Jak zabezpieczanie powierzchni wydłuża cykl życia drewna

Przemysłowe powlekanie drewna pozwala maksymalnie wydłużyć czas między kolejnymi zabiegami konserwacyjnymi. 

W Tikkurila nieustannie dążymy do optymalizacji cyklu życia powlekanej powierzchni. Udoskonalane rozwiązania do aplikacji przemysłowych zapewniają długą żywotność drewna i poprawiają eko-efektywność. 

Ponadto, im wyższa jakość użytego drewna i im lepiej zaprojektowane  konstrukcje, tym  trwalsze i skuteczniejsze zabezpieczenie powierzchni.

Właściwy dobór powłok renowacyjnych pozwala znacząco wydłużyć żywotność drewnianego obiektu. Dzięki odpowiednio dopasowanym produktom drewno dłużej pozostaje w doskonałym stanie — zarówno pod względem wyglądu, jak i struktury.
 

Strukturalna ochrona drewna zwiększa jego trwałość

Strukturalna ochrona drewna zwiększa trwałość powierzchni drewnianych. Można to osiągnąć budując odpowiednio szerokie okapy (> 600 mm) i odpowiednio wysokie cokoły (> 300 mm), których zakończenia powinny zostać przycięte pod właściwym kątem pozwalającym na prawidłowe spływanie wody oraz dodatkowo wyposażone w tzw. listwy okapowe. Woda wnika w drewno głównie przez przekroje poprzeczne elementów, dlatego ważne jest, aby zakończenia drewnianych struktur były szczególnie starannie zabezpieczone stosowanym produktem.

Jak zabezpieczanie powierzchni wydłuża cykl życia drewna

Decydujący wpływ mają warunki atmosferyczne

Przemysłowe procesy zabezpieczania powierzchni odbywają się w kontrolowanych warunkach. W krytycznym momencie obróbki powierzchnia nie może być narażona na działanie wilgoci ani grzybów. Z tego powodu drewno zabezpieczane przemysłowo charakteryzuje się najdłuższą trwałością przed kolejnymi zabiegami konserwacyjnymi. 

Odpowiednio skonstruowane szczeliny wentylacyjne umieszczone pod okładziną utrzymują zabezpieczany element w stanie suchym. Drewno musi być chronione przed wilgocią i światłem słonecznym również wtedy, gdy jest składowane na placu budowy, ale również wtedy musi być zapewniona odpowiednia cyrkulacja powietrza. 

Seria Ultra Pro firmy Tikkurila zapewnia odpowiednią grubość powłoki malarskiej, która na długo chroni powierzchnię przed czynnikami atmosferycznymi wilgocią, światłem słonecznym i zabrudzeniami. Jest to wysokiej jakości ochrona drewna zapewniająca najdłuższy możliwy odstęp między kolejnymi malowaniami konserwacyjnymi. 

drewniane budynki w Nykoping
domy z drewna w Riksbyggen

Im dłuższy okres między kolejnymi malowaniami, tym bardziej ekologiczne rozwiązanie

Dłuższe interwały między malowaniami zapewniają dłuższą żywotność drewnianej powierzchni. Oznacza to, że:

  • powstaje mniej odpadów związanych z malowaniem;
  • ponowne malowanie w mniejszym stopniu zanieczyszcza środowisko;
  • powierzchnia wymaga rzadszych zabiegów konserwacyjnych.

Powłoki do drewna Tikkurila skutecznie chronią powierzchnie drewniane, wydłużając ich żywotność i zapewniają długie okresy między kolejnymi malowaniami konserwacyjnymi. 

Jak zadbać o to, by drewniana powierzchnia pozostawała w dobrym stanie jak najdłużej

W momencie malowania wilgotność drewna nie może przekraczać 18%. Temperatura powietrza, drewna i zabezpieczanej powierzchni musi wynosić nie mniej niż +5°C, a wilgotność względna powietrza musi być poniżej 80% - również w czasie schnięcia powłoki. Niezabezpieczone drewno trzeba jak najszybciej zagruntować, by na jego powierzchni nie rozwinęły się grzyby, pleśń, ani sinizna.

Gruntowanie i wykańczanie należy również wykonać jak najszybciej, aby zapewnić maksymalnie długi okres między kolejnymi konserwacjami. Po kilku miesiącach wystawienia na kontakt z warunkami atmosferycznymi na gładkiej powierzchni drewna zacznie pojawiać się „meszek”. Im dłużej powierzchnia pozostaje niepomalowana, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z przyczepnością farby.

Aby uzyskać wystarczającą ochronę dla powierzchni drewna, wymagana jest odpowiednia grubość warstwy farby (co najmniej 80 μm) oraz optymalna ilość pigmentu w stosowanym produkcie malarskim. Tradycyjne przemysłowe powłoki gruntujące są często tak cienkie, że na miejscu wymagane jest nałożenie dwóch warstw farby.

Powierzchnie drewniane muszą zostać zabezpieczone i pomalowane przy użyciu odpowiednich produktów, ponieważ tylko tak można zapewnić im maksymalną trwałość.. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o powłokach do drewna? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z naszymi nowościami i artykułami.

Zapisz się do newslettera dla branży przemysłowej
dodano do zapisanych.
has been removed from saved.
pl