Dla konstrukcji z drewna bezpieczeństwo przeciwpożarowe to priorytet

Farba ogniochronna poprawia bezpieczeństwo na dwa sposoby: spowalnia rozprzestrzenianie się ognia i zmniejsza ilość wytwarzanego dymu. Aby uzyskać najlepsze wyniki, bezpieczeństwo przeciwpożarowe należy wziąć pod uwagę już na etapie planowania.

Jednym z największych atrybutów drewna jest to, że jest zasobem odnawialnym. Najnowsze badanie pokazuje, że przejście na drewno jako materiał budowlany znacznie zmniejszyłoby wpływ konstrukcji budowlanych na środowisko. Unia Europejska ogłosiła również, że chciałaby widzieć więcej budownictwa drewnianego. 

Do zalet drewna jako materiału budowlanego należy nie tylko jego odnawialność, ale także atrakcyjność architektoniczna i dobra jakość powietrza w pomieszczeniach. Drewno jako materiał wykończenia wewnętrznego równoważy poziom wilgotności w pomieszczeniach, dlatego służy określonemu celowi w utrzymywaniu w nich dobrej jakości powietrza. W związku ze zwiększonym naciskiem na kwestie jakości powietrza w pomieszczeniach w starszych budynkach, konstrukcje drewniane stały się w ostatnich latach bardziej popularne. 

Zawsze używaj produktów drewnianych oznaczonych znakiem CE


Drewno to opłacalny materiał budowlany nie tylko w budynkach publicznych, takich jak szkoły, biblioteki czy sale koncertowe, ale także w budynkach mieszkalnych. Budując z drewna, trzeba wiedzieć o właściwościach tego materiału oraz o nowoczesnych środkach zmniejszających jego palność, które umożliwiają wykorzystanie go w budownictwie na większą skalę.

Ważne jest, aby upewnić się, że kupujesz drewno impregnowane środkiem ogniochronnym i oznakowane znakiem CE od firmy posiadającej ważne certyfikaty. Oznakowanie CE na drewnie impregnowanym środkiem ogniochronnym zawsze dotyczy zarówno samego drewna, jak i wykończenia przemysłowego. Na placu budowy można nałożyć powłokę ogniochronną, ale niekoniecznie będzie to akceptowalne przez straż ogniową.

Certyfikat ochrony przeciwpożarowej można uzyskać dla standardowych materiałów, którymi są płyta wiórowa 12 mm i sklejka 9 mm. Jeśli produkt ochronny został przetestowany z tymi materiałami, certyfikacja pozwala na stosowanie go na dowolnym innym grubszym materiale drewnianym w określonym zakresie jego gęstości. Certyfikat można również uzyskać dla paneli brzozowych, ale w tym przypadku zwykle dotyczy on tylko tego konkretnego materiału.

bezpieczeństwo przeciwpożarowe to priorytet dla konstrukcji z drewna

Sprawdź klasyfikację przeciwpożarową

Działanie farby lub lakieru ogniochronnego opiera się na reakcji chemicznej — pod wpływem płomienia farba rozszerza się, tworząc warstwę izolacyjną, która spowalnia rozprzestrzenianie się ognia. Drewno w końcu będzie się palić, ale znacznie wolniej niż drewno niepoddane takiej obróbce.

Klasyfikacja drewna niepoddanego obróbce to D-s2, wskazująca na materiał, który przyczynia się do rozprzestrzeniania ognia i wytwarzania dymu. W przypadku budynków, w których przebywa wiele osób materiały nawierzchniowe należy dobrać tak, aby ludzie mieli jak najwięcej czasu na opuszczenie pomieszczeń w przypadku pożaru.

B jest najwyższą możliwą klasyfikacją dla materiału drzewnego z powłoką ogniochronną. Po pokryciu farbą lub lakierem ogniochronnym, klasyfikacja przeciwpożarowa drewna może zostać podniesiona do B-s1, co oznacza, że drewno „w ograniczonym stopniu przyczynia się do pożaru i wytwarza jak najmniej dymu”. Klasyfikacja A to jedyna klasyfikacja przeciwpożarowa wyższa od obejmującej materiały takie jak beton, szkło, stal i cegła.

Weź pod uwagę bezpieczeństwo na etapie planowania


Drewno jest bezpiecznym materiałem budowlanym, o ile uwzględni się jego naturalne właściwości. Nie istnieje obróbka, która sprawi, że drewno będzie w pełni niepalne, ale można starać się minimalizować to ryzyko.

Oprócz stosowania farb i lakierów ogniochronnych na etapie planowania należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Problemy związane z obciążeniem ogniowym
  • Konstrukcje nośne i ich odporność na ogień
  • Rozprzestrzenianie się ognia na sąsiednie budynki i z jednego pomieszczenia na drugie

Zapytaj nas o pomoc w zakresie farb i lakierów zapewniających odpowiednie bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy!

Chcesz dowiedzieć się więcej o konstrukcjach drewnianych i innych ciekawych tematach? Zamów newsletter dla architektów i projektantów.

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami i artykułami!
Zapisz się do newslettera
dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl