zrównoważone budownictwo

Jak rozwiązania do zabezpieczania powierzchni pomagają w poprawie właściwości ekologicznych budynku

Farby i powłoki, które zapewniają trwałe zabezpieczenie, wysoką jakość powietrza w pomieszczeniach oraz charakteryzują się właściwościami odbijania ciepła, mogą zapewnić przewagę konkurencyjną podczas projektowania budynku zgodnego z wymaganiami systemów certyfikacji ekologicznej LEED, BREEAM, RTS, WELL i innych.

Ponieważ przepisy dotyczące ochrony środowiska na całym świecie stają się coraz bardziej rygorystyczne, a konsumenci oczekują rozwiązań ekologicznych i bezpiecznych dla zdrowia, budownictwo oparte na zasadach zrównoważonego rozwoju staje się nową normą.

Stosowanie certyfikatów i klasyfikacji ekologicznych w budownictwie z roku na rok staje się coraz bardziej rozpowszechnione. Na przykład w Polsce liczba budynków z certyfikatem zielonego budownictwa wzrasta rocznie średnio o 30 procent, a w 2020 roku łączna powierzchnia użytkowa certyfikowanych budynków przekroczyła 17 000 000 m2. Także w Finlandii wykorzystanie certyfikatów ekologicznych podwoiło się w ciągu ostatnich pięciu lat, podczas gdy w Szwecji wskaźnik ten wzrósł pięciokrotnie.

zielone budownictwo

Obecnie, spośród setek klasyfikacji dotyczących zrównoważonego rozwoju w sektorze budowlanym, najważniejszymi na świecie systemami certyfikacji ekologicznej są LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) oraz BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method). System WELL, stosowany na całym świecie i zyskujący coraz większą popularność, jest najchętniej stosowanym narzędziem do zapewnienia zdrowego otoczenia i dobrego samopoczucia użytkownikom budynków.

Istnieje również duży rynek lokalnych systemów certyfikacji i klasyfikacji ekologicznej, takich jak Nordic Swan, Miljöbyggnad i RTS Environmental Classification, stosowanych w krajach skandynawskich. Wszystkie te systemy są oparte na punktacji. 

Jak wybrać odpowiednie produkty?

Nie da się w prosty sposób dopowiedzieć na pytanie, które powłoki są odpowiednie do zastosowań w zielonym budownictwie. Istnieje bowiem wiele systemów certyfikacji ekologicznej oraz klasyfikacji emisji, a nawet najpopularniejsze z nich, takie jak LEED czy BREEAM, charakteryzują się różnymi schematami i kryteriami punktacji w odniesieniu do używanych produktów.

Wybór farby lub powłoki spełniających wymagania zielonego budownictwa zawsze zależy od lokalizacji i stosowanego certyfikatu ekologicznego: czy budynek jest nowy czy już istniejący, jaka wersja normy jest stosowana, itp.

Istnieją jednak pewne ogólne wytyczne, które pomagają w uzyskiwaniu punktów certyfikacyjnych w projektach budownictwa ekologicznego:
 

zrównoważone budownictwo

1. Wybieraj powłoki o niskiej zawartości LZO 

Jednym z celów zielonego budownictwa jest minimalizacja emisji lotnych związków organicznych (LZO), co znajduje również odzwierciedlenie w przepisach. Niska zawartość LZO ma kluczowe znaczenie dla jakości powietrza w pomieszczeniach oraz dobrego samopoczucia użytkowników obiektów.

  • LEED: szukaj produktów o minimalnej zawartości i emisyjności LZO. System certyfikacji ekologicznej LEED określa minimalne wymagania dotyczące emisji i zawartości LZO (g/l) w przypadku farb i powłok. Certyfikat M1 jest gwarancją ogólnej zgodności z wymaganiami w zakresie emisji w przypadku projektów realizowanych poza USA. 
  • BREEAM (międzynarodowy): szukaj produktów spełniających wymagania dotyczące jakości powietrza w pomieszczeniach; farby i powłoki z certyfikatem M1 spełniają ogólne kryteria poziomu emisji.
  • RTS: szukaj produktów z klasyfikacją emisji M1.
  • WELL: szukaj produktów spełniających obowiązujące przepisy krajowe dotyczące zawartości LZO. W przypadku projektów realizowanych w systemie certyfikacji ekologicznej WELL po użyciu wszystkich materiałów przeprowadza się test wydajności na miejscu w celu sprawdzenia poziomu emisji LZO.
     

2. Do powierzchni zewnętrznych wybieraj farby odbijające ciepło

Efektywność energetyczna i rozwiązania mające na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla są jednym z głównych czynników w budownictwie ekologicznym. Niektóre powłoki zapewniają zwiększone właściwości odbijające ciepło, co pozwala wymiernie obniżyć temperaturę wewnątrz i na powierzchni budynku.

Inteligentny system do pokryć dachowych, taki jak Tikkurila ClimateCooler, odbija promieniowanie słoneczne, co zmniejsza zużycie energii systemów chłodzących w budynku. Chłodny dach pozwala niedrogim kosztem ograniczać poziom emisji dwutlenku węgla związany z danym budynkiem, a im cieplejszy klimat, tym większy efekt. 

Przeczytaj więcej o Tikkurila ClimateCooler
 

Tikkurila Climate Cooler
zielone budownictwo

3. Wybieraj trwałe produkty wymagające minimalnej konserwacji 

Ponieważ każde ponowne malowanie dodatkowo obciąża środowisko, długi okres między renowacjami farby zwiększa wartość produktu.

Oprócz minimalizowania szkodliwych substancji, zapewniania wysokiej jakości powietrza w pomieszczeniach i przyczyniania się do efektywności energetycznej, powłoki w dużym stopniu przyczyniają się również do poprawy efektywności wykorzystaniu zasobów — poprzez przedłużanie trwałości i żywotności powierzchni. 
 

Służymy pomocą

Aby uzyskać najlepszą poradę przy wyborze farb i powłok, skontaktuj się z nami. Jeżeli znasz konkretne kryteria projektu, chętnie Ci pomożemy. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o ekologicznym budownictwie? Zapisz się do newslettera dla profesjonalistów i bądź na bieżąco z naszymi nowościami.

Zapisz się do newslettera
dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl