Projektowanie inspirowane naturą.

Projektowanie inspirowane naturą

Projektowanie biofiliczne, za pomocą kolorów ziemi i naturalnych materiałów, pozwala wprowadzić do pomieszczeń elementy natury. Zapewniają one spokój i dobre samopoczucie. Kolekcja barw Tikkurila Color Now 2023 pozwoli Ci wykreować właśnie takie wnętrza.

Projektowanie biofiliczne nawiązuje do darów natury i pozwala stworzyć we wnętrzach spokojną i zrównoważoną atmosferę.

Metoda ta jest połączeniem kilku elementów, takich jak wpadające do wnętrza promienie słońca, naturalne materiały, rośliny doniczkowe oraz tekstury i wzory inspirowane przyrodą. Już samo tylko odsłonięcie okna i wpuszczenie do środka naturalnego światła może poprawić klimat wnętrza.

Kolekcja barw Tikkurila Color Now 2023 pozwoli Ci projektować przestrzenie wypełnione elementami natury. Poznaj nową kolekcję kolorów tutaj.

Projektowanie inspirowane naturą.

Światło — pierwsza rzecz, którą należy uwzględnić

Już samo zapewnienie maksymalnego dostępu do światła dziennego wprowadza do wnętrza element natury. Jeśli jednak w pokoju nie ma dużych okien, można to zrekompensować jasnymi kolorami ścian, które odbijają światło. Na zdjęciu efekt ten zapewnia widoczny na ścianie jasny róż Y406 Riviera.

Naturalne materiały

Naturalne materiały dobrze współgrają z naturalnym światłem. Podczas projektowania warto eksperymentować z różnymi materiałami, takimi jak drewno, korek, wełna, glina czy kamień. Są one uniwersalne i ponadczasowe. W przypadku drewna, jak na zdjęciu, dobrze jest używać go w oryginalnej postaci. Jasne drewno doskonale współgra z kolorem roku V413 Rosy Moment i przygaszonym żółcieniem J392 Wax.

Eksperymentuj z organicznymi tkaninami, które dodają aranżacji przytulności. Pamiętaj o klasycznych materiałach, takich jak wełna, bawełna i len. 

Projektowanie inspirowane naturą.
Projektowanie inspirowane naturą.
Projektowanie inspirowane naturą.

Schemat naturalnych kolorów

Natura mieni się feerią barw, od neutralnych i delikatnych kolorów ziemi po jasne i żywe barwy kwiatów i owoców. Projektowanie biofiliczne wnętrz opiera się na szerokiej gamie zieleni i  neutralnych tonacji: szarość X447 Sea Smoke inspirowana barwami kamieni, brzoskwiniowy róż Y406 Riviera nawiązujący do koloru piasku i zieleń M449 Grotto kojarzona z mchem i liśćmi.

Odcień zielony jak mech M449 Grotto preznetowany na zdjęciu zupełnie odmieni nastrój panujący w pomieszczeniu. Z tą soczystą zielenią idealnie współgra jasny róż H320 Magnolia na suficie. 

Barwy natury istotnie kształtują nastrój w pomieszczeniu. Wypróbuj na przykład modne we współczesnym projektowaniu biofilicznym naturalne beże i jasne brązy, takie jak J392 Wax. Znakomicie sprawdzają się również wszystkie odcienie zieleni. Możesz na przykład ustawić w pomieszczeniu donice z roślinami, pomalować jedną lub dwie ściany stonowanym kolorem zielonym, takim jak M449 Grotto czy S440 Silk Road albo udekorować wnętrze zielonymi poduszkami. Niezależnie od tego, jak wykorzystasz zieleń, będzie ona kojąco wpływała na nastrój w pomieszczeniu.
 

Organiczne kształty

Okrągłe, łukowate, organiczne kształty stołów, mebli czy np. wzorów na ścianie to świetny sposób na wprowadzenie do pomieszczenia naturalnych akcentów. Do tego celu dobrze nadają się piękne, unikalne, ręcznie wykonane przedmioty. 

Rośliny pomagają oczyszczać powietrze w pomieszczeniach. Same w sobie, poprzez organiczne kształty wprowadzają miękkość do wnętrza, zbudowanego na bazie ostrych linii wyznaczanych przez ściany i sufit. 

Projektowanie inspirowane naturą.

Chcesz dowiedzieć się więcej i mieć dostęp do materiałów przygotowanych specjalnie dla architektów i dekoratorów wnętrz?

Zainspiruj się najnowszymi trendami i poszerzaj swoją wiedzę na temat rozwiązań w dziedzinie wykończenia wnętrz. Dołącz do Tikkurila Pro Designer – strefy stworzonej specjalnie dla architektów i dekoratorów wnętrz.

Dołącz do Tikkurila Pro Designer!
Dołącz teraz
dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl