Tikkurila GrafoTherm – ochrona przed wilgocią

Grafotherm-ochrona-przed-wilgocią-grafika

Tikkurila GrafoTherm to jednoskładnikowa, wodorozcieńczalna powłoka antykondensacyjna przeznaczona do aplikacji na blachy dachowe, konstrukcje stalowe i inne powierzchnie metalowe, na których występuje problem kondensacji i skraplania wody.  Farba tworzy powłokę zbudowaną z milionów mikroporów o wielkości 0.1 - 100 mikronów, które tworzą wielowarstwową, porowatą strukturę, która doskonale wchłania i odparowuje wilgoć.   

malowanie-natryskiem

Inne właściwości Tikkurila GrafoTherm

Inne ważne właściwości powłoki Tikkurila GrafoTherm to izolacja termiczna (λ = 0.085 W/mK) oraz tłumienie fal akustycznych i wibracji.  Przy zastosowaniu grubszej warstwy, farba spowalnia gwałtowne zmiany w temperaturze powierzchni.  W ten sposób, w nocy, temperatura podłoża, np. profilowanej blachy dachowej nie obniża się tak gwałtownie poniżej punktu rosy.  Podczas upalnych dni powłoka Tikkurila DryTech izoluje podłoże przed wysokimi temperaturami.

Zastosowanie i aplikacja

Tikkurila GrafoTherm rekomendowany jest do zabezpieczania elementów konstrukcyjnych i osłonowych takich obiektów jak magazyny, parkingi, zakłady wodociągowe, zakłady produkcyjne, obiekty sportowe, wnętrza wież turbin wiatrowych, kontenerów morskich i kolejowych, wagonów towarowych, a także budynków inwentarzowych itp. 

Zalecany również do malowania wewnątrz pomieszczeń oraz na zewnątrz pod zadaszeniami obiektów takich jak: zakłady usługowe i produkcyjne, także branży spożywczej z wykluczeniem bezpośredniego kontaktu z żywnością oraz obiekty służby zdrowia.

Najlepsza metoda aplikacji Tikkurila GrafoTherm to natrysk, ale farbę można również nakładać pędzlem lub wałkiem.

Produkt

Gęstość

Wydajność

Wchłanianie wody 

Metody aplikacji

Kolory

Tikkurila GrafoTherm 

1,1 kg/l

1,1-1,8 m2/l

ok. 520 g/m2 wody, dla powłoki 1000 g/m2 WFT (320 g/m2 DFT), (NF P15-203-1 1997)

Natrysk hydrodynamiczny, pędzel lub wałek

Biały i szary

Jak działa powłoka Tikkurila GrafoTherm

Na ilustracjach porównujemy cykl kondensacyjny, który ma miejsce w nieizolowanych budynkach z dachem częściowo zabezpieczonym powłoką Tikkurila GrafoTherm i częściowo pokrytym niezabezpieczoną blachą.

Przykład poniżej odnosi się do warunków pogodowych panujących wczesną wiosną lub późną jesienią.

Faza 1 - wieczór

Słońce zachodzi i temperatura powietrza obniża się gwałtownie. Temperatura dachu za chwilę osiągnie punkt rosy i na niezabezpieczonej części dachu rozpocznie się proces kondensacji wody.

Powłoka Tikkurila GrafoTherm izoluje i zmniejsza różnicę temperatur między blachą stalową a powietrzem.  Dlatego na zabezpieczonej części dachu zjawisko kondensacji nie występuje.

Tikkurila-grafotech-wieczór

Faza 2 - Noc

Podczas zimnych, bezchmurnych nocy, temperatura blaszanego dachu może być znacznie niższa od temperatury powietrza.  Takie zjawisko spowodowane jest długofalową emisją ciepła z dachu do atmosfery.

Silna kondensacja pary wodnej pojawia się teraz na niezabezpieczonej powierzchni, tworzą się krople, które zaczynają skapywać z dachu.  Proces skraplania odbywa się również pod powłoką Tikkurila GrafoTherm, ale już nie pojawia się na warstwie nawierzchniowej.

Struktura mikroporów Tikkurila GrafoTherm powoduje wchłaniane wilgoci przez powłokę i rozproszenie jej na całą powierzchnię, gdzie jest czasowo przetrzymywana, a podczas zmiany warunków atmosferycznych odparowywana.

Tikkurila-grafotech-noc

Faza 3 - Poranek

Wschodzi słońce i temperatura powietrza wzrasta.  Temperatura stalowego dachu wkrótce przekroczy punkt rosy.  Z niezabezpieczonej powierzchni stalowej powoli przestaje skapywać woda i podłoże staje się suche.

Powłoka Tikkurila GrafoTherm szybko wysycha i wkrótce odzyska swoje właściwości antykondensacyjne, aby odpowiednio zadziałać podczas następnego cyklu kondensacyjnego.

Dzięki strukturze mikroporów, napięcie powierzchniowe wody zostaje zerwane i wilgoć odparowuje z powłoki  dwu-, trzykrotnie szybciej niż z niezabezpieczonej antykondensacyjnie powierzchni.

Tikkurila-grafotech-poranek
doradztwo-technologiczne-Tikkurila

Masz więcej pytań?  Skontaktuj się z nami >>
 

dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl