nowoczesne budownictwo

Funkcjonalne farby do zadań specjalnych

Czy znasz te inteligentne rozwiązania?

Oprócz właściwości estetycznych farby funkcjonalne mają też specjalne właściwości użytkowe. Poprawiają właściwości konstrukcji i w różny sposób zabezpieczają powierzchnie. Najczęściej występujące wyzwania to kontrolowanie kondensacji, przegrzewanie się dachu oraz obiekty wymagające utrzymania wysokiego poziomu higieny. Farby funkcjonalne Tikkurila mogą skutecznie sprostać tym wyzwaniom.

Farby funkcjonalne pomagają rozwiązywać konkretne problemy i zapobiegać ich występowaniu, gdzie ryzyko jest zazwyczaj znane. Produkty te nie tylko poprawiają trwałość konstrukcji, ale mogą też mieć znaczący wpływ na zużycie energii i oddziaływanie budynku na środowisko, nie wspominając o kosztach utrzymania. Właściwości funkcjonalne mogą również przyczynić się do zapewnienia zdrowego i bezpiecznego środowiska.

Tikkurila tworzy farby funkcjonalne na podstawie szeroko zakrojonych badań. Produkty są przyjazne dla środowiska i spełniają międzynarodowe wymagania jakościowe. Są to rozwiązania o bardzo niskim poziomie zawartości lotnych związków organicznych.

Bardzo wiele farb ma ogólne właściwości funkcjonalne, np. środki pleśniobójcze w farbach do stosowania na zewnątrz pomieszczeń czy właściwości antypoślizgowe farb do posadzek. Jednak farby prawdziwie funkcjonalne to produkty spełniające bardziej specyficzne kryteria. Projektant musi więc poznać cechy i możliwości produktu, by móc w każdym przypadku dokonać właściwego wyboru.

 

Tikkurila Argentum - farba do malowania wnętrz w szpitalu

Zapobieganie wzrostowi bakterii na pomalowanych powierzchniach

Srebro jest składnikiem aktywnym farby nawierzchniowej Tikkurila Argentum Plus, co w połączeniu z odpowiednią higieną obiektu zapobiega rozwojowi bakterii na powłoce farby. Wyniki ilościowego testu nośnikowego zgodnie z normą ISO 21702:201 wykazały silne działanie inaktywujące koronawirusa bydła. Test został przeprowadzony przez Eurovir Hygiene-Labor GmbH w styczniu 2021 roku.

Wodorozcieńczalna farba Tikkurila Argentum Plus jest odpowiednia do betonu, tynku, cegieł i zwykłych płyt budowlanych. Może być używana zarówno do pierwszego malowania, jak i do prac renowacyjnych. Powierzchnie pomalowane farbą Tikkurila Argentum Plus są łatwe do czyszczenia i charakteryzują się bardzo dobrą odpornością na zmywanie nawet przy zastosowaniu detergentów i środków dezynfekujących używanych w szpitalach.

Farba Tikkurila Argentum Plus jest często używana na przykład w salach operacyjnych. Dobrze sprawdza się również w przemyśle spożywczym, gdzie wymagany jest wysoki poziom higieny. Produkt został dopuszczony do pośredniego kontaktu z żywnością i posiada atest higieniczny PZH. Farba jest również idealna do stosowania w miejscach publicznych, gdzie powierzchnie są często dotykane, np. w szkołach, przedszkolach i metrze.
 

Oszczędność energii dzięki ograniczeniu potrzeby chłodzenia powietrza

W ciepłych szerokościach geograficznych często stosowane są systemy chłodzenia pomieszczeń. Gdy powietrze jest pobierane przez dach do systemu klimatyzacji, musi być schłodzone nawet o kilkadziesiąt stopni. Farba Tikkurila ClimateCooler tworzy powierzchnię, która skutecznie odbija promieniowanie słoneczne. Dzięki farbie Tikkurila ClimateCooler efekt nagrzewania powierzchni i powietrza w ich pobliżu przez promienie słoneczne jest znacznie zredukowany.

Powłoki Tikkurila ClimateCooler odbijają do 80% słonecznego promieniowania podczerwonego w porównaniu z czarnym dachem bitumicznym. Ilość odbijanego promieniowania zależy od systemu malowania, koloru powłoki oraz rodzaju dachu i materiału pokryciowego.

Dzięki zastosowaniu Tikkurila ClimateCooler zapotrzebowanie na chłodzenie powietrza jest znacznie niższe, a co za tym idzie, spada również zużycie energii wydatkowanej na ten cel. Mniejsze zapotrzebowanie na chłodzenie wprowadza w życie zasady zielonego budownictwa, co sprawia, że budynek jest również lepiej oceniany w kontekście różnych certyfikacji środowiskowych.

 

Farby z linii Tikkurila ClimateCooler

Tikkurila ClimateCooler to rodzina produktów wodorozcieńczalnych, a farby nawierzchniowe są dostępne w kilku kolorach najczęściej stosowanych na dachach. Farby Tikkurila ClimateCooler są oferowane w dwóch liniach — Uni do dachów twardych oraz Flex do dachów miękkich.

Typowym zastosowaniem farby Tikkurila ClimateCooler jest duży dach kryty papą lub bitumiczny, na którym znajdują się urządzenia klimatyzacyjne. Farba może być używana na starych dachach, ale zawsze musi być nakładana na czyste i suche powierzchnie. Nadaje się również do stosowania w środowisku przemysłowym i w klimacie morskim.

Dowiedz się więcej o farbach Tikkurila ClimateCooler >>

farby zapobiegające kondensacji wody

Zapobieganie szkodom powodowanym przez kondensację

W pomieszczeniach, gdzie może występować kondensacja wilgoci, rozwiązaniem jest powłoka antykondensacyjna GrafoTherm. Kapiąca woda może uszkadzać konstrukcję obiektu i przechowywane w nim produkty. W schroniskach dla zwierząt kondensacja szkodzi zwierzętom. Woda z kondensacji zamarznięta na posadzkach również może być źródłem niebezpiecznych sytuacji.

Funkcjonalność GrafoTherm wynika z porowatego charakteru powłoki. Skład farby przełamuje napięcie powierzchniowe wody i równomiernie rozprowadza wilgoć na całej powierzchni. Wilgoć może też gromadzić się w najbardziej wilgotnej fazie cyklu kondensacji i uwalniać ją z powrotem, gdy warunki ulegają zmianie. Kondensacja nie doprowadza wtedy do szkodliwego kapania wody.

Innymi ważnymi funkcjami farby Tikkurila GrafoTherm są izolacja cieplna i tłumienie hałasu. Stosunkowo gruba i porowata warstwa spowalnia duże skoki temperatury powierzchni. Produkt jest dopuszczony do malowania wnętrz statków zgodnie z dyrektywą MED (Marine Equipment Directive).

Wodorozcieńczalna farba Tikkurila GrafoTherm może być stosowana do malowania stalowych blach dachowych i innych konstrukcji metalowych, a także powierzchni betonowych. Zazwyczaj stosuje się ją w magazynach i na parkingach, w kanałach wentylacyjnych, zakładach produkcyjnych i halach sportowych, do malowania kontenerów transportowych, wiat dla zwierząt i innych miejsc o wysokim ryzyku kondensacji.  

Dowiedz się więcej na temat Tikkurila GrafoTherm >>

 

Chcesz dowiedzieć się więcej i mieć dostęp do materiałów przygotowanych specjalnie dla architektów i dekoratorów wnętrz?

Zainspiruj się najnowszymi trendami i poszerzaj swoją wiedzę na temat rozwiązań w dziedzinie wykończenia wnętrz. Dołącz do Tikkurila Pro Designer – strefy stworzonej specjalnie dla architektów i dekoratorów wnętrz.

Dołącz do Tikkurila Pro Designer!
Dołącz teraz
dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl