Czym jest farba o wysokiej zawartości części stałych?
Mówiąc najprościej, farba o wysokiej zawartości części stałych jest powłoką jedno- lub dwuskładnikową. Nie ma ścisłej definicji tego rodzaju produktu, a różni producenci na różnych rynkach definiują go na swój sposób. Jednak z naszego punktu widzenia i według obecnie obowiązującej klasyfikacji powłoka o wysokiej zawartości części stałych to powłoka, która w swojej objętości zawiera co najmniej 70% takich części.
Farby o wysokiej zawartości części stałych charakteryzują się niską zawartością LZO
Produkty o wysokiej zawartości części stałych powstały w odpowiedzi na zaostrzenie przepisów ochrony środowiska, które zmuszają firmy do redukcji poziomu emitowanych do atmosfery lotnych związków organicznych (LZO).
Poza tym, wraz z rosnącym tempem produkcji firmy poszukują również szybszych rozwiązań — a jednym z nich są produkty, które można nakładać bezpośrednio na powierzchnię metalową (direct-to-metal; DTM). Ponieważ produkty DTM muszą mieć lepsze właściwości tworzenia się warstwy, muszą też zawierać więcej części stałych.
W przeciwieństwie do produktów o niskiej zawartości części stałych, które zawierają dużo rozpuszczalników, produkty o wysokiej zawartości części stałych mają ich mniej lub nie zawierają ich wcale. W procesie schnięcia do otoczenia uwalniana jest mniejsza ilość szkodliwych związków, dzięki czemu produkty o wysokiej zawartości części stałych są bardziej bezpieczne dla środowiska. Wiele firm używa tych produktów właśnie z tego powodu, zwłaszcza w sytuacjach, gdy produkty wodorozcieńczalne nie są odpowiednim rozwiązaniem dla specyficznych zastosowań.
Jeśli chcesz porównać wpływ LZO w różnych systemach malarskich, skorzystaj z bezpłatnego kalkulatora LZO dla powłok do powierzchni metalowych.
Powłoki o wysokiej zawartości części stałych pomagają przyspieszyć proces obróbki
Dużą zaletą powłok DTM, w tym powłok o wysokiej zawartości części stałych, jest to, że nie wymagają one wieloetapowych procesów czyszczenia i malowania. Oczywiście wciąż wymagane jest właściwe przygotowanie powierzchni, aby zapewnić trwałość powłoki, ale w przypadku farb o wysokiej zawartości części stałych uzyskanie tej samej grubości powłoki wymaga mniejszej liczby warstw. Zazwyczaj farby te pozwalają pokryć większą powierzchnię niż produkty o niższej zawartości części stałych.
Oszczędność wynika też z wyeliminowania podkładu przy stosowaniu farb DTM o wysokiej zawartości części stałych, ponieważ są to produkty zawierające podkład i farbę nawierzchniową w jednym.
Produkty o wysokiej zawartości części stałych wymagają specjalnych technik aplikacji
Po przygotowaniu powierzchni z metalu główną techniką nakładania powłoki o wysokiej zawartości części stałych jest natrysk. Jednak ze względu na wysoką lepkość tych produktów aplikacja natryskiem może być utrudniona. Im wyższa zawartość części stałych, tym trudniejsze nałożenie odpowiedniej ilości farby.
Nakładając produkty o wysokiej zawartości części stałych należy przestrzegać odpowiednich procedur, ponieważ nieprawidłowa aplikacja może negatywnie wpływać na jakość i wygląd produktu końcowego. Gdy farba jest nakładana w jednej warstwie, istnieje większe ryzyko, że grubość powłoki będzie niewłaściwa, a niektóre miejsca mogą pozostać w ogóle niepomalowane. Dlatego na krawędziach spawów, w narożnikach i w innych problematycznych miejscach przed nałożeniem pełnej warstwy zaleca się nakładanie pasami.
Należy się również upewnić, że sprzęt do natrysku oraz źródło powietrza są czyste i wolne od zanieczyszczeń. Można też użyć wyższego ciśnienia powietrza, aby zapewnić odpowiednie rozpylanie farby o wysokiej zawartości części stałych.
Powłoki o wysokiej zawartości części stałych mają niższy koszt w przeliczeniu na metr kwadratowy
Produkt o wysokiej zawartości części stałych jest zazwyczaj droższy od tradycyjnych farb do metalu, ale do uzyskania tej samej grubości warstwy potrzeba go mniej. Oprócz tego, przy wyższej zawartości części stałych mniej rozpuszczalnika uwalnia się do otoczenia, a zatem więcej farby pozostaje na pomalowanej powierzchni.
Porównując cenę litra farby z ceną wymalowanego metra kwadratowego powierzchni, widać wyraźnie, że używając produktów o wysokiej zawartości części stałych, można zaoszczędzić na kosztach produkcji.
Jeśli chcesz oszacować koszt produktu o wysokiej zawartości części stałych lub całego systemu, skorzystaj z naszego bezpłatnego kalkulatora kosztów powłok do powierzchni metalowych. Na podstawie tych informacji możesz porównywać różne produkty lub obliczyć, ile będzie kosztował projekt wymagający zastosowania kilku produktów.
Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami Tikkurila i zapisz się do newslettera dla branży przemysłowej.