Zabezpieczanie i wykończenie powierzchni w obiektach przemysłowych

Systemy powłokowe zastosowane w obiektach przemysłowych muszą spełniać określone wymagania wynikające z prowadzonej działalności. Tikkurila oferuje rozwiązania do pomieszczeń z różnych branż przemysłowych.

Projektując i wyposażając przestrzenie przemysłowe, należy zwrócić uwagę na specyficzne wymagania prowadzonej działalności. Konieczne jest uwzględnienie czynników, takich jak np. narażenie na działanie środków chemicznych czy wahania temperatury. Powłoki i farby muszą dostosować się do tych wymagań, aby skutecznie spełniać swoje zadanie. Tikkurila oferuje rozwiązania dla przestrzeni przemysłowych o różnych potrzebach.

Powłoki dostosowane do potrzeb konkretnej gałęzi przemysłu

Budynki przemysłowe pełnią wiele rozmaitych funkcji. Mogą się w nich mieścić hale produkcyjne, zakłady przetwórstwa spożywczego czy laboratoria produkujące leki. Wybór powłok i farb zależy od przeznaczenia danego pomieszczenia; to, co sprawdza się w browarze, może nie być odpowiednie w fabryce silników okrętowych.

Budynki przemysłowe obejmują różnorodne przestrzenie, z których każda jest dostosowana do specyficznych potrzeb operacyjnych danej branży. Mogą to być np. pomieszczenia logistyczne,  z linią produkcyjną lub biura. 

Obiekty przemysłowe mają strefy przeznaczone do produkcji i montażu, magazyny surowców i produktów, laboratoria, rampy załadunkowe i rozładunkowe, warsztaty oraz pomieszczenia kontroli jakości. Znajdują się tu również biura administracji, a także pomieszczenia socjalne dla pracowników.

Ściany i sufity

W przypadku wykańczania powierzchni w biurach i pomieszczeniach socjalnych, na szczególną uwagę zasługują farby z linii Tikkurila Luja, które charakteryzują się wysoką trwałością oraz łatwością w czyszczeniu i utrzymaniu powłoki w dobrym stanie.  Produkty nadają się również do stosowania w korytarzach. W przemyśle medycznym może być konieczne użycie farb antybakteryjnych, takich jak farba do wnętrz Tikkurila Argentum Plus, która chroni malowaną powierzchnię przed rozwojem bakterii i wirusów.

W pomieszczeniach przemysłowych posadzki podlegają ciągłemu użytkowaniu. Produkty podłogowe Tikkurila odpowiadają różnym potrzebom: Tikkurila Fontefloor EP 100 do stosowania przy lekkich obciążeniach, Tikkurila Temafloor 150 i Tikkurila Temafloor P300 do średnich obciążeń, Tikkurila Temafloor 3000 do intensywnego użytkowania i Tikkurila Temafloor 4000 do wyjątkowo intensywnej eksploatacji.

Specjalne pomieszczenia w obiektach przemysłowych

Ponadto mogą istnieć wyspecjalizowane przestrzenie, takie jak pomieszczenia czyste zapobiegające zanieczyszczeniom, obszary przechowywania materiałów niebezpiecznych, pomieszczenia do testowania i kalibracji, pomieszczenia kontrolne do monitorowania procesów oraz obszary badawczo-rozwojowe w zakresie innowacji. W budynkach tych znajduje się również niezbędna infrastruktura, w tym systemy HVAC i okablowanie elektryczne, jak również pomieszczenia do szkoleń, dla ochrony i parkingi. 

Aranżacja przestrzeni w budynkach przemysłowych została zaprojektowana tak, aby uwzględniać unikalne wymagania operacyjne każdej branży. Obiekty przemysłowe wymagają specjalistycznego planowania rozwiązań w zakresie zabezpieczania i malowania powierzchni, dlatego ważne jest, aby omówić wybór farb z projektantem obiektów. W obiektach przemysłowych często trzeba radzić sobie z dodatkowymi wyzwaniami, np. wysokimi temperaturami.

W przypadku obiektów narażonych na wysoką temperaturę skutecznym rozwiązaniem może być zastosowanie powłoki dachowej, odbijającej promieniowanie cieplne Tikkurila ClimateCooler.


Zastosowanie tej powłoki to nowoczesny sposób na niższe zużycie energii w budynkach, tym samym oszczędzając pieniądze i środowisko naturalne. Farba dachowa wykorzystuje technologię, dzięki której pomalowana powierzchnia może odbić nawet 80% promieniowania cieplnego. Poprawia to ogólną jakość i funkcjonalność dachu oraz przedłuża jego okres eksploatacji.
 

Powierzchnie muszą być odporne na duże obciążenia

W budynkach przemysłowych powierzchnie muszą wytrzymywać duże obciążenia mechaniczne lub chemiczne, a także ścieranie i wielokrotne czyszczenie parą i myjkami ciśnieniowymi. Najtrudniejszym zadaniem jest odpowiednie zabezpieczenie podłóg w pomieszczeniach, w których znajdują się ciężkie maszyny. 

 

Sposób użytkowania przestrzeni ma zasadniczy wpływ na stopień uszkodzenia malowanych powierzchni oraz dobór technik i produktów do ich odpowiedniego zabezpieczenia. Do podłóg w zakładach przemysłowych idealne są Tikkurila Temafloor 5000M, Temafloor 4000 i Temafloor 3000.

 

Projekt kolorów

Kolory w przestrzeniach industrialnych służą głównie celom funkcjonalnym; projektowanie kolorystyki koncentruje się przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa, a nie na preferencjach estetycznych. Wybór barw odgrywa kluczową rolę w oznakowywaniu określonych obszarów i potencjalnych zagrożeń w obiekcie. Zastosowanie jednoznacznie kojarzących się barw służy konkretnym celom: 

  • Kolor czerwony jest często używany do oznaczania stref zakazanych lub obszarów niebezpiecznych, wzywając do zachowania ostrożności lub zatrzymania się. 
  • Koloru zielonego zazwyczaj używa się do oznaczenia powierzchni, do których można bezpiecznie wchodzić i w których można bez obaw przebywać. 
  • Żółty z czarnym to powszechna kombinacja w obszarach, w których istnieją potencjalne niebezpieczeństwa lub zagrożenia dla zdrowia, służąca jako ostrzeżenie. 
  • Szmaragdowa zieleń, często używana do oznaczania dróg ewakuacyjnych i drzwi przeciwpożarowych w obiektach przemysłowych, zwykle występuje wraz z nowoczesnym oznakowaniem i oświetleniem służącym temu samemu celowi.

Oprócz ogólnych kodów kolorystycznych związanych z bezpieczeństwem, wiele materiałów lub branż wymaga oddzielnego kodowania kolorami w przypadku elektryczności lub chemikaliów. Na przykład w oznaczeniu zagrożeń chemicznych, kolor pomarańczowy oznacza materiał wybuchowy, niebieski — niebezpieczny, gdy jest mokry, a czerwony — łatwopalny. Więcej informacji na temat znaków bezpieczeństwa i kolorów można znaleźć w normie ISO 7010. 

Oczywiście w obszarach takich jak biura lub pokoje socjalne projekt kolorów może w większym stopniu nawiązywać do identyfikacji marki i innych wymagań. Kolor może też służyć do budowania tożsamości marki i pełnić funkcję drogowskazu, jak poruszać się po danym zakładzie. Wybierając kolorystykę zewnętrzną warto pomyśleć o otoczeniu budynku: Jak zmienia się krajobraz w zależności od pory roku? Jakiego koloru są podjazdy, parkingi i chodniki? Jakie kolory mają otaczające budynki? Wszystkie te czynniki będą miały wpływ na kolorystykę zewnętrzną budynku.

Zrównoważone powierzchnie w zielonym budownictwie

Szukasz certyfikatu środowiskowego takiego jak BREEAM lub LEED dla przyszłego obiektu przemysłowego? Rozwiązania do zabezpieczania i malowania powierzchni mogą pomóc w zdobyciu punktów w ramach tych certyfikatów.

Tikkurila chce przyczyniać się do promowania idei zrównoważonego rozwoju i budownictwa ekologicznego, dlatego angażujemy się w realizację celów międzynarodowej rady ds. zielonego budownictwa (Green Building Council).

W portfolio Tikkurila znajduje się szeroka gama produktów spełniających wymogi klasyfikacji BREEAM i LEED. Wiele produktów Tikkurila posiada certyfikat Deklaracji Środowiskowej Produktu (EPD). Nacisk na spełnianie wymogów w zakresie ochrony środowiska jest kluczowym aspektem projektów budowlanych, niezależnie od tego, czy inwestorom zależy na certyfikatach zielonego budownictwa. Dowiedz się więcej na temat zielonego budownictwa i rozwiązań do ekologicznych budynków

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI, ABY ZNALEŹĆ ODPOWIEDNIE ROZWIĄZANIE
Skontaktuj się z nami
dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl