Trendy w projektowaniu wnętrz na rok 2025
Silny akcent na elegancję i nieoczekiwane odcienie można było zobaczyć zarówno we Frankfurcie na targach tekstyliów Heimtextil i targach konsumenckich Ambiente, jak i podczas włoskiego tygodnia Milan Design Week.
Na międzynarodowych targach Heimtextil i Ambiente we Frankfurcie oraz podczas festiwalu designu Milan Design Week wyraźnie widoczne były podobieństwa w nadchodzących trendach. Heimtextil i Ambiente stanowią również pozytywny przykład tego, że zrównoważony rozwój powinien być częścią branży projektowania wnętrz.
Susanna Björklund, analityczka trendów i dziennikarka, przedstawia nam obszerną analizę trendów w projektowaniu wnętrz i kolorystyce. Susanna bada świat designu i analizuje jego rozwój biorąc pod uwagę zachodzące procesy społeczne i wizualne. Na międzynarodowych targach designu zmiany są wyraźnie widoczne.
W szczególności prace młodych projektantów wskazują kierunek, który będzie kształtował światowy design.
Subtelności w gamie kolorów
Kolorystyka dominująca na wydarzeniu Heimtextil jest generalnie zgodna z przyszłymi trendami. W tym roku za dobór kolorów na targach we Frankfurcie odpowiadała Judith van Vliet z Color Authority. Ciemnoniebieski odcień petrol blue, który pojawił się w zeszłym roku, umacnia swoją pozycję, a beże przechodzą w chłodniejsze, żółtawe, piaskowe odcienie. Podobne trendy kolorystyczne można było zaobserwować w Mediolanie.
Odcienie karmelu zdają się zmieniać w kierunku cegły z czerwonej gliny, a w materiałach bazujących na surowcach roślinnych dominują tony pomarańczowe, wpadające w żółć. Odcień off-white wyróżniał się w Mediolanie, często z żółtą, waniliową nutą.
Szarość zyskuje coraz większą popularność na rynku modowym. Po pewnym czasie nieobecności, na targach w Mediolanie zaczynają pojawiać się projekty mebli w szarych odcieniach. Niektórzy mogliby twierdzić, że siła szarości nigdy nie osłabła. Aby projekt prezentował się bardziej wyraziście, warto szarość połączyć z odważnym akcentem kolorystycznym.
Włoska firma meblowa Artifort połączyła granatową sofę i fotel w kolorze różu z szarym dywanem. Szarość zawsze dobrze sprawdza się w tekstyliach.
W Mediolanie kolorem numer jeden był zdecydowanie bordowy, który najbardziej efektownie prezentuje się w wysokim połysku. Wraca moda na wykończenia z wysokim połyskiem, ale w bardziej eleganckim wydaniu. Na wystawie DesignAncora marki Gucci zaprezentowano klasyczne wzornictwo wyłącznie w kolorze bordowym. Na stoisku młodych projektantów Salone Satellite wyróżnił się sztaplowany, asymetryczny i stylowy stołek barowy Hedera autorstwa Edvina Klassona, również w bordowym odcieniu.
Na mediolańskich targach jednym z pionierów wzornictwa jest zawsze Mutina Ceramics i ten rok nie stanowi wyjątku. Na wystawie dominowały kolory: petrol (ciemnoniebieski z tonacjami szarości i zieleni), rdza i jasnoniebieski.
Emocje i doświadczenia
Potrzebujemy dużych zmian w naszym sposobie konsumpcji: powinniśmy wybierać produkty dobrej jakości, ale starać się kupować ich mniej i rzadziej. Wytwórcy powinni rozważyć zmniejszenie produkcji nowinek. Być może znaczenie kolorów ogólnie wzrośnie.
Zmieniając tylko kolor wnętrza lub mebli, możesz odmienić atmosferę, ożywić przestrzeń i stworzyć wrażenie nowości otoczenia.
Trendy kolorystyczne, zwłaszcza w projektowaniu wnętrz, nie zmieniają się z dnia na dzień, a tym bardziej co roku. O wiele lepiej stawiać na intrygujące, wyraziste połączenia kolorów niż stosować odcienie, które są akurat modne. Nieoczywiste, zaskakujące łączenie odcieni pozwala stworzyć zupełnie nowy klimat.
Salon Muuto w Mediolanie był powiewem świeżości dzięki wykorzystaniu sorbetowych żółci i lawendowego fioletu, nadających ścianom zupełnie nowy wygląd. Kontrastujące meble w kolorach zielono-brązowym i oliwkowym sprawiły, że efekt nie był zbyt landrynkowy. Pastele świetnie współgrają z ciemniejszymi, mocnymi kolorami.
Pozytywna i radosna ekspozycja Eleny Salmistraro na targach Ambiente wywołała uśmiech na twarzach odwiedzających wystawę. Rozległe użycie kolorów, szczególnie na ścianach, pokazało, jak wiele można osiągnąć za pomocą samej farby.
Projektowanie regeneracyjne
Ambitna wystawa Regenerative Moving Beyond Sustainability na targach Heimtextil przygotowana przez FranklinTill rzuciła światło na to, czym jest projektowanie regeneracyjne. Oprócz nowych materiałów wytwarzanych z odpadów, wpływu na środowisko i gospodarki o obiegu zamkniętym, wystawa podkreśliła również znaczenie oddziaływania społecznego i współpracy lokalnej społeczności. Wspomniano także o przywróceniu różnorodności biologicznej i poszerzeniu palety materiałów.
Kolejnym dużym problemem jest ogromna ilość odpadów budowlanych. Płytki Desso firmy Tarkett nadają się w całości do recyklingu.
Tanja Kirst Studio w swoich tekstyliach wykorzystuje włókna z roślin takich jak pomarańcze, ananasy, konopie i algi. Ozdoby ścienne są barwione barwnikami roślinnymi. Efekt końcowy jest współczesny, spokojny, ale wyraziście kolorowy. W jednym produkcie może być siedem kolorów, a po spleceniu można uzyskać niezliczoną ilość odcieni.
Od mody do projektowania wnętrz
Trendy w modzie zawsze przenikają do świata projektowania wnętrz. Długotrwała dominacja swobodnego street-style’u i odzieży sportowej zdaje się osiągać punkt nasycenia. Być może zmierzamy w kierunku większej elegancji i bardziej wytwornego języka mody w jednolitych kolorach.
Zmiana kierunku Gucci na wiosnę i jesień wydaje się wskazywać nowe kierunki. Kolekcja męska Driesa Van Notena na wiosnę 2025 r. miała charakter bardziej monochromatyczny, choć nie zabrakło w niej również wzorów. Wśród neutralnych barw wyróżniała się tonacja w delikatnym różu.