Jak farby i powłoki wpływają na jakość powietrza w budynkach ekologicznych?

Jak farby i powłoki wpływają na jakość powietrza w budynkach ekologicznych?

Na dobre powietrze wewnątrz budynku składa się wiele elementów, w tym wentylacja, inżynieria budowlana, materiały budowlane i meble. W przypadku farb i powłok należy zwrócić uwagę na ich emisyjność LZO.

LEED, BREEAM i RTS to systemy certyfikacji środowiskowej dla projektów budowlanych, które uwzględniają jakość powietrza w pomieszczeniach i emisje materiałów. Przy doborze powłok należy zwracać uwagę na ich emisję lotnych związków organicznych (LZO) oraz ograniczać ilość emitowanych związków lotnych z produktów lakierniczych.

Zasady zrównoważonego rozwoju są uwzględniane na pierwszym miejscu w budownictwie przyjaznym dla środowiska przez cały cykl życia budynku — od planowania do rozbiórki. Starannie dobrane, wysokiej jakości materiały wydłużają żywotność budynku, ograniczając potrzebę wznoszenia nowych budynków i zmniejszając stres środowiskowy.

Zrównoważony rozwój obejmuje również wysiłki na rzecz uzyskania wysokiej jakości powietrza wewnątrz, ponieważ w budynkach o niskiej jakości powietrza są mniejsze szanse na przyciągnięcie długoterminowych najemców. A budynek o trwale obniżonym poziomie wynajmu jest pierwszym kandydatem do wyburzenia.

 

Wysoka jakość powietrza we wnętrzu budynku zależy od kilku czynników


Na dobre powietrze wewnątrz budynku składa się wiele elementów, w tym wentylacja, inżynieria budowlana, materiały budowlane i meble. Poszczególne wybory materiałów nie gwarantują wysokiej jakości powietrza w pomieszczeniach, ale wszystkie mają swój udział.

W przypadku farb i powłok należy zwrócić uwagę na ich emisyjność LZO. Zarówno w projektach LEED, jak i BREEAM, ustalono wartości graniczne, ale szerszym celem jest zminimalizowanie emisji związków LZO i innych.

Ustawowe wartości graniczne zawartości LZO można znaleźć na bocznej etykiecie puszek z farbą i w kartach danych produktu, ale nie mówią one nic o zgodności z projektami LEED lub BREEAM.

Jak wybrać odpowiednią powłokę do projektów LEED i BREEAM?

Jak wybrać odpowiednią powłokę do projektów LEED i BREEAM?


Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ właściwy produkt zawsze zależy od projektu i systemu certyfikacji środowiskowej.

W różnych krajach obowiązują różne wersje systemów certyfikacji ekologicznej, jak również różne wymagania, zarówno ogólne, jak i w odniesieniu do różnych budynków. Projekty budowlane mogą się również istotnie różnić. Dlatego podanie uniwersalnych wytycznych nie jest możliwe.

Aby uzyskać najdokładniejsze dostępne informacje, prosimy zwrócić się do konsultantów ds. certyfikacji środowiskowej projektów LEED i BREEAM, którzy mają wyczerpujące dane na temat farb i powłok niskoemisyjnych. Po poznaniu wartości granicznych dla danego projektu chętnie pomożemy Ci wybrać odpowiedni produkt.

W projektach Nordic Swan Ecolabel produkty niskoemisyjne mają klasyfikacją M1 i Nordic Ecolabel (Nordic Swan). Przeczytaj więcej o klasyfikacji M1 w naszym artykule. 

Przeczytaj więcej o klasyfikacji M1

W celu niskiej emisyjności


Wysoka jakość powietrza wewnątrz budynków i niska emisyjność jest jednym z celów zrównoważonego rozwoju branży budowlanej. Jest to cel, który Tikkurila zobowiązuje się promować.

Marka Tikkurila ma dziś w swojej ofercie ponad 300 produktów z etykietami ekologicznymi w systemach krajowych i międzynarodowych lub zgodnych z klasyfikacją niskoemisyjności M1 dla materiałów budowlanych.

Jeśli szukasz odpowiedzialnego partnera do swojego projektu ekologicznego budynku, skontaktuj się z nami! Zawsze chętnie służymy pomocą.

Chcesz dowiedzieć się więcej o ekologicznym budownictwie? Zamów newsletter dla architektów i projektantów.

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami i artykułami!
Zapisz się do newslettera
dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl