Jungmann - hotel i centrum handlowe w Helsinkach.

Historia i aktualne wymagania wytyczają zasady projektowania wnętrz

Kiedy agencji Puroplan powierzono projekt przekształcenia wnętrza starego magazynu portowego w małe centrum handlowe, designerzy postawili sobie za cel stworzenie wyjątkowo pięknej przestrzeni.

Jungmann, historyczny budynek secesyjny w Helsinkach przez sto lat służył najpierw jako magazyn portowy, a potem jako pomieszczenia biurowe. Obiekt został całkowicie odnowiony w 2022 roku. Powstały w nim restauracje, hotel, bar, centrum spa, sklep spożywczy i kawiarnia. Jungmann stał się pierwszą małą galerią handlową w historycznej, nadmorskiej dzielnicy Katajanokka.

Projekty wnętrz większości przestrzeni w budynku wykonała firma Puroplan, która specjalizuje się w projektowaniu hoteli, restauracji i obiektów handlowych. Oprócz restauracji, centrum spa i salonu fryzjerskiego, w budynku Jungmann agencja Puroplan zaprojektowała wnętrza hotelu Koti, który oferuje krótkoterminowe zakwaterowanie, jak i umeblowane apartamenty na dłuższy pobyt.

Wnętrza hotelowe w kompleksie Jungmann.
Nastrojowe wnętrze pokoju hotelowego tworzy powierzchnia z cegły i jasnoszara ściana w kolorze V486 Claystone.

Agencja Puroplan zaprojektowała jasne ściany apartamentów pod wynajem, aby dać najemcy większą swobodę w aranżacji wnętrza.

„Wnętrza pokoi hotelowych zostały zaprojektowane razem z firmą Koti Helsinki. Zależało nam na stworzeniu ciepłych, delikatnych i wszechstronnych przestrzeni” – mówi Jaakko Puro, architekt wnętrz i dyrektor zarządzający Puroplan.

Farby Tikkurila zostały wykorzystane w pokojach i w dużej mierze w całej przestrzeni użytkowej. Do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności wybrano specjalistyczną farbę Tikkurila Luja 7, a w reszcie pomieszczeń pozostawiono na matowe wykończenie ścian, ponieważ według Puro matowa powierzchnia pasuje do budynku w stylu secesyjnym, a także wytrzymuje próbę czasu.

Ślady historii i ogródek na dachu

Historia budynku w stylu secesyjnym przewodziła procesowi projektowania i wpłynęła na styl wnętrza. 

„To był wszechstronny projekt, ponieważ naszym zadaniem było zaprojektowanie wnętrz całego obiektu, od apartamentów i restauracji po przestrzenie publiczne. Celem było stworzenie czegoś wyjątkowo pięknego i dobrze dopasowanego do historycznego budynku”.

Historia gmachu jest szczególnie uwidoczniona na jego eleganckiej fasadzie, ale ślady przeszłości można zobaczyć także w jego wnętrzu, na przykład w postaci szorstkich ceglanych ścian rozmieszczonych w różnych częściach budynku. Prawie cały obiekt został całkowicie przekształcony, ponieważ projekt wnętrz wymagał dostosowania do nowych funkcji. 

Ponieważ w budynku znajdują się również apartamenty, a wokół obiektu nie ma miejsca na zieloną przestrzeń, dlatego została ona zaprojektowana na dachu. Zbudowano tam zadaszony taras z wieloma otwieranymi oknami, aby w ciepłe, słoneczne dni móc cieszyć się świeżym powietrzem. To doskonała przestrzeń dla lokatorów i gości.

Elewacja tarasu na dachu została pomalowana na kolor 4840 z karty kolorów Tikkurila Facade 760.

Jungman - wnętrze kawiarni.
Łuki w budynku pomalowane farbą z efektem.

Elegancka posadzka i charakterystyczne łuki

Za najbardziej ikoniczne miejsce w przestrzeni budynku Puro uznaje czarno-białe przejście łączące przestrzeń restauracyjną z iinnymi punktami usługowymi.

„Sufit znajduje się dość nisko, ale zaprojektowane przejście okazało się naprawdę wyjątkowe dzięki posadzce z wyrafinowanym wzorem, odbijającym światło szklanym ścianom i łukom”.

Unikalne wnętrze dla wyjątkowego miejsca

Teraz, gdy rewitalizacja budynku Jungmann została ukończona i obiekt został otwarty, Puro może być dumny z efektów pracy agencji. 

Klatka schodowa pomalowana na jasnoniebieski odcień .

W projekcie nie zabrakło wyzwań. Ponieważ przestrzeń musiała zostać przebudowana pod kątem zupełnie innej funkcji, nowy plan piętra musiał zostać wykonany od podstaw. Według Puro dopasowanie systemów kanalizacji i klimatyzacji do planu pomieszczeń wymagało dużo czasu i przemyśleń, ale rezultat spełnił oczekiwania inwestora.

„Wspaniale było zaprojektować wnętrze tak unikalnego budynku i sprawić, by wszystkie przestrzenie wyglądały tak atrakcyjnie” — mówi Puro.

Wspaniale było zaprojektować wnętrze tak unikalnego budynku i sprawić, by wszystkie przestrzenie wyglądały tak atrakcyjnie.
Jaakko Puro, Puroplan

Chcesz dowiedzieć się więcej i mieć dostęp do informacji i materiałów stworzonych specjalne dla profesjonalistów?


Inspiruj się najnowszymi trendami i poszerzaj z nami swoją wiedzę na temat rozwiązań do dekoracji i ochrony powierzchni. Dołącz do Tikkurila Pro Designer — miejsca stworzonego specjalnie dla architektów i projektantów wnętrz.

DOŁĄCZ DO TIKKURILA PRO DESIGNER
Dołącz teraz
dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl