Znaczenie farb w Zielonym Budownictwie
Farby i powłoki mogą na wiele sposobów wpływać zarówno na poprawę parametrów ekologicznych budynku oraz neutralizowanie negatywnego wpływu tych środków na zdrowie użytkowników, w ten sposób wpisując się w najnowsze trendy w zakresie wykorzystywania materiałów budowlanych.
Filozofia Zielonego Budownictwa, z jednej strony skupia się na maksymalnym ograniczaniu negatywnego wpływu sektora budowalnego na środowisko naturalne, a z drugiej na promowaniu rozwiązań korzystnie wpływających na zdrowie i samopoczucie ludzi przebywających w budynkach.
Liczba inwestycji budowlanych stale rośnie, a stosowanie w projektach produktów spełniających kryteria zrównoważonego rozwoju niesie ze sobą szereg korzyści. Potwierdzeniem zgodności budynku z kryteriami zrównoważonego budownictwa są certyfikaty pochodzące od niezależnych organizacji, takie jak: BREEAM, LEED czy WELL. Jakie rodzaje farb spełniają standardy zielonego budownictwa?
W przypadku zrównoważonych projektów budowlanych istnieje bardzo silne kryterium do stosowania farb, które nie pogarszają jakości powietrza w pomieszczeniach. Normy zielonego budownictwa wymagają stosowania farb o niskiej zawartości Lotnych Związków Organicznych (LZO). Służy to zapewnieniu, że farba nie uwalnia szkodliwych substancji lotnych niekorzystnie wpływających na jakość powietrza w pomieszczeniach i zdrowie osób, które w nich przebywają. Wprowadzenie powyższych standardów promuje wykorzystywanie materiałów o niskiej zawartości węgla, co pozwala wymiernie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych przez branżę budowlaną.
Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej o ocenie parametrów ekologicznych budynku na podstawie certyfikatów LEED i BREEAM.
Malujemy zrównoważoną przyszłość
Większość farb do wnętrz Tikkurila posiada certyfikaty ekologiczne i znak M1, poświadczający wyjątkowo niski poziom emisji substancji chemicznych. Dlatego stanowią one doskonały wybór do budynków projektowanych pod kątem zgodności ze standardami LEED oraz BREEAM.
W naszej ofercie posiadamy produkty zgodne z klasyfikacją M1 i większość z tych powłok oferowana jest z możliwością barwienia na wybrany odcień. M1 to klucz do wnętrz przyjaznych użytkownikowi.
Standardy zielonego budownictwa promują też stosowanie materiałów odnawialnych i pozyskiwanych z recyklingu, jako kolejny krok ograniczaniu zużycia zasobów środowiska naturalnego.
Deklaracje Środowiskowe Produktu (EPD) są podstawowym narzędziem oceny wpływu produktów na środowisko, a na podstawie danych z całego ich cyklu życia można wyciągnąć wnioski na temat zgodności budynku z wymaganiami środowiskowymi. Równie ważną kwestią jest stosowanie odpowiednio dobranych produktów we właściwych ilościach. Aby uzyskać optymalną wydajność i trwałość materiałów budowlanych, trzeba ściśle przestrzegać specyfikacji i wskazówek producenta zawartych w dokumentacji produktowej.
Zielone budownictwo to lepsze środowisko — dlaczego warto używać produktów ekologicznych?
Stosowanie się do zasad zielonego budownictwa niesie ze sobą liczne korzyści. Poprawia jakość powietrza w pomieszczaniach, sprawiając, że nie mają one negatywnego wpływu na zdrowie użytkowników, są bardziej bezpieczne i komfortowe. A przy tym buduje korzystny wizerunek firmy i jest dobrze postrzegane przez klientów, dla których kwestie ochrony środowiska są ważne.
Troska o ekologię może przynosić długofalowe oszczędności w wydatkach na energię elektryczną i konserwację. Na przykład powłoka dachowa Tikkurila ClimateCooler odbija promienie słoneczne, ograniczając zużycie energii w budynku.
Wdrażanie standardów ekologicznego budownictwa pomaga też ograniczać emisję gazów cieplarnianych oraz przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych, wpisując się w szersze cele środowiskowe.
„Farby i powłoki odgrywają istotną rolę w zielonym budownictwie. Nie tylko chronią pomalowane powierzchnie i podnoszą ich walory estetyczne, lecz także wydłużają trwałość, ograniczając zapotrzebowanie na kosztowne remonty”. — Sarah Trowse, Customer Sustainability Business Partner w PPG
Stosując odpowiednie farby podnosisz wartość ekologiczną budynku
Na etapie analizy projektu pod kątem zgodności z zasadami zielonego budownictwa nie dokonuje się oceny poszczególnych produktów, takich jak farby, a przecież mogą one wpływać na ogólny wynik budynku. Normy certyfikacyjne są podzielone na szereg punktowanych kategorii. Każda z tych kategorii odpowiada innemu aspektowi zrównoważonego rozwoju i wpływu na środowisko. Punkty przyznawane są zgodnie z kryteriami takimi jak wpływ budynku na środowisko, jakość powietrza wewnętrznego oraz wykorzystanie produktów z deklaracją EPD. Zależnie od wartości liczbowej lub procentowej zgodności z celami zielonego budownictwa można uzyskać certyfikat na odpowiednim poziomie.
Wybór farb lub powłok spełniających wymogi zielonego budownictwa zawsze zależy od projektu i certyfikatu ekologicznego. W sektorze budownictwa ekologicznego, poza międzynarodowymi certyfikatami, takimi jak BREEAM, LEED i WELL, istnieje też szereg lokalnych systemów certyfikacyjnych. Wszystkie są oparte na punktacji.
Inwestorzy wybierający produkty do malowania powierzchni w zrównoważonych budynkach powinni stawiać na jak najniższą emisję substancji chemicznych, w tym LZO. W przypadku certyfikatu BREEAM za farby użyte w projekcie można uzyskać maksymalnie 4 punkty: 2 za jakość powietrza i 2 za wpływ na cykl życia budynku.
Czytaj więcej i dowiedz się, jak wybrać farby dla zrównoważonego budownictwa.
Wnętrza
W ofercie Tikkurila do malowania ścian i sufitów znajduje się wiele farb oznaczonych certyfikatami, które sprzyjają utrzymaniu dobrego klimatu wewnątrz budynku. Są to linie: Tikkurila Optiva, Tikkurila Luja, farba do sufitów Tikkurila Anti-Reflex White oraz farba do wnętrz Tikkurila Optiva Clean Air, która powstała z myślą o poprawie jakości powietrza.
Tikkurila Optiva Clean Air
Głęboko matowa farba do wnętrz z innowacyjną technologią oczyszczania powietrza, która zmniejsza poziom szkodliwego formaldehydu w pomieszczeniach.
Na posadzki betonowe Tikkurila oferuje powłoki o wysokiej wydajności i doskonałej trwałości. W naszej ofercie można znaleźć farby do malowania posadzek na parkingach, w budynkach mieszkalnych, komercyjnych oraz użyteczności publicznej.
Tikkurila posiada także specjalnie opracowaną gamę farb, lakierów, powłok i wylewek do posadzek betonowych wewnątrz i na zewnątrz budynków. Wszystkie te produkty zapewniają bezpieczne, trwałe i estetyczne wykończenie.
Dużą popularnością cieszą się nasze systemy do wnętrz, takie jak wodorozcieńczalne powłoki ze znakiem M1, spełniające najbardziej restrykcyjne normy emisji. Gwarantują one dobrą jakość powietrza w pomieszczeniach i doskonale sprawdzają się we wszelkich ekologicznych projektach. Do tych rozwiązań należą: system Tikkurila Cozy Floor, Tikkurila Temafloor 500M, Tikkurila Fontefloor EP 3000.
Tikkurila Fontefloor EP 3000
Dwuskładnikowy, bezrozpuszczalnikowy, samopoziomujący podkład na bazie żywicy epoksydowej tworzy jednolite, równe, matowe wykończenie o eleganckim wyglądzie.
Powierzchnie zewnętrzne
Tikkurila posiada ponad 160 lat doświadczenia w dziedzinie farb i lakierów do drewna, dzięki którym powierzchnie osiągają piękne wykończenie i są trwałe przez długi czas.
Do zewnętrznych powierzchni drewnianych szczególnie polecamy wodorozcieńczalny impregnat Tikkurila Valtti Plus Color opracowany pod kątem wytrzymałości na wymagającą skandynawską pogodę. A do zabezpieczenia tarasów sprawdzi się olej do drewna Tikkurila Valtti Plus Terrace Oil z domieszką specjalnych pigmentów, który tworzy na powierzchni drewna pięknie wyglądającą powłokę odporną na promieniowanie UV. W tym produkcie aż 75% węgla organicznego zostało zastąpione składnikami pochodzenia roślinnego, co stanowi ok. 18% w odniesieniu do całkowitego składu produktu.