most Milówka

Powłoki przemysłowe Tikkurila zgodne z celami zrównoważonego rozwoju

Minna Perttu to czołowa specjalistka Tikkurila w dziedzinie farb antykorozyjnych. W tym artykule opowiada o tym, co zmieniło się w branży powłok do powierzchni metalowych, jak przebiega proces tworzenia produktów Tikkurila, jak rysuje się przyszłość rozwiązań antykoroyjnych i nie tylko.

Minna Perttu dołączyła do Tikkurila w 2014 r. i z czasem stała się dośwaidczonym ekspertem w dziedzinie powłok antykorozyjnych w zastosowaniach przemysłowych. Uczestniczyła w tworzeniu receptur nowych produktów dostosowanych do zmieniających się wymagań sektora przemysłowego, zarządzała projektami i projektowała usługi związane z rozwiązywaniem problemów klientów.

Certyfikaty LEED i BREAM jako czynniki zmiany

Minna od czterech lat należy do zespołu zajmującego się przemysłowymi powłokami do zabezpieczeń powierzchni metalowych i wciąż się uczy. Identyfikowanie nowatorskich trendów  w branży nie jest łatwe, bowiem wymaga nieutannego poszerzania wiedzy i śledzenia kierunków rozwoju.

W ostatnich latach Minna zwróciła uwagę na rosnące znaczenie certyfikatów LEED i BREAM i ich wpływu na sektor farb przemysłowych.

„Zrównoważony rozwój stał się kluczowym tematem dla wszystkich w branży, a zapotrzebowanie na te certyfikaty jest tego widocznym znakiem. Do tej pory zasady zrównoważonego rozwoju były traktowane jako atrakcyjna wartość dodana, ale wszystko wskazuje na to, że teraz stają się koniecznością”, mówi Minna.

W Tikkurila Minna angażowała się w rozwijanie innowacyjnych produktów, które otrzymywały certyfikaty LEED i BREEAM bez uszczerbku dla ich właściwości funkcjonalnych. W branży duży nacisk kładziony jest na jakość, dlatego musimy ją zapewnić, dostosowując nasze receptury do standardów zielonego budownictwa.

Zrównoważony rozwój w branży powłok do powierzchni metalowych jest coraz częściej poruszanym tematem i Minna jest zdania, że jego znaczenie będzie nadal rosło. „Oczekuję, że Unia Europejska i inne organy ustawodawcze opracują przepisy zmieniające branżę powłok antykorozyjnych w stronę rozwiązań bardziej ekologicznych”, stwierdza Minna.

To może dla niej oznaczać więcej godzin spędzonych w laboratorium Tikkurila przy tworzeniu i rozwijaniu alternatywnych rozwiązań; na dzień dzisiejszy możemy już jednak z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że coraz większym udział w rynku będą miały wodorozcieńczalne powłoki do zabezpieczania powierzchni metalowych.

W sektorze przemysłowym na znaczeniu zyskują również powłoki do powierzchni metalowych o wysokiej zawartości części stałych, ponieważ pozwalają ograniczyć emisję szkodliwych rozpuszczalników, co stanowi dla klientów realny problem. Mogą być również używane jako powłoki jednowarstwowe, co istotnie obniża koszty produkcji.

„Liczę na to, że w ciągu pięciu lat uda nam się opracować powłoki jeszcze łatwiejsze do nakładania, wymagające mniejszej ilości warstw. Moim zdaniem Tikkurila już bardzo zbliżyła się do tego celu i sądzę, że z naszą wiedzą i doświadczeniem będziemy mogli wprowadzić na rynek jeszcze wiele dalszych innowacji”, mówi Minna.

 

kolorowe okładziny

Moc kolorów

W Tikkurila od 160 lat z pasją rozwijamy kolorystyczne rozwiązania oraz dostarczamy klientom najlepsze i najtrwalsze rozwiązania. Te niesamowite barwne możliowści były również jednym z magnesów, które przyciągnęły Minnę do Tikkurila.

„Mamy zaawansowane technicznie produkty dostosowane do wszystkich możliwych wymagań i certyfikatów, ale to tylko część naszego dziedzictwa. Mamy też doskonałe systemy barwienia. Możemy stosować je w połączeniu z niemal wszystkimi naszymi produktami, co pozwala nam uzyskać praktycznie każdy kolor, jakiego zażyczy sobie klient”, zachwala Minna.

Kiedy pracujemy nad powłokami przemysłowymi, dla naszych klientów najważniejsze są ich funkcjonalność i wydajność. Powłoka do powierzchni metalowych musi spełniać wymagania zarówno w odniesieniu do procesu aplikacji, jak i trwałości po jej nałożeniu. Te właściwości techniczne muszą być następnie połączone z kolorami dokładnie według potrzeb klienta i sądzę, że udaje nam się sprostać temu wyzwaniu. Dla mnie jest to wyjątkowe połączenie.
Minna Perttu, ekspert Tikkurila w dziedzinie powłok antykorozyjnych

Opracowywanie powłoki do powierzchni metalowych Tikkurila

Nawet przy całej wiedzy i doświadczeniu, jakim dysponuje Tikkurila, chemia bywa wciąż nadal niezwykle złożonym zagadnieniem, a dostarczenie odpowiedniego produktu może być trudne.
W ramach tego procesu, wykorzystując naszą wiedzę, musimy opracować receptury spełniające wymagania danego produktu. Nie jest to jednak tak proste jak brzmi w teorii; „zespół techników miesza farbę w oparciu o opracowaną przez nas recepturę, a następnie poddajemy ją rygorystycznym testom”, mówi Minna.

W Tikkurila jesteśmy dumni z wydajności naszych produktów, więc zawsze, gdy tworzymy nową powłokę do metalu, musimy być w 100% pewni, że spełnia ona te same wysokie standardy. Ten proces produkcyjny zazwyczaj wymaga dalszego udoskonalania; rzadko bowiem udaje się uzyskać produkt końcowy za pierwszym razem. Dlatego tak ważna jest ścisła współpraca pomiędzy naszymi chemikami i technikami.

Gdy po wykonaniu wszystkich niezbędnych testów uznamy, że produkt jest idealny, możemy oddać go w ręce klientów jako niezawodny produkt wysokiej jakości godny marki Tikkurila.

„Uczestniczyłam w bardzo trudnych pracach przy tworzeniu wodorozcieńczalnej, jednowarstwowej powłoki DTM do metalu i uzyskanie idealnej receptury wymagało wielu prób. Gdy powłoka w końcu była gotowa, mój szef zapytał mnie, jak sobie z tym poradziłam, a ja odpowiedziałam: «Wspólnymi siłami». Dla mnie to jest właśnie Tikkurila: eksperci współpracujący ze sobą, by rozwiązać wymagające problemy i tworzyć idealne produkty dla klientów”.

Minna Perttu jest jedną ze specjalistów Tikkurila zajmujących się powłokami do zabezpieczenia powierzchni metalowych i pomaga w rozwijaniu naszej gamy produktów i usług.

Aby być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami zespołu ds. powłok przemysłowych w Tikkurila, zapisz się do naszego newslettera dla branży przemysłowej.

 

Zapisz się do newslettera dla branży przemysłowej
dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl