aplikacja farby metodą natryskową

Jak stosować powłoki wodorozcieńczalne do zabezpieczania i malowania powierzchni z metalu?

Niezależnie od tego, który produkt zostanie wybrany do zabezpieczenia powierzchni metalowych, musi on zapewniać właściwą ochronę i trwałość powłoki w odpowiednich warunkach korozyjności środowiska.

Jakich zasad należy przestrzegać, by uzyskać najlepsze efekty przy zastosowaniu farb wodorozcieńczalnych? Przeczytaj porady naszych ekspertów — pomogą Ci one wybrać produkt najlepiej odpowiadający Twoim potrzebom.

Wybór odpowiedniego produkt na bazie wody

Jak wybrać odpowiednią, optymalną powłokę wodorozcieńczalną? Decydując się na wybór wyrobów wodorozcieńczalnych należy uwzględnić następujące czynniki:

  • Rodzaj powierzchni do zabezpieczenia

  • Miejsce i sposób użytkowania

  • Warunki, w jakich będą prowadzone prace malarskie

  • Jaka będzie kolejność prac - czy produkt będzie zabezpieczany czasowo czy malowany

  • Jak długo chcemy aby farba chroniła powierzchnię?

  • Jakie normy dotyczące systemów malarskich mają zostać spełnione 

  • Jakie powinniśmy spełnić procedury 

  • Jakiego czasu schnięcia potrzebujesz?

  • Jaką powierzchnię chcemy pomalować w ciągu jednego dnia

Wodorozcieńczalne powłoki Tikkurila do zabezpieczania powierzchni metalowych spełniają obowiązujące wymagania z zakresie ochrony środowiska, jak również norm jakościowych. Niektóre z naszych systemów wodorozcieńczalnych mogą być stosowane jako gruntoemalie stosowane bezpośrednio na metal, co może zredukować koszty produkcji.

Wybór odpowiedniego sprzętu 

Do malowania wyrobami wodorozcieńczalnymi konieczny jest sprzęt, którego elementy mające styczność z farbą są wykonane z metali nierdzewnych. Nakładanie, konserwacja i schnięcie wymagają używania różnego sprzętu i różnych technik. Z uwagi na fakt, iż w przypadku wyrobów ciekłych mamy do czynienia z wyrobami niepalnymi, nie ma konieczności kupowania drogiego sprzętu w zabezpieczeniu przeciw wybuchowym (Ex).  
 

Czyszczenie i przygotowanie powierzchni do malowania

Przygotowanie powierzchni do malowania ma kluczowe znaczenie dla uzyskania pożądanego efektu. O ile w przypadku farb rozpuszczalnikowych drobne zanieczyszczenia lub zatłuszczenia nie mają specjalnego wpływu na jakość wykończenia, o tyle w przypadku powłok wodorozcieńczalnych konieczne jest bardzo staranne przygotowania powierzchni oraz otoczenia. Ze względu na fakt, iż nawet minimalne ilości smaru lub zanieczyszczeń uniemożliwiają prawidłową aplikację farby, powierzchnię należy bardzo dokładnie oczyścić przed przystąpieniem do jej malowania. 

W pierwszej kolejności należy usunąć zanieczyszczenia oraz sole rozpuszczalne w wodzie. Następnie powierzchnię odtłuścić, a następnie przystąpić np. do piaskowania w celu usunięcia rdzy. Piaskowanie ma także na celu zapewnienie prawidłowego profilu przygotowania powierzchni ułatwiającego przylegania farby. Z uwagi na fakt, iż zwykła stal bardzo szybko się utlenia, proces piaskowania należy zaplanować w krótkim czasie przed malowaniem.  

Przed nałożeniem powłoki wodorozcieńczalnej na powierzchnię ze stali należy ją odtłuścić, a następnie wykonać bardzo dokładne czyszczenie strumieniowe do poziomu Sa2½ (ISO 8501-1). Jeśli czyszczenie strumieniowe stali walcowanej na zimno nie jest możliwe, zaleca się jej fosforowanie w celu zwiększenia właściwości przyczepnych. Fosforowanie zwiększa także odporność pomalowanej powierzchni na korozję. 

W przypadku powierzchni malowanych farbami podkładowymi należy najpierw usunąć olej, smar, zanieczyszczenia jonowe i zabrudzenia, a następnie uzupełnić ewentualne ubytki w warstwie podkładu. Instrukcje postępowania w przypadku powierzchni malowanych farbami podkładowymi znajdują się w kartach technicznych wyrobów.  
 

malowanie metodą natryskową

Prawidłowa aplikacja wyrobów wodorozcieńczalnych 

Farby wodorozcieńczalne należy nakładać wyłącznie na odpowiednio przygotowane powierzchnie. Aby uzyskać najlepsze możliwe rezultaty i maksymalnie wydłużyć trwałość powłoki wodorozcieńczalnej, konieczne jest dokładne oczyszczenie i przygotowanie powierzchni przed przystąpieniem do malowania. Prawidłowo zaaplikowana farba na odpowiednio przygotowanej powierzchni zapewni gładkie i trwałe jej wykończenie. 

Wybór optymalnej techniki aplikacji farby wodorozcieńczalnej zależy od: 

  • rodzaju używanego produktu 

  • posiadanego sprzętu

  • tempa produkcji/pracy

  • tempa wytwarzania produktu końcowego

  • miejsce aplikacji farby (warsztat lakierniczy lub inna lokalizacja)

Rynek oferuje nam różnorodne rodzaje sprzętu do aplikacji wyrobów wodorozcieńczalnych. Najpopularniejszą techniką jest malowanie natryskowe, ale równie dobrze sprawdzi się powlekanie zanurzeniowe. Automaty zaś są szczególnie pomocne przy nakładaniu farb w szczelinach oraz kiedy ważne jest uzyskanie jednolitej, równej powierzchni wykończenia o wysokiej jakości. 

Automatyczny sprzęt natryskowy najlepiej sprawdzi się w przypadku dużych płaskich powierzchni lub do malowania taśmowego dużych partii podobnych elementów. Metoda malowania natryskowego będzie zależała od rodzaju wybranej farby oraz formy malowanego obiektu i materiału, z którego jest on wykonany. Wśród technik malowania natryskowego można wyróżnić: natrysk konwencjonalny, bez użycia powietrza, z użyciem powietrza i elektrostatyczny. Ostatnimi czasy do nakładania epoksydowych i poliuretanowych farb wodorozcieńczalnych najczęściej stosowane są dwuskładnikowe ciśnieniowe agregaty malarskie bez osłony powietrza, zwłaszcza w przypadku używania dużych ilości farby. 
 

Zapewnienie odpowiednich warunków schnięcia wyrobu

Niektóre wodorozcieńczalne powłoki przeznaczone zabezpieczania powierzchni metalowych można aplikować w jednej, grubszej warstwie, ale w przypadku większości z tych produktów konieczne jest nałożenie dwóch, a czasem nawet trzech dodatkowych warstw. Nakładanie kilku warstw wymaga zapewnienia odpowiedniego czasu schnięcia pomiędzy kolejnymi aplikacjami produktu. Zalecana temperatura schnięcia zależy od farby. W suszeniu farb wodorozcieńczalnych kluczową rolę odgrywa odpowiednia wentylacja.

Na etapie schnięcia produkty wodorozcieńczalne są bardziej wrażliwe na działanie warunków atmosferycznych. Podczas malowania i schnięcia temperatury otoczenia, powierzchni i farby nie powinny spadać poniżej 15°C. Wilgotność powietrza powinna utrzymywać się w granicach 20–70%. Aby uzyskać najlepsze efekty, należy nakładać farbę w środowisku umożliwiającym kontrolę temperatury i wilgotności. Zbyt wysoka wilgotność powietrza uniemożliwia prawidłowe odparowywanie wody, przez co farba jest bardziej podatna na zacieki. Z drugiej strony, zbyt niska wilgotność powietrza utrudnia tworzenie powłoki i nabieranie odpowiednich właściwości, co zwiększa ryzyko efektu matowienia i chropowacenia. 

Czasami pojawiają się nieprawdziwe wątpliwości, że powłoki z wodorozcieńczalnych wyrobów wymagają szczególnego traktowania i dodatkowej konserwacji. Za wyjątkiem naprawdę ekstremalnych warunków produkty te wymagają dokładnie takiej samej konserwacji, co ich zamienniki, a to oznacza, że prawdopodobnie wystarczą drobne standardowe zabiegi.  

Sprzęt do konserwacji może różnić się od tego, którego używa się do aplikacji farby. Do wymalowań renowacyjnych poza zakładem lakierniczym można stosować aplikacje pędzlem lub wałkiem. Do farb wodorozcieńczalnych najlepsze są pędzle z materiałów syntetycznych, takich jak poliamid (nylon) lub poliester, z włosiem o rozrzedzonych lub rozdzielanych końcach.

Przestrzeganie porad ekspertów gwarantuje uzyskanie najlepszych efektów zabezpieczeń powierzchni produktami wodorozcieńczalnymi, a jednocześnie pomoże chronić nasze zdrowie i środowisko naturalne.
 

Aby dowiedzieć się jeszcze więcej na temat antykorozyjnych powłok wodorozcieńczalnych zapraszamy do kontaktu z nami i do zapisania się do naszego newslettera dla branży przemysłowej.

Zapisz się do newslettera
dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl