Długie okresy między kolejnymi konserwacjami drewna zmniejszają ślad węglowy

W budownictwie z drewna, tak jak w niemal każdym innym typie budownictwa, liczy się wybór wykończenia. Właściwy rodzaj farby może wydłużyć trwałość drewnianej powierzchni i zmniejszyć potrzebę malowania konserwacyjnego.

W zrównoważonym budownictwie celem jest maksymalizacja trwałości budynku. Aby to osiągnąć należy zwrócić uwagę zarówno na dobór materiałów, jak i jakość konstrukcji.

Materiały, które powodują minimalne obciążenie środowiska, zmniejszają zarówno ślad węglowy budynku, jak i wykorzystanie nieodnawialnych zasobów naturalnych. Wysoka jakość wykonania sprawia, że budynek może być użytkowany przez długi czas.

Ponieważ procesy budowy i rozbiórki wytwarzają 40-50% wszystkich odpadów, to każdy rok trwałości budynku ma znaczenie dla środowiska.

 

Prawidłowo zakonserwowane powierzchnie drewniane wydłużają żywotność budynku i zmniejszają jego ślad węglowy


Zrównoważony rozwój to jeden z powodów rosnącej popularności budownictwa drewnianego. W przypadku produktów drewnianych szkody dla środowiska i zużycie energii są znacznie mniejsze niż w przypadku betonu, stali i cegły.

Kierując się tą samą logiką, produkty wykończeniowe do drewna należy również wybierać z uwzględnieniem ich wpływ na środowisko. Ogólnie rzecz biorąc, oznacza to wybór farb wodorozcieńczalnych zamiast rozpuszczalnikowych.

Często jednak nie bierze się pod uwagę interwału malowań konserwacyjnych. Ponieważ każde ponowne malowanie nieuchronnie powoduje powstawanie odpadów farb, podczas oceny ogólnego wpływu budynku na środowisko należy wziąć pod uwagę liczbę wymaganych malowań warstwy wierzchniej w całym cyklu życia budynku.

Stosując odpowiednią farbę, można zredukować liczbę potrzebnych malowań w ciągu 50 lat z trzynastu do zaledwie trzech.

drewniana elewacja

Jak zadbać o to, by drewniana powierzchnia pozostawała w dobrym stanie tak długo, jak to możliwe?


Światło słoneczne uszkadza wierzchnią warstwę drewna, szybko zmieniając kolor na szary i rozmyty. Wilgoć powoduje, że drewno pęcznieje, a następnie kurczy się w miarę wysychania. Różnice w poziomie wilgotności powodują naprężenia, które z czasem powodują pękanie drewna. Wilgoć stwarza również sprzyjające środowisko wzrostu dla grzybów sinizny, pleśni i grzybów gnilnych.

Właściwości konstrukcyjne, środowiskowe, kierunek ekspozycji, warunki pogodowe i inne czynniki mają wpływ na to, jak dobrze drewno pozostaje suche. Odpowiednio szerokie okapy, odpowiednio wysoka podstawa i dobrze działająca szczelina powietrzna za okładziną są ważnymi czynnikami chroniącymi drewno przed wilgocią.

Podobnie wysokiej jakości wykończenie chroni drewno przed wilgocią oraz ogranicza działanie promieni słonecznych i grzybów.

Pięć zasad na zmniejszenie wpływu budownictwa drewnianego na środowisko


Jeśli chodzi o trwałość wykończenia drewna, istnieje pięć zasad na zmniejszenie wpływu na środowisko:

  • Wybierz wykończenia z długim interwałem konserwacji.
  • Wybierz certyfikowany zakład lakierniczy, która zapewni odpowiednią utylizację odpadów lakierniczych.
  • Używaj drewna z certyfikatem FSC i PEFC.
  • Upewnij się, że instrukcje na miejscu budowy są aktualne.
  • Upewnij się, że odpad drewna jest poddawany recyklingowi lub wykorzystywany do produkcji energii, na przykład w ciepłowniach wyposażonych w odpowiednie systemy oczyszczania spalin.

Chcesz dowiedzieć się więcej o produktach wykończeniowych do drewna? Skontaktuj się z nami, a chętnie pomożemy!

Drewniana konstrukcja przetrwa długo, gdy będzie odpowiednio konserwowana.

Chcesz dowiedzieć się więcej o konstrukcjach drewnianych i innych ciekawych tematach? Zamów newsletter dla architektów i projektantów.

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami i artykułami!
Zapisz się do newslettera
dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl