Zrównoważony materiał budowlany
W przeciwieństwie do większości powszechnie stosowanych materiałów budowlanych drewno jest odnawialnym surowcem naturalnym. Ponieważ wzrost lasów w Europie przewyższa obecnie zapotrzebowanie na drewno, budownictwo ma dostęp do znacznie większej ilości drewna niż jest obecnie wykorzystywana. Europejskie lasy są zarządzane w sposób zrównoważony i rośnie w nich więcej drzew niż jest wycinanych. Obecnie tylko 4% wszystkich obiektów wznoszonych w Europie to konstrukcje drewniane. Także na całym świecie drewno nie jest jeszcze szczególnie powszechnym materiałem budowlanym.
Unia Europejska ogłosiła postulat zwiększenia udziału drewna w budownictwie. Wykorzystanie drewna w budownictwie ma również wiele zalet w porównaniu z innymi materiałami, ponieważ nie powoduje szkodliwych emisji w procesie produkcyjnym.
Rosnący las jest ważnym pochłaniaczem dwutlenku węgla
Rozwój budownictwa drewnianego stanowiłby korzystną opcję przejścia w kierunku bardziej zrównoważonego budownictwa. Zatrzymanie wyczerpywania się światowych obszarów leśnych i dbałość o lasy to cele zrównoważonego leśnictwa.
Drewno niesie ze sobą nie tylko zalety zrównoważonego materiału. Lasy łagodzą również zmiany klimatyczne, ponieważ rosnąc, pełnią rolę pochłaniaczy dwutlenku węgla, tak ważnych dla naszej planety. Zdolność drewna do magazynowania dwutlenku węgla nie ogranicza się do fazy wzrostu lasu, ponieważ produkty z drewna i budynki także działają jako długoterminowe pochłaniacze dwutlenku węgla. Ostatnie badania ujawniają, że nowe budynki w samej Europie mogłyby pochłaniać 55 milionów ton dwutlenku węgla rocznie, gdyby ich elementy konstrukcyjne, elewacje, pokrycia i wykończenia były wykonane z drewna.
Najbardziej zrównoważone są trwałe budynki drewniane
Drewno ze swej natury jest energooszczędnym materiałem budowlanym, ponieważ zarówno zapewnia termoizolację, jak i oddycha. Im bardziej energooszczędny dom, tym bardziej mieszkanie w nim jest przyjazne dla środowiska.
Trwały drewniany budynek to najbardziej zrównoważona opcja, ponieważ maksymalizuje żywotność surowców pozyskanych z natury. Dłużej przechowuje również dwutlenek węgla oraz pozostaje w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń.
A kiedy czas drewnianego budynku dobiega końca, utylizacja drewna powoduje minimalne problemy środowiskowe, w przeciwieństwie do utylizacji materiałów nieulegających biodegradacji. To sprawia, że drewno jest zrównoważonym wyborem przez cały cykl życia.
Przy odpowiedniej pielęgnacji drewniany budynek przetrwa próbę czasu
Obróbka i konserwacja drewna ma bezpośredni wpływ na żywotność drewnianych budynków. Właśnie dlatego środki ogniochronne i produkty malarskie odgrywają kluczową rolę w projektowaniu i budowie budynków z drewna.
Wybierając odpowiednie produkty, możesz mieć pewność, że Twój drewniany budynek przetrwa pokolenia.