liniach

Nostalgiczny powrót do lat 70. to coraz bardziej zauważalny trend w wystroju wnętrz. 

„Nagle wzrosło zainteresowanie domami z cegły z lat 70. z boazerią na ścianach”, twierdzi Susanna Vento.
Wzorzyste tapety, przygaszone tonacje pomarańczy i awokado, ratan, bambus, ciepłe odcienie drewna – to charakterystyczne cechy trendu nawiązującego do lat 70. Okrągłe i obłe w formie meble typowe dla lat 60. i 70. również przeżywają swój renesans.

Chcesz być na bieżąco z trendami kolorystycznymi i rozwiązaniami dekoratorskimi? 

Zapisz się do naszego newslettera!

dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl