zabezpieczenie antykorozyjne

Światowy lider wśród producentów maszyn rolniczych

Rozwiązanie powłokowe Tikkurila pozwoliło fińskiemu producentowi maszyn rolniczych Aimo Kortteen Konepaja uniknąć przeprowadzenia całkowitego remontu lakierni. Zastosowana farba Temasilox tworzy powłokę odporną na intensywne zużycie przy jednocześnie łatwej aplikacji.

W regionie Ylivieska swoją siedzibę ma jeden z kluczowych producentów maszyn rolniczych do przetwarzania i konserwowania zbóż paszowych: Firma Aimo Kortteen Konepaja Oy, od 1969 roku produkuje młyny rolkowe, mieszalniki pasz i systemy karmienia. W swej 50-letniej historii przedsiębiorstwo wyspecjalizowało się w produkcji energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska maszyn i  urządzeń, które ułatwiają pracę w rolnictwie i poprawiają rentowność gospodarstw rolnych w Finlandii i na całym świecie. 

„Od lat 80. większość naszych maszyn rolniczych jest eksportowana głównie na rynki europejskie i do Rosji, ale również, na przykład do Japonii” —mówi Jari Rönni, kierownik ds. zakupów w Aimo Kortteen Konepaja.

„Od wielu lat współpracujemy również z Tikkurila i chociaż korzystamy również z usług innych dostawców farb, to Tikkurila jest naszym partnerem od samego początku naszej działalności, a charakterystyczny fioletowy kolor produkowanego przez nas sprzętu pochodzi z jej palety barw".

Aimo kortteen konepaja
W ramach realizowanego wspólnie z Lahti Design Institute otrzymaliśmy propozycję zastąpienia dotychczasowej czerwieni nowym kolorem. Fiolet, na który się zdecydowaliśmy, rzucał się w oczy i był dość oryginalny. Świetnie pasował do komunikacji marketingowej, pozwalając wyróżnić nasze stanowiska na targach, ale także sprawdzał się w ruchu drogowym, gdzie dobrze jest, jeśli duże maszyny rolnicze są maksymalnie widoczne ze względów bezpieczeństwa.
Jari Rönni, kierownik ds. zaopatrzenia w Aimo Kortteen Konepaja

Wydajniejsza metoda lakierowania

Około roku 2020 wydajność lakierni działającej przy zakładzie produkcyjnym Aimo Kortteen Konepaja zaczęła osiągać swoje granice; potrzebne było rozwiązanie, które zapewni wysoką jakość produkowanych maszyn i zwiększy przepustowość linii malarskiej.

O modernizacji lakierni myśleliśmy już od dawna. Jednak całkowity remont to duża inwestycja, dlatego rozważaliśmy też inne opcje. Doszliśmy do wniosku, że możemy poprawić wydajność dzięki zastosowaniu odpowiedniego rozwiązania malarskiego. Po kilku próbach i porównaniu kosztów innych rozwiązań wybraliśmy farbę Temasilox firmy Tikkurila.
Jari Rönni, kierownik ds. zaopatrzenia w Aimo Kortteen Konepaja

Temasilox to dwuskładnikowa, polisiloksanowa farba nawierzchniowa o doskonałej trwałości koloru i wysokim połysku. Jako farba jednowarstwowa zwiększa ona przepustowość lakierni i dobrze znosi obciążenia mechaniczne, jest odporna na rdzę, blaknięcie i zarysowania.
 
„Dzięki farbie Temasilox elementy przechodzą przez lakiernię znacznie szybciej, co usprawniło cały proces produkcji montażowej i pozwoliło uzyskać wysokiej jakości efekt końcowy: znakomity wygląd i jeszcze wyższą trwałość produkowanych urzadzeń. Jest to o tyle ważne, że nasze maszyny muszą być odporne na ciężkie warunki pracy, w których pomalowane powierzchnie są wystawione na zmienne warunki pogodowe, częste czyszczenie i działanie promieni UV”, mówi Rönni.

Aimo kortteen konepaja

„Temasilox pozwala uzyskać powierzchnię twardszą niż tradycyjne farby jednowarstwowe. Ogranicza to zarysowania powstające podczas magazynowania, układania i montażu części oraz redukuje potrzebę nanoszenia poprawek. Szybszy czas schnięcia to także oszczędność energii” — dodaje Johannes Vähänen, menedżer ds. kluczowych klientów w Tikkurila.

Aimo kortteen konepaja

Rozwiązanie zapewniające lepsze warunki w miejscu pracy

Ponieważ linia malarska znajduje się w dużej hali produkcyjnej, w której montowane są również urządzenia, ważne jest, aby stosowane produkty nie uwalniały do otoczenia lotnych związków organicznych (LZO).

„W przeciwieństwie do większości tradycyjnych produktów jednowarstwowych, Temasilox nie zawiera izocyjanianów. Dzięki wysokiej zawartości substancji nielotnych i niskiej zawartości LZO Temasilox spełnia najbardziej restrykcyjne wymagania środowiskowe. Ma również łagodniejszy zapach” — mówi Vähänen.

„Bezpieczeństwo pracy to dla nas bardzo ważny aspekt, a dzięki współpracy z Tikkurila udało nam się znaleźć produkt, który jest wydajny pod względem swoich właściwości, a przy tym niskoemisyjny i przyjazny dla środowiska” — podsumowuje Rönni.

Chcesz dowiedzieć się więcej naszych rozwiązaniach? Eksperci Tikkurila zawsze chętnie pomogą Ci wybrać właściwy produkt lub rozwiązanie.

Skontaktuj się z nami
dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl