najwyższy na świecie budynek o drewnianej konstrukcji

Unikalne rozwiązanie na elewacje najwyższego na świecie drewnianego budynku mieszkalnego

Imponujące panele elewacyjne CLT na budynku Hoas Tuuliniitty powstały w wyniku długotrwałego rozwoju produktu firmy Siparila. Zewnętrzna okładzina, odpowiednia dla wysokich drewnianych budynków mieszkalnych, jest zabezpieczona przed działaniem czynników atmosferycznych farbą Tikkurila Ultra Pro.

Latem 2021 roku w centrum Tapiola, Espoo, został ukończony majestatyczny drewniany budynek mieszkalny, składający się z 154 apartamentów typu studio i 11 apartamentów rodzinnych.

13-piętrowy Hoas Tuuliniitty, zbudowany przez Fundację na rzecz mieszkań studenckich w regionie Helsinek, jest prawdopodobnie najwyższym na świecie drewnianym budynkiem mieszkalnym zbudowanym z elementów przestrzennych. Elementy mieszkalne zostały skompletowane i wyposażone, łącznie ze sprzętem AGD, w fabryce Elementti-Sampo w Kuhmo, skąd zostały przetransportowane do Espoo i ustawione na miejscu budowy.

najwyższy na świecie budynek o drewnianej konstrukcji
Zdjęcie: Veikka Hännikäinen

Rozwiązaniem elewacyjnym dla modułowego drewnianego budynku mieszkalnego jest nowy panel elewacyjny CLT, o grubości zaledwie 20 mm, montowany za pomocą ukrytych mocowań. Panel elewacyjny Platta, opracowany przez firmę Siparila Oy, umożliwia tworzenie różnorodnych elewacji i przyspiesza proces budowy. Konstrukcję stanowi krzyżowo laminowana trójwarstwowa deska świerkowa, dzięki czemu panele są lekkie w obróbce i trwałe w użytkowaniu.

„Zdecydowaliśmy się na zastosowanie krzyżowo laminowanej deski warstwowej, ponieważ uznano, że jest ona najbardziej funkcjonalna i charakteryzuje się najmniejszą rozszerzalnością i kurczliwością drewna. Platta uzyskuje szeroką, płytową powierzchnię i zapewnia bardziej efektowną elewację niż węższe panele. Lekki produkt jest również wydajny w montażu: gotowa powierzchnia powstaje szybko", mówi Olli Prättälä, Dyrektor Sprzedaży, Przemysł w Siparila

Innowacyjne rozwiązanie fasady zostało połączone z niezawodną obróbką powierzchni

Panele są wstępnie malowane na linii Siparila, co chroni je przed wilgocią i niekorzystnym działaniem  promieniowaniem UV. Montaż fasad z ukrytym mocowaniem dodatkowo zwiększa trwałość: woda i zanieczyszczenia nie uszkodzą drewna przez główki gwoździ.

„Produkt z ukrytym mocowaniem był idealny dla tego miejsca. Odporność na warunki atmosferyczne jest znacznie lepsza, gdy powłoka farby nie jest naruszana przez mocowania" - stwierdza Prättälä.

Siparila i Tikkurila współpracują od dawna. Funkcjonalne rozwiązanie obróbki powierzchni dla unikalnej fasady Hoas Tuuliniitty było poszukiwane poprzez wspólne prace badawcze.

okładziny elewacyjne najwyższego na świecie budynku o drewnianej konstrukcji
Zdjęcie: Veikka Hännikäinen
Wypróbowaliśmy kilka różnych systemów malarskich z Tikkurila i w końcu zdecydowaliśmy się na potrójną warstwę Ultra Pro 30. To zabezpieczenie powierzchni sprawdza się najlepiej zarówno w warunkach atmosferycznych, jak i na linii produkcyjnej. System obróbki powierzchni jest zawsze kombinacją elementów, a my w pełni ufamy rozwiązaniu wybranemu przez partnera. Ultra Pro jest obecny na rynku od dłuższego czasu i jest lubiany przez klientów. Tikkurila z kolei zaufała naszemu produktowi. Mamy dobre, naturalne partnerstwo.
Olli Prättälä, Dyrektor Sprzedaży, Siparila Oy

„Przeprowadziliśmy wiele testów pogodowych systemu, aby upewnić się, że jest on odpowiedni dla paneli CLT. Ultra Pro dobrze przylega bezpośrednio do drewna i jest elastyczny nawet w niskich temperaturach; w końcu wilgoć sprawia, że drewno „pracuje”, a obróbka powierzchniowa musi być elastyczna wraz z każdym jego ruchem. Tył paneli elewacyjnych również został pokryty Ultra Pro, co przyczynia się do spowolnienia wchłaniania wilgoci przez drewno" - mówi Joni Repo, Key Account Manager, Wood Industry Paints w Tikkurila.

najwyższy na świecie budynek o drewnianej konstrukcji
Zdjęcie: Veikka Hännikäinen

Imponująca fasada jest estetyczna i technicznie trwała

W Hoas Tuuliniitty fasada musi wytrzymać znaczne obciążenia wiatrem i wystawienie na działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo, architektura fasady drewnianego budynku mieszkalnego, wzniesionego w doskonałej lokalizacji w centrum Tapiola, została zaprojektowana tak, aby jeszcze bardziej rzucać się w oczy dzięki pionowym konturom.

„Rozwiązanie fasady budynku było zdeterminowane zarówno przez wymagania techniczne jak i walory estetyczne. Struktura paneli w połączeniu z obróbką powierzchni i rozwiązaniami mocującymi zapewniają nienaruszoną powierzchnię chroniącą przed warunkami atmosferycznymi. Ukryte mocowanie zapobiega na przykład powstawaniu pustych przestrzeni lub kieszeni gromadzących wilgoć" - mówi architekt budynku, Jukka Turtiainen z firmy Arkkitehtipalvelu Oy.

„Jest to wysoki, stosunkowo masywny budynek w widocznym miejscu. Architektura fasady musiała mieć pionowe kontury, kolory i strukturę. Początkowo, wraz z projektantem konstrukcji, zdecydowaliśmy się na użycie kombinacji grubych poziomych paneli drewnianych i blachy stalowej, ale panele Siparila pojawiły się na rynku we właściwym czasie i postanowiliśmy zamienić stal na panele CLT. Spełniają one wymagania inżynieryjne i nadają drewnianemu budynkowi wartość estetyczną" - mówi Turtiainen.

Budownictwo drewniane zyskuje na popularności

Zarówno Prättälä jak i Turtiainen widzą silny wzrost w budownictwie drewnianym. Jako zrównoważony i odnawialny materiał budowlany, który przyczynia się również do komfortu życia, drewno będzie w najbliższych latach stosowane coraz częściej i w bardziej wszechstronny sposób.

„Drewno cieszy się obecnie dużym popytem. Prowadzimy działalność w pięciu lokalizacjach i poczyniliśmy znaczne inwestycje w celu zwiększenia mocy produkcyjnych naszych fabryk. Eksportujemy również dużo drewna" - mówi Prättälä.

„Budownictwo drewniane staje się głównym nurtem. W projektowaniu budynków mieszkalnych, drewno ma wiele dobrych właściwości: mostki termiczne są łatwiejsze do opanowania, a drewno promuje zróżnicowane budownictwo. Z architektonicznego punktu widzenia, drewno jest już bardziej czynnikiem umożliwiającym niż ograniczającym" - stwierdza Turtiainen.

Skontaktuj się z nami
dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl