Wybierz produkt
- Malowanie ścian powinno rozpocząć się od wyboru produktu według określonych kryteriów – stopnia połysku i wielkości powierzchni, którą chcemy zamalować. Kolory ścian matowych dają poczucie uspokojenia i wewnętrznej harmonii, zaś kolory ścian błyszczących nadają pomieszczeniom dynamikę, bowiem kolory lśnią i połyskują.
- Do malowania ścian proponujemy następujące produkty:
matowe - Tikkurila Optiva Ceramic Super Matt [3], Tikkurila Optiva Matt [5]
satynowe - Tikkurila Optiva Satin Matt [7]
półmatowe - Tikkurila Optiva Semi Matt [20], Tikkurila Luja Semi Matt
Przygotowanie ścian do malowania
- Malowanie ścian to długotrwały proces, dlatego warto starannie się do niego przygotować. Zanim rozpoczniesz przygotowanie do malowania ścian, warto przeczytać zalecenia znajdujące się w karcie technicznej lub na opakowaniu produktu.
- Zabezpiecz wszystkie powierzchnie niemalowane przed zachlapaniem. Niektóre farby mogą trwale uszkodzić malowane elementy.
- Sprawdź, czy powierzchnia przeznaczona do malowania jest czysta i bez uszkodzeń. Wszelkie zabrudzenia będą wpływać negatywnie na przyczepność farby do podłoża. Każdą ścianę przed malowaniem należy odkurzyć, umyć oraz uzupełnić ubytki jeśli takowe występują i następnie całą powierzchnię zagruntować.
- Gruntowanie przy użyciu odpowiedniego produktu pozwoli oszczędzić czas i pieniądze. Ponadto prawidłowo zagruntowana powierzchnia o wiele lepiej "przyjmuje" farbę, co w efekcie gwarantuje lepszą i dłuższą eksploatację.
- Warto pamiętać, że kolor farby podkładowej powinien być zbliżony pod względem nasycenia barwy do farby nawierzchniowej. Ten zabieg pozwala nam na uzyskanie koloru na ścianie już podczas malowania farbą gruntującą. Zmniejszamy w ten sposób krotność malowania i, co za tym idzie, malujemy ekonomicznie.
Podczas malowania ścian
- Prace związane z malowaniem ścian należy rozpocząć od dokładnego wymieszania produktów.
- Optymalna temperatura do malowania wnętrz wynosi 5 - 25 °C.
- Wilgotność względna w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 80%.
W pierwszej kolejności należy pomalować sufit. Malowanie ścian powinno być przeprowadzone w drugiej kolejności.
Rozpoczynamy od malowania trudno dostępnych miejsc, wzdłuż narożników, listew i przewodów używając małego wałka malarskiego o szerokości 10 lub 12 cm lub, w razie potrzeby, pędzla. Następnie przechodzimy do małych powierzchni, a większe zostawiamy na koniec. Ściany malujemy przy użyciu większego wałka malarskiego o szerokości 18 lub 25 cm na przedłużaczu malarskim. Ściany prostopadłe do ściany z oknami malujemy od naroży kierując się w głąb pomieszczenia. Jeżeli w pomieszczeniu jest więcej niż jedna ściana z oknami, to odnosimy się do ściany z największym źródłem światła. Dzięki zachowaniu takiego kierunku, nanoszenie farby na ścianę jest dobrze widoczne, co znacznie ułatwia prawidłową aplikację bez pozostawiania niepomalowanych lub niedokładnie pokrytych miejsc. Farbę nanosimy spokojnymi pociągnięciami wałka w górę, a następnie w dół. W czasie malowania połowa wałka powinna pokrywać pomalowaną wcześniej powłokę. Pozostawimy do wyschnięcia na minimum 4 godziny. Według tych samych zasad nanosimy drugą warstwę farby.
- Jeżeli w pokoju panuje niska wilgotność i/lub wysoka temperatura, malowanie ścian za pomocą farb wodorozcieńczalnych może sprawiać trudności. Mogą one zbyt szybko wysychać podczas malowania co może spowodować efekt smużenia.
- Dopuszcza się delikatne rozcieńczenie farby zgodne z zaleceniami zawartymi w karcie technicznej, które pomoże nam w malowaniu podczas nakładania pierwszej warstwy w niekorzystnych warunkach (niska wilgotność, wysoka temperatura).
- Za wysoka wilgotność w pomieszczeniu może wydłużyć czas schnięcia produktów do niebezpiecznego poziomu, co w efekcie może dać np. przebarwienia lub różnicę w połysku.
- Malując kolejne fragmenty powierzchni ścian, łączmy je zgodnie z zasadą ""mokro na mokro"". W celu ujednolicenia powierzchni i eliminacji smug pomalowany fragment wygładźmy delikatnymi ruchami wałka. Żeby zastosować się do tej zasady duże powierzchnie malujmy w min. 2 osoby (w pojedynkę nie jesteśmy w stanie tego zrobić).
- Jeżeli malowanie ścian ma być kontynuowane następnego dnia, należy wałek lub pędzel włożyć do plastikowej torebki i szczelnie ją zamknąć.
Po malowaniu ścian
- Bezpośrednio po malowaniu każdej z kolejnych warstw należy usunąć maskującą taśmę malarską, zanim świeża warstwa farby przyschnie do taśmy. Aby uniknąć oderwania taśmy wraz z farbą, należy to zrobić powoli i pod odpowiednim kątem.
- Następnie, warto zapewnić odpowiednią wentylację w pokoju i wietrzyć pomieszczenie do zaniku zapachu.
- Farba powinna dobrze wyschnąć. Niewystarczające jest wyschnięcie tylko warstwy zewnętrznej farby. W zależności od produktu i grubości powłoki schnięcie (pełne utwardzenie) może trwać od kilku dni do nawet czterech tygodni. Malowanie ścian zatem jest procesem o wiele krótszym, aniżeli wysychanie i doprowadzanie pomieszczenia do stanu użytkowania.
- Jeżeli pozostanie niewielka ilość farby lub lakieru, puszkę trzeba dokładnie zamknąć i odwrócić do góry dnem, aby ją uszczelnić. Otwarty lub barwiony produkt nie może być długo przechowywany.
- Płynnych pozostałości nie wylewać do kanalizacji. Należy je przekazać firmom specjalistycznym, posiadającym stosowne zezwolenie w celu utylizacji. Puste opakowania należy oddać do odzysku. Informacje o firmach zajmujących się utylizacją opakowań w danym regionie można znaleźć w lokalnym Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Gminy. Z reguły w każdym mieście działa kilka takich punktów odpowiedzialnych za zbiórkę materiałów przeznaczonych do utylizacji.