zabezpieczenie antykorozyjne obiektu mostowego

Malowanie konstrukcji stalowych: jak zapewnić optymalną ochronę przy zastosowaniu przemysłowych powłok do metalu

Wymagania, jakie występują w dużych projektach infrastrukturalnych, takich jak porty lotnicze, terminale promowe i konstrukcje mostów, są bardzo wysokie. Ponieważ te potężne konstrukcje mają przetrwać przez cały okres ich użytkowania, stosowane powłoki na powierzchnie metalowe muszą gwarantować trwałość i optymalną ochronę przed korozją.

Jak najlepiej chronić duże konstrukcje stalowe przed korozją?

Przedstawiamy kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy nakładaniu powłok na duże konstrukcje stalowe. 

 

Ocena narażenia stali konstrukcyjnej na działanie korozji

Jakie warunki środowiskowe musi wytrzymywać konstrukcja stalowa? Powierzchnie zewnętrzne są wystawione na działanie wszystkich warunków pogodowych, od deszczu przez śnieg, słońce, kurz, brud aż po sole rozpuszczalne. W zależności od tego, w jakiej lokalizacji geograficznej znajduje się konstrukcja, korozyjność może być niższa lub wyższa.
Powierzchnie wewnętrzne są chronione przed warunkami atmosferycznymi, ale mogą być narażone na działanie wilgoci lub kondensacji. W zależności od miejsca mogą też być poddawane działaniu substancji chemicznych.

Jednym z przykładów naszego doświadczenia z powłokami do metalu na zewnętrz była nasza współpraca z firmą Ruukki Construction przy wymianie szóstego co do wielkości mostu w Finlandii — Jännevirta — pod koniec okresu jego eksploatacji. W tym ogromnym projekcie infrastrukturalnym kluczowe znaczenie miała ochrona mostu przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, wiatrem, opadami i wilgocią. Firma Ruukki Construction dostarczyła i zamontowała 2430 ton konstrukcji stalowych, a firma Midroc Alucrom wstępnie pomalowała je przy użyciu 15 000 litrów farby Tikkurila w zakładzie w Ylivieska.
Korzystanie z wypróbowanych i przebadanych przemysłowych powłok do powierzchni metalowych

Ciężkie konstrukcje stalowe wymagają wytrzymałych powłok do metalu. W ogromnych projektach infrastrukturalnych warto jest wybierać produkty wypróbowane i przebadane, by uniknąć jakichkolwiek problemów w okresie objętym gwarancją, a także później.

„Wobec konstrukcji, które mają przetrwać wieki, stawiane są najwyższe wymagania. Dlatego ważne jest wypróbowanie i przetestowanie tych konstrukcji, aby uniknąć problemów w trakcie okresu gwarancyjnego i po jego upływie” - twierdzi Heikki Wilen, dyrektor handlowy w spółce Ruukki Building Systems.


Farby i powłoki przemysłowe zapewniające odpowiednią trwałość, ograniczają konieczność konserwacji i zapewniają dobry wygląd obiektów przez długi czas. Wszystkie powłoki do metalu i inne produkty Tikkurila są testowane zarówno w laboratorium, jak i w warunkach rzeczywistych. Oferujemy również wyroby zgodne z międzynarodową normą ISO 12944, jaki również z normą NORSOK M-501 dotyczącą wyłącznie zastosowań morskich.

Wybór produktów do ochrony konstrukcji stalowych przed korozją w różnych warunkach środowiskowych

Jak dobrać powłoki do powierzchni metalowych odpowiednio do wymagań danej konstrukcji stalowej? Wybierając produkty, weź pod uwagę specjalne wymagania w określonych środowiskach.

Środowisko atmosferyczne

Wybór właściwego systemu ochrony antykorozyjnej jest kluczowy dla ochrony konstrukcji stalowych w środowisku zewnętrznym. Systemy malarskie zapewniające bardzo długą ochronę antykorozyjną zazwyczaj zawierają podkłady bogate w cynk, epoksydy, poliuretany (PUR) lub inne technologie powłok nawierzchniowych. Stosowanie podkładów bogatych w cynk — epoksydowych i/lub etylokrzemianowych — to jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony konstrukcji stalowych przed korozją. Cynk działa jak anoda protektorowa i zapewnia ochronę katodową konstrukcji. Ponieważ cynk utlenia się szybciej niż zabezpieczony nim metal, korozja pochłania go zamiast metalu.

Międzywarstwowe powłoki epoksydowe zwykle zawierają pigmenty antykorozyjne. Epoksyd jest często dodatkowo wzmocniony pigmentem płatkowym, takim jak aluminium lub mikowy tlenek żelaza (MIO), aby zapewnić lepszą ochronę barierową, która zapobiega przenikaniu wody do stali i wywoływaniu korozji.

Zanurzenie

Produkty zawierające cynk zazwyczaj nie są stosowane do konstrukcji stalowych na stałe zanurzonych w wodzie lub glebie. W takich środowiskach stosuje się farby epoksydowe o wysokiej wytrzymałości i wysokim stopniu ochrony barierowej. Pierwszą warstwą jest często epoksyd zawierający aluminium i/lub MIO, tworzący silnie usieciowaną powłokę. Ponieważ struktura stalowa jest niewidoczna, nie jest wystawiona na działanie promieni UV i nie ma potrzeby stosowania nawierzchniowej farby poliuretanowej.

Systemy farb antykorozyjnych opisane w normach antykorozyjnych są definiowane liczbą warstw farby i grubością powłoki. Im wyższe wymagania, tym wymaganych jest więcej warstw i grubsza powłoka.

Analiza struktury konstrukcji stalowej

Aby zapewnić najlepszą możliwą ochronę antykorozyjną, ważne jest, by wziąć pod uwagę budowę i projekt konstrukcji stalowej. Struktura konstrukcji nie powinna umożliwiać gromadzenia się wody, brudu ani zanieczyszczeń. Powinny one łatwo spływać, a struktura łatwo wysychać. Dzięki temu wszelkie zanieczyszczenia nie będą wpływały na malowaną powierzchnię.
Oprócz tego system malarski zapewni o wiele dłuższą ochronę antykorozyjną, jeżeli wilgoć będzie mogła wyschnąć pomiędzy kolejnymi opadami deszczu i innymi wilgotnymi warunkami atmosferycznymi.

Przygotowanie powierzchni metalowych przed nałożeniem farby

Przed nałożeniem jakiejkolwiek powłoki na stalową powierzchnię należy ją prawidłowo przygotować, aby zapewnić optymalne właściwości warstwy ochronnej. Przygotowanie powierzchni obejmuje nie tylko oczyszczenie stali, ale także upewnienie się, że jest ona w odpowiednim stanie do zabezpieczenia powłoką malarską. Jest to krok, którego nie wolno pominąć, ponieważ przygotowanie powierzchni w największym stopniu wpływa na skuteczność systemu ochrony antykorozyjnej.

Zacznij od dokładnego oczyszczenia powierzchni stalowej z zanieczyszczeń, takich jak olej, smar i zabrudzenia. Następnie usuń zgorzelinę walcowniczą przy użyciu narzędzi do czyszczenia strumieniowo-ściernego, by zapewnić prawidłowe przyleganie farby. Jest to ważny krok, ponieważ odpowiednie przyleganie powłoki do podłoża ma duży wpływ na jej wydajność.

Należy również przestrzegać wszystkich wymagań dotyczących warunków klimatycznych i temperatury w miejscu aplikacji powłok. Procedury przygotowania powierzchni zostały szczegółowo zdefiniowane w normach i specyfikacjach systemów powłok antykorozyjnych, takich jak ISO12944 i NORSOK M-501.

Podejście całościowe do ochrony antykorozyjnej stali konstrukcyjnej

Na ochronę antykorozyjną konstrukcji stalowych składa się wiele czynników, w tym metody pracy, sprzęt, inspekcje i know-how.
Sam wybór odpowiednich powłok do metalu to za mały, by osiągnąć najlepsze rezultaty, jeżeli nie weźmie się pod uwagę budowy konstrukcji stalowej i odpowiednio nie przygotuje powierzchni do malowania.
Podejście całościowe, uwzględniające wszystkie etapy procesu, pozwala zapewniać dobrą i wszechstronną ochronę antykorozyjną konstrukcji stalowych teraz i w przyszłości.
 

Chesz być na bieżąco z naszymi rozwiązaniami dla przemysłu? Zapisz się do newslettera dla branży przemysłowej.

Zapisz się do newslettera dla branży przemysłowej
dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl