przestrzeń biurowa agencji Vapa malowane farbami Tikkurila

Paleta kolorów Tikkurila Color Now 2022 do wnętrz biurowych

Wnętrze biura musi być zarówno wygodne i funkcjonalne dla pracowników, jak również wywierać odpowiednie wrażenie na odwiedzających je klientach. Dobrym punktem wyjścia, by to osiągnąć, jest zastosowanie palety kolorów, takiej jak Tikkurila Color Now 2022.

Projektantka wnętrz biurowych Heli Virtanen musiała odpowiedzieć sobie na dwa kluczowe pytania: jaka atmosfera ma panować w pomieszczeniach i jakie funkcje ma zapewniać przestrzeń biura?

„Kolory odgrywają ogromną rolę w tworzeniu atmosfery wnętrz”, mówi Virtanen.

Zdaniem Virtanen należy brać pod uwagę wpływ kolorów na nasz nastrój również przy planowaniu wnętrz biurowych. I choć kolory wpływają na nas w sposób indywidualny, to można generalnie założyć, że kolory świeże i energiczne, takie jak zielony czy żółty, dobrze sprawdzają się w przestrzeni przeznaczonej do pracy twórczej, a odcienie spokojniejsze i stonowane pasują do pomieszczeń przeznaczonych do zadań wymagających skupienia.

W nowoczesnych, wielofunkcyjnych biurach stosuje się różne kolory, by dzięki nim poprawiać funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń.

 

Projektując wnętrze wielofunkcyjnego biura, można korzystać z szerokiej palety barw
Heli Virtanen, projektantka wnętrz
przestrzeń biurowa agencji Vapa malowane farbami Tikkurila

Paleta Tikkurila Color Now 2022 w środowisku biurowym

Jednym ze sposobów podejścia do projektowania wnętrz biurowych jest zastosowanie gotowej kolekcji kolorów, np. Tikkurila Color Now 2022. Jest to uniwersalny zbiór odcieni zbudowany wokół Koloru Roku L478 Kestrel.

Virtanen uważa, że gotowa paleta barw bardzo ułatwia projektowanie.

„Starannie dobrana paleta barw ułatwia wybranie głównego motywu kolorystycznego i łączenie go z innymi odcieniami z kolekcji. Można po prostu wybrać trzy lub cztery odcienie i w razie potrzeby łączyć je z kolorami identyfikacji wizualnej firmy”.

Virtanen uważa, że w palecie Tikkurila Color Now 2022 znalazły się kolory, które pasują do różnych branż na rynku. Z jej pomocą można zaprojektować kolorystykę wnętrza zarówno dla konserwatywnej firmy, takiej jak bank czy kancelaria prawna, lub stworzyć zaskakującą aranżację dla nowoczesnego i żywiołowego biura, w którym tradycyjne barwy nie zrobiłyby odpowiedniego wrażenia na pracownikach lub klientach.

Do sali konferencyjnej Virtanen proponuje kolory uspokajające, takie jak F466 Parchment lub X447 Sea Smoke. Są one jasne i z natury skandynawskie, a jednocześnie dodają pomieszczeniu charakteru. Do pomieszczeń kreatywnych wybrałaby coś energetyzującego, np. K396 Safari czy S440 Silk Road.

Intensywne kolory, takie jak żółty K396 Safari, turkusowy S440 Silk Road lub delikatna czerń X499 Licorice świetnie nadają się również do dodania kontrastu w każdej przestrzeni.
Heli Virtanen, projektantka wnętrz

Wejście do biura często projektuje się tak, by robiło wrażenie. Do tych miejsc Virtanen proponuje czerń X499 Licorice, która jest bardzo efektowna i łatwo łączy się z innymi odcieniami.

„Jeśli wejście ma być przestrzenią żywą, połączyłabym S440 Silk Road z szarobiałym odcieniem V503 Winter”, proponuje Virtanen.

Do salki rozmów telefonicznych Virtanen użyłby Koloru Roku L478 Kestrel, aby stworzyć spokojną atmosferę.

Kolory z palety Tikkurila Color Now 2022 można wykorzystywać również w malowaniu mebli i innych detali, takich jak listwy przypodłogowe. Jeśli ogólny wygląd biura jest jasny i spokojny, odrobina czerni, żółtego lub zieleni urozmaici jego ogólny wygląd.

Świeże spojrzenie na projekt pomieszczenia biurowego

Klasyczne domy, przynajmniej w krajach skandynawskich, są jasne i białe, ale w biurach potrzebne są żywsze kolory.  

„To ciekawe zjawisko. Wiele osób szuka bezpieczeństwa w domu, ale biuro nie jest domem, więc projektanci mogą zwykle odważniej dobierać kolory”, zauważa Virtanen.

Oczywiście kolory powiązane są również z konkretną firmą lub marką: wnętrze biura musi przekazywać właściwy komunikat. Jeszcze nie tak dawno wiele biur malowano głównie w kolorach z firmowego brandbooka. Virtanen uważa, że ta zasada projektowania ustępuje dziś miejsca kreowaniu odpowiedniej atmosfery.

„Biuro w odpowiednich barwach jest nie tylko wygodnym miejscem do pracy, ale robi też odpowiednie wrażenie na odwiedzających. Dobrze prosperująca kadra i wizerunek marki idą tu zatem w parze”.

Chcesz dowiedzieć się więcej i mieć dostęp do materiałów przygotowanych specjalnie dla architektów i dekoratorów wnętrz?

Zainspiruj się najnowszymi trendami i poszerzaj swoją wiedzę na temat rozwiązań w dziedzinie wykończenia wnętrz. Dołącz do Tikkurila Pro Designer – strefy stworzonej specjalnie dla architektów i dekoratorów wnętrz.

Dołącz do Tikkurila Pro Designer!
Dołącz teraz
dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl