Zabezpieczona posadzka betonowa w sklepie spożywczym.

5 wskazówek dotyczących malowania podłóg betonowych

Malowanie podłogi betonowej to niełatwe zadanie. Na szczęście jest kilka sposobów, które pomogą uzyskać trwałe efekty. Aby to się udało, należy przestrzegać kilku zasad.

W przypadku malowania betonowej podłogi, zawsze trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Niezależnie od miejsca, które planujemy pomalować: czy to o betonowa podłoga we wspólnych strefach domów wielorodzinnych, czy posadzka w przydomowym garażu czy w małym sklepie - zasady, o których trzeba pamiętać zawsze są takie same.

 Wybierz odpowiedni produkt

Czyli taki, który spełnia wymagania w zakresie trwałości. Dobór produktu i rozwiązania zależy od tego, jak intensywnie ma być użytkowana podłoga. W przypadku pomieszczeń, które nie są narażone na intensywny ruch i obciążenia, np. takie jak schowki: gdzie użytkownicy chodzą, składują rowery lub niewielkie przedmioty - wystarczającym wyborem będzie farba jednoskładnikowa. 

Podłogi betonowe zazwyczaj, wymagają jednak produktów dwuskładnikowych o podwyższonej trwałości. Takich jak np. powłoki epoksydowe, które są bardzo odporne i trwałe, dzięki czemu nadają się do pomieszczeń, w których powierzchnie są narażone na intensywnie użytkowane i obciążenia. W przypadku podwyższonych wymagań w zakresie bezpieczeństwa powłoki epoksydowe można mieszać z piaskiem, aby nadać im teksturę i zapewnić lepsze właściwości antypoślizgowe.

Rodzaj produktu ma również wpływ na finalny wygląd podłogi — wykończenie może być matowe lub błyszczące. Betonowa podłoga nie musi być szara. Produkty do podłóg Tikkurila oferują dużą dowolność w doborze kolorów i tworzeniu własnych wzorów.
 

Podłoga w hali do hokeja na lodzie

Ważne jest używanie produktu zgodnie z instrukcją

Ma to szczególne znaczenie w przypadku rozwiązań dwuskładnikowych. Dokładnie przestrzegaj zaleceń dotyczących proporcji składników. Nieodpowiednie proporcje składników mogą powodować problemy trwałością, właściwościami produktu i powodować np. trudności z utwardzaniem warstwy nawierzchniowej, nieodpowiednią lepkość i gęstość wyrobu albo nierównomierne wybarwienie. 

Aby uzyskać mieszaninę o optymalnych właściwościach, należy stosować składniki w odpowiednich proporcjach. Na początek należy bardzo starannie je wymieszać.

Gotową mieszaninę należy zużyć w czasie zalecanym przez producenta (żywotność mieszaniny), jak również przestrzegać jego instrukcji dotyczących czasu schnięcia przed nałożeniem kolejnej warstwy. 
 

Powłoka podłogowa

Konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni

Ma to kluczowe znaczenie dla efektu końcowego. Przed przystąpieniem do malowania sprawdź stan podłoża i upewnij się, że jest ono czyste z wszelkich zabrudzeń, pyłów oraz plam ze smarów i olejów. Z podłogi należy usunąć - stare, słabo przylegające fragmenty poprzedniej powłoki oraz ślady mleczka cementowego. Oczyszczoną podłogę należy oszlifować. Na nieodpowiednio przygotowanym podłożu nawet najlepszy produkt nie będzie w stanie zaprezentować pełni swoich zalet.

Wszystkie pęknięcia i szczeliny należy wypełnić masą szpachlową. Dobrym pomysłem jest dodanie piasku do masy szpachlowej, gdyż pozwoli to zwiększyć jej trwałość i poprawi wygląd końcowy gotowej podłogi. Przed nałożeniem masy szpachlowej zagruntuj szczeliny i rysy, a po jej wyschnięciu zeszlifuj nierówności. Ładne, gładkie wykończenie wymaga równego podłoża. 
 

Zadbaj o odpowiednie warunki podczas malowania

Pamiętaj o oświetleniu miejsca, a także odpowiedniej wentylacji. Przy niewystarczającym świetle możesz dokładnie nie widzieć pewnych elementów swojej pracy, co może skutkować koniecznością poprawek po wyschnięciu farby. Dobra wentylacja poprawia jakość powietrza i wspomaga prawidłowe schnięcie powłoki.

Producenci farb podają optymalne warunki aplikacji produktu, w tym zakres temperatur, wilgotności powietrza i betonu. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, stosuj się do tych zaleceń. Na przykład w przypadku większości dwuskładnikowych farb epoksydowych Tikkurila wilgotność względna betonu nie powinna przekraczać 97%, podczas malowania i schnięcia temperatura powietrza, powierzchni i farby musi być wyższa niż +15°C, natomiast wilgotność względna powietrza musi utrzymywać się na poziomie poniżej 80%.
 

Zabezpieczona posadzka betonowa w salonie wystawowym

Upewnij się, że masz pod ręką wszystko, czego potrzebujesz

Bardzo ważne jest przygotowanie sobie odpowiednich narzędzi i materiałów. Upewnij się także, że masz wystarczającą ilość wszystkich potrzebnych materiałów, aby nie musieć niespodziewanie przerywać pracy w niedogodnym momencie. Wymuszona przerwa w malowaniu może być kłopotliwa i może niekorzystnie wpłynąć na rezultat. Ile metrów kwadratowych ma powierzchnia, którą zamierzasz pomalować? W tej kwestii również ważne jest przestrzeganie instrukcji producenta, ponieważ pozwoli Ci to obliczyć i przygotować odpowiednią ilość farby do pokrycia betonowej podłogi. 

Dbaj o zdrowie i bezpieczeństwo, używając środków ochrony indywidualnej. Dobre zabezpieczenie zapobiegnie narażeniu na nadmierny kontakt z chemikaliami. W zależności od projektu i używanych produktów najprawdopodobniej będziesz potrzebować odzieży ochronnej, okularów, rękawic i maski.
 

Tutaj możesz obejrzeć instrukcje krok po kroku aplikacji powłoki Tikkurila Temafloor P300 na nowej betonowej podłodze w garażu. 

 

Dowiedz się więcej o naszych powłokach o wysokiej jakości do podłóg betonowych. 

Dowiedz się więcej o rozwiązaniach do podłóg betonowych Tikkurila.
Więcej rozwiązań na posadzki betonowe
dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl