pomalowane krzesła

Projektuj w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem

Stwórz wyjątkową przestrzeń dzięki połączeniu starych elementów wystroju z nowoczesnymi przestrzeniami. Niech przemalowane stare meble zyskają nowe życie i ciekawie uzupełnią współczesne przestrzenie.

Zrównoważony rozwój, recykling i przedmioty z drugiej ręki są znakiem naszych czasów i powinny być obecne także w nowoczesnym projektowaniu wnętrz. Zastosowanie zrównoważonego rozwoju w projektowaniu nowoczesnych przestrzeni może prowadzić do stworzenia czegoś zupełnie nowego i niepowtarzalnego. W tym artykule opisujemy, w jaki sposób można użyć farby, aby nadać materiałom pochodzącym z recyklingu współczesny charakter.

Obecne możliwości obiegu materiałów są nieograniczone i przy odrobinie szczęścia można znaleźć prawdziwe perełki na śmietnikach lub pchlich targach. Dlatego zawsze należy mieć oczy szeroko otwarte, bo nigdy nie wiadomo, kiedy trafi się na coś wyjątkowego. 

Stare przedmioty i meble zawsze będą w swojej formie i designie odzwierciedlać epokę, ale to nie znaczy, że nie będą pasować do projektowanej przestrzeni. Dzięki farbie możliwości dopasowania przedmiotów do pożądanego stylu są ogromne, a odpowiednia aplikacja zapewni doskonały efekt. 
 

Odkrywaj drugie życie w starych przedmiotach

Wyszukuj przedmioty i meble z recyklingu, które Cię inspirują. Zwróć uwagę na różnorodne formy oraz detale i pamiętaj, że dzięki farbie można zmienić strukturę i kolor powierzchni. Oczywiście ważne jest również, aby wziąć pod uwagę styl projektowanej przestrzeni, niezależnie od tego, czy jest to restauracja, lobby czy prywatne wnętrza. Wykorzystanie mebli z drugiej ręki i materiałów pochodzących z recyklingu sprawi, że przestrzeń stanie się bardziej zrównoważona i jedyna w swoim rodzaju.
 

Kawiarnia z pomalowanymi krzesłami

Jak to się robi: odpowiednie produkty do renowacji

Przedmioty sprzed lat mogą być wykorzystywane wielokrotnie, jednak podczas użytkowania ich kolory tracą blask i intensywność. Malowanie to łatwy, tani i oryginalny sposób na metamorfozę mebli i innych przedmiotów, które mogą służyć do nowych celów i stać się elementem nowoczesnej aranżacji. Aby wyglądały jak nowe, należy poddać je odpowiedniemu procesowi renowacji. 

Jeśli samodzielnie przeprowadzasz renowację, zacznij od odpowiedniego przygotowania. Bardzo ważne jest dokładne oczyszczenie wszystkich powierzchni starych elementów, które na skutek upływu czasu i długotrwałego użytkowania mogą być silnie zabrudzone. Aby uzyskać najlepszy efekt, oczyść powierzchnie za pomocą preparatu Tikkurila Maalipesu. Przed malowaniem wszystkie powierzchnie należy przeszlifować papierem ściernym i usunąć pył szlifierski.
 

Meble pomalowane emalią Tikkurila Everal Aqua

Zagruntować powierzchnie jeden lub dwa razy w zależności od wieku i jakości materiału. Zastosuj grunt Tikkurila Multistop jeśli malujesz stare, pożółkłe i ściemniałe powierzchnie drewniane, Tikkurila Rostex Super Akva do powierzchni metalowych i Tikkurila Otex Akva do pozostałych materiałów. Po zagruntowaniu powierzchni nałóż farbę nawierzchniową. Wybierz emalie Tikkurila Everal Aqua 10/40/80, , w zależności od tego, jaki połysk wykończenia chcesz uzyskać. Dla uzyskania najlepszego efektu warto nałożyć dwie warstwy emalii. 
 

Baw się kolorami

Przemalowując stary przedmiot, możesz dokonać jego całkowitej metamorfozy i dopasować go do otaczającej przestrzeni. Często forma malowanego mebla lub przedmiotu oddaje klimat oryginału, jednak dzięki świeżej warstwie farby zyskuje on nowe życie. 

Jeśli wolisz wprowadzić więcej kolorów do przestrzeni, możesz wybrać kilka odcieni w tej samej tonacji, jak na zdjęciu, na którym wszystkie wybrane kolory są pastelowe. Spróbuj na przykład połączyć kolory X417 Pavillion, H441 Trade wind i X344 Minuet. Będą się wzajemnie dopełniać. Znajdź idealne odcienie w naszym wzorniku kolorów Tikkurila Symphony

Jeśli chcesz dodać do przestrzeni kilka różnych form i materiałów, subtelnym sposobem na ich ujednolicenie jest użycie farby. Jeśli projektujesz restaurację i chcesz wykorzystać kilka krzeseł o różnych kształtach, modne będzie pomalowanie ich na ten sam kolor. Kolor stworzy wspólny mianownik. Wypróbuj na przykład ciemny odcień Y498 Indian Ink
 

Kolorowe krzesła na tarasie

Wejdź w szczegóły

Zastosowanie różnych materiałów pochodzących z recyklingu wprowadzi do przestrzeni trochę szaleństwa. Nawet niewielkie elementy, takie jak butelki z recyklingu służące jako wazony na kwiaty, dodadzą charakteru i sprawią, że projekt będzie bardziej zrównoważony. Pamiętaj, że również szklane butelki można pomalować tak, aby pasowały do stylu otaczającej je przestrzeni.  

Jeśli malowanie to Twoja pasja, możesz dodawać ozdoby na większych powierzchniach. Im większą uwagę przywiązujesz do atmosfery i jednolitego stylu w przestrzeni, tym spójniejszy i bardziej niepowtarzalny wygląd zyska przestrzeń.

Poznaj nasze kolory ze wzornika Tikkurila Symphony.

Chcesz dowiedzieć się więcej i mieć dostęp do informacji i materiałów stworzonych specjalne dla profesjonalistów?

Inspiruj się najnowszymi trendami i poszerzaj z nami swoją wiedzę na temat rozwiązań do dekoracji i ochrony powierzchni. Dołącz do Tikkurila Pro Designer — miejsca stworzonego specjalnie dla architektów i projektantów wnętrz.

DOŁĄCZ DO TIKKURILA PRO DESIGNER
Zapisz się do newslettera
dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl