wzornik kolorów Tikkurila Symphony

Czym jest system kolorów Tikkurila Symphony i jak z niego korzystać?

Tikkurila Symphony jest jednym z najbardziej rozbudowanych wzorników kolorystycznych. Oferuje przyjazne dla użytkownika, wiarygodne narzędzie do projektowania kolorów i gwarantuje, że odcień pomalowanego obiektu będzie dokładnie odpowiadał próbce z wzornika.

Tikkurila Symphony to wzornik zawierający 2436 kolorów, w których mogą występować farby do malowania wnętrz. Nieustannie dbamy o utrzymywane stabilności tych kolorów, by efekt końcowy był zawsze niezawodny. Wybierając odcień z palety Tikkurila Symphony masz pewność, że kolor na pomalowanym obiekcie dokładnie odpowiada próbce ze wzornika.

Wzornik kolorów Tikkurila Symphony, system barwienia Tikkurila oraz wszystkie produkty Tikkurila są ze sobą idealnie zintegrowane. Pozwala to uzyskać najbardziej niezawodny rezultat barwienia i optymalną wydajność farby.

wzornik Tikkurila Symphony

Tikkurila Symphony w liczbach

  • System kolorów Tikkurila Symphony został uruchomiony w 2002 r.
  • Składa się z 2436 kolorów: 203 kolorów wyjściowych, 1218 odcieni jaśniejszych i 1015 odcieni jaśniejszych stonowanych.
  • System Tikkurila Symphony składa się z dwóch wzorników wachlarzowych, OPUS 1 i OPUS 2.
  • OPUS 1 obejmuje żywe kolory (300–390), a OPUS 2 kolory bardziej stonowane (391–502).
  • Rozszerzenie systemu Tikkurila Symphony zawiera dodatkowo dziesięć odcieni bieli (503)

Percepcja kolorów

Przez wieki funkcjonowały różne teorie, modele i systemy kolorów, tworzone głównie z potrzeby zrozumienia natury koloru i usystematyzowania barw.

System kolorów Tikkurila Symphony bazuje na percepcji kolorów. Dzięki temu osoba tworząca kolor może poświęcić się w całości obserwacji koloru fizycznego i tego, jak się on zachowuje.

Na postrzeganie barw, oprócz naszej subiektywnej percepcji, wpływają również inne czynniki, takie jak otoczenie i oświetlenie, a także materiał, z jakiego jest wykonana powierzchnia malowanego obiektu. Dlatego wzorniki kolorów należy zawsze badać w naturalnym otoczeniu, a jeśli to możliwe, zaleca się wykonać wymalowanie próbne. Oferujemy w tym celu testery kolorów Tikkurila

 

wzornik Tikkurila Symphony

Jak interpretować stronę wzornika kolorów


Dla ułatwienia, kolory w systemie Tikkurila Symphony są przedstawione na dwóch wachlarzach, OPUS 1 i OPUS 2. OPUS 1 zawiera czyste, jasne barwy, natomiast OPUS 2 zawiera odcienie stonowane.

Na każdej stronie wzornika Symphony znajduje się 12 kolorów. Każdy z nich ma swój indywidualny kod składający się z litery i trzech cyfr. Kod wskazuje, gdzie we wzorniku znajduje się konkretny kolor; ale nie informuje o składzie koloru. Wszystkie kolory na jednej stronie mają ten sam kod liczbowy.

Na środku każdej ze stron znajduje się tak zwany „kolor wyjściowy” oznaczony literą M. Jedenaście pozostałych kolorów na stronie to odcienie wymieszane z kolorem wyjściowym. Kolory powyżej koloru wyjściowego to odcienie jaśniejsze, oznaczone literami L, K, J, H, G i F. Kolory poniżej koloru wyjściowego to odcienie jaśniejsze, stonowane, z lekką nutą szarości, oznaczone literami N, S, V, X i Y.

Uwaga: strony z kolorami oznaczonymi numerami 488–502 stanowią wyjątek, ponieważ są one ułożone w bezpośrednim porządku wartości kolorów od góry strony do dołu. Ponadto linia 503 zawiera dziesięć odcieni bieli i jest dostępna tylko w najnowszych materiałach drukowanych.


System kolorów Tikkurila Symphony jest dostępny tutaj. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o kolorach i materiałach kolorystycznych? Zapisz się do newslettera dla architektów i projektantów i bądź na bieżąco z naszymi nowościami.

Dołącz teraz
dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl